Sevdiklerinize sarılın, kilo verin

Pazartesi, Nisan 18, 2016, 22:09
Diyet kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Başkaları hakkında konuşurken artık 2 defa düşüneceksiniz

Her ne kadar kadınların daha çok dedikodu yaptıkları iddia edilse de bazı araştırmalar bu konuda erkeklerin de kadınlardan aşağı kalmadığını gösteriyor. Peki dedikodu yapmak nasıl oluyor da kilo almamıza yol açabiliyor?

Beslenme Danışmanı Doktor Gönül Ateşsaçan’a göre düşüncelerimizden bazılarının nasıl ruhumuzu bloklama gücü varsa aynı şey dedikodu için de geçerli.

Mağduriyet fikri, kişinin hakkının yendiği düşüncesi, inatçılık alışkanlığı, kendini ya da başkalarını suçlama, insanları küçümseme, saldırganlık, kıskançlık gibi duygularla birlikte dedikodu yapmak da hormonal düzende değişikliklere yol açıp kilo almamıza neden olabiliyor.

Dr. Ateşsaçan, “Olumsuz duygulara alışan bedenimiz acıya, üzüntüye ve öfkeye bağımlı hale geldiğinde bunların yaşamında sürekli olmasını istiyor.

Artık keyif veren duyguları içeriye alamayınca onun yerine yaşamına; makarna, pilav, pizza, çikolata ve pasta gibi şekerli ve kalorili gıdaları alıyor” diyor.

İÇİMİZDEKİ DUYGUSAL BOŞLUĞU DOLDURMAK

Dedikodu yapmak kilo aldırırken sarılmanın zayıflattığı iddiası da var. Her gün 30 dakika yürüyüş, evde 25 dakika egzersiz, sabah uyanır uyanmaz su içmek gibi bilinen zayıflama önerilerine bir yenisi daha ekleniyor.

Dr. Ateşsaçan, “Sadece sevdiklerinize sarılarak kilo vermeniz mümkün” diyor. Kilo almanın temel nedenlerinden birinin içimizdeki duygusal boşluğu doldurmak olduğunu belirten Ateşsaçan, “Bu noktada ruhsal ve fiziksel gelişmeye ihtiyacımız var. Bunun yolu vücudumuzdaki oksitosini artırmak.

Oksitosin orgazm sırasında salgılanıp duygusal bağ kurulmasına yarayan bir hormondur. Doğum sırasında ve emzirme döneminde de salgılanır. Bireyin bir topluluğun parçası olduğunu hissettiği, aidiyet duygusunun yükseldiği anlar da oksitosin salınımını sağlar” diyor. Bu hormon kişiyi sakinleştiriyor, stresi azaltıp sarılma isteğini, göz temasını artırıyor.

GÖZLERİNİN İÇİNE BAKIN

Diğer insanlarla fiziksel ve psikolojik düzeyde pozitif etkileşimde bulunmanın kilo vermeye ve sağlıklı kiloda kalmaya yardımcı olacağına dikkat çeken Ateşsaçan ekliyor:

“Artan oksitosin miktarı kan basıncını düşürüp stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olduğu için bu durum iştahınızı kontrol etmenizi sağlayan CCK (kolesistokinin) maddesinin düzeyini yükseltir. Araştırmalar, artan oksitosin düzeyine sosyal etkileşimler ve dokunmanın neden olduğunu gösteriyor.

Oksitosinin sağlıklı düzeyde salınabilmesi için her gün 6-8 kişiye sarılmak gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi için aile fertlerinin, sevdiğiniz kişilerin ve arkadaşlarınızın gözlerinin içine bakarak onlara sarılabilirsiniz.”
GÖBEĞİNİZ SİZE NE ANLATIYOR?

Vücudunuzdaki yağların size destek olmak ve acılarınızdan uzaklaştırmak için orada olduklarını biliyor musunuz?

Sağlıklı beslenmenin tercih edilmediği durumlarda vücutta oluşan en temel değişikliğin fazla kilolar olduğu belirtiliyor. Bu fazlalığın nedeniyse yağlanan bir beden. Peki bu yağlar neden ve nasıl oluşuyor?

Sağlıklı beslenmediğimizde yediklerimiz çok fazla toksin içeriyor. Toksinleri atamayınca bedenin zarar görmemesi için yağlar toksinlerin etrafını sarıyor. Kilo vermek için bu toksinlerin atılması gerekiyor.

Dr. Ateşsaçan, bunun için ilk yapılması gerekenin bol su içmek ve hareket etmek olduğunu söyleyerek ‘3S-5N’ kuralına dikkat çekiyor.

3S-5N KURALIYLA KİLO VERİN

3S
Su içmek
– Spor yapmak
– Sık beslenmek

5N
– Ne zaman?
– Ne yedim?
– Neyle beraber beslendim?
– Nasıl pişirdim?
-Ne kadar yedim?

UYGULAMANIN ADIMLARI

3S-5N kuralının nasıl uygulanacağını anlatan Dr. Gönül Ateşsaçan, “Önemli olan ne yediğiniz, nasıl pişirdiğiniz, neyi neyle ne zaman tüketip ne kadar yediğinizdir” diyerek şunları öneriyor:

-Sabah ve öğlen hayvansal protein grubu, akşam sebze ve karbonhidrat grubu besinler tüketin.

-Sabah kahvaltısını saat 06.00-09.00, öğle yemeğini 12.00-13.00, akşam yemeğini 17.00-19.30 arasında yiyin.

-Saat 00.00-06.00 arasında mutlaka uykuda olun.

-Sebzeleri tercihen buharda, haşlama veya fırında ızgara şeklinde pişirin.

-Etlere pişerken yağ eklenmesi emilimi bozup kiloya neden olduğu için et, balık ve tavuk pişirirken en fazla 1 yemek kaşığı yağ ekleyin.

-Mangalda ızgara yapmanın çok sağlıklı olmadığını, kanserojen etkiler oluşturduğunu unutmayın.

-Meyveleri yemekten 1 saat önce veya 2 saat sonra tüketin. Yemeğin öncesinde ve sonrasında yenilen meyve kilo almaya yol açar.

-Meyveleri birbiriyle çok karıştırmayıp mümkünse tek tip meyve tüketin.

-Hayvansal protein tüketirken et grubuyla (et, balık, hindi, tavuk) süt ürünlerini (peynir, süt, yoğurt) birlikte tüketmemeye özen gösterin.

-Herkesin midesi kendi 2 avucu kadardır. İdeal olanın ana öğünde 2 avucunuz, ara öğünde ise 1 avucunuz kadar yemek yemeniz olduğunu hatırlayın.

KAYNAK : haberturk.com

Yorum Yaz


.