Serinlemek için birebir: Frappe!

Perşembe, Ağustos 6, 2015, 21:51
Mutfak kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Yaz aylarında gazlı içeceklerle serinlemek istemeyenler için birebir bir lezzet, Frappe! Soğuk bir kahve olan Frappe’nin tarihçesi ve yapılışını anlattık…

Frappe bir soğuk kahve türüdür. Üstü köpük kaplı bu soğuk kahve, hazır kahveden yapılan popüler bir yaz içeceğidir. Özellikle sıcak aylarda gazlı içeceklerle serinlemeye çalışmak yerine, soğuk bir kahve ile serineleyebilirsiniz.

Frappe ilk olarak 1957 yılında Yunanistan, Selanik’te yapılmıştır. Nestlé firması için çalışmakta olan Yannis Dritsas, çocuklar için çikolatalı bir karışımı suyla çalkalayarak pratik bir içecek tanıtımı yaparken, yanında çalışan Dimitris Vakondios bu yöntemi standart hazır kahveyi sıcak su yerine soğuk su ile hazırlamak için kullanmıştır. Böylece Dimitris, tesadüfen de olsa soğuk kahveyi yani Frappe’yi bulmuştur.

Bu tarihten sonra Yunanlılar Frappe’yi ulusal kahve içecekleri olarak benimsemişlerdir. Yunanistan’dan hızla komşu ülkelere yayılan Frappe, günümüzde yaygın şekilde içilen bir soğuk kahve türüdür. Hazır kahvenin kahve piyasasına hakim olduğu ülkelerde daha yoğun şekilde içilmektedir.

Frappe nasıl hazırlanır?

Frappe’yi popüler kılan özelliklerin başında çabuk hazırlanması gelir. Hazırlanışında küçük farklılar yaparak değişik Frappe’ler ortaya çıkartılabilir. Su yerine tamamen süt kullanarak hazırlanabilir. Dondurma veya krema eklenerek hazırlanan çeşitleri de bulunmaktadır. Ayrıca, Kahlúa, Baileys Irish Cream gibi içecekler de Frappe’ye eklenenbilir.

Malzemeler

* 2 tatlı kaşığı hazır kahve
* İstediğiniz kadar şeker
* 4-5 tatlı kaşığı su
* 3-4 adet buz küpü
* Süt
* Soğuk su

Hazırlanışı

* Bir kaba ya da karıştırıcıya (shaker, mixer) 2 tatlı kaşığı hazır kahve ve istediğiniz kadar şeker koyduktan sonra, 4-5 tatlı kaşığı su ekleyip 30 saniye kadar çalkalayın.
* Uzun bir cam bardağın dibine bir kaç tane buz kübü koyup, çalkaladığınız karışımı bunların üzerine yavaşça dökün.
* Bardağa çok az soğuk süt ekleyip, kalan kısım için soğuk su ilave edin. Dilerseniz tamamını süt ile de yapabilirsiniz.
* Frappe’nizi bir top vanilyalı dondurma ile de tatlandırabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Yorum Yaz


.