Selülit kabusuna son

Pazar, Mart 28, 2010, 21:53
Vücut ve Cilt Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Medikal Estetik Hekimi Dr. Seran Göçer, kadının en büyük problemlerinden biri olan selülit ve tedavisi hakkında sabah.com.tr’ye özel açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar…

Kadınların en büyük problemlerinden biri olan selülit nasıl oluşuyor?

Selülit, kalça, basen ve bacaklarda ortaya çıkan, portakal kabuğu görünümünde olan bir hastalıktır. Selülit, kas kitlemizin üzerindeki bağ dokusunun düzgün olmaması nedeniyle ortaya çıkar. Bizim bir kas kitlemiz var. Kasın üzerin bağ dokumuz var, onun üzerinde de cildimiz var. Biz hem kası iyi yapmak istiyoruz, hem bağ dokusunu iyi yapmak istiyoruz hem de cilt dokusunun elastikiyetini artırıp güzel pürüzsüz bir görüntü yani sağlıklı selülitsiz iyi görünen bacaklara sahip olmak istiyorsak bu üç dokunun da iyi görünmesi gerekmektedir.

Selülitlerin hastalık seviyesinde olduğunu nasıl anlarız?

Selülitler 4 aşamadan oluşur. Evre 1’de; ayaktayken ve yatarken hiçbir sorun yoktur. Bacaktaki selülit, deriyi iki parmak arasına sıkıştırıldığımızda ortaya çıkan hafif portakal kabuğu görünümündedir. Bu evredeki selülit kişiyi rahatsız etmez. Evre 2’de; ayaktayken çok önemli bir sorun yok ama selülitler görünür seviyededir. Yatarken görünmeyen bir problemdir. İki parmak arasına sıkıştırılan cilt portakal kabuğu görüntüsündedir. Bu evre hafif ağrılıdır. Masaj sırasında ya da baskılı bazı presler sorasında hafif ağrı meydana gelir. Evre 3’te; ayakta ve yatarken görünür derecede selülit vardır. Bölgesel kilo olaya eşlik eder. Masaj sırasında ağrı oluşur.  Evre 4 hastalıktır. Ayakta ve otururken gözle görünür çukur oluşturan selülitler vardır. Ağrılıdır ve masaj sırasında hassastır. Kılcal damarlar ve varisler de olaya eşlik eder. Bu evrede ödem oluşur. Hasta şişlikten ve kilo verememekten söz eder.

Peki, selülitlerden kurtulmak için neler yapılmalıdır?

Selüliti ortaya çıkaran neden bir tane olmadığı için tedavisi için de çoklu yöntemlerin uygulanması gerekiyor. Hasta evre 2 ve bunun üstündeyse, mezoterapi, ozon tedavisi ve radyofrekans ya da ultrason yöntemleri uygulanarak selülit problemine çözüm sağlanıyor.

Uygulanan tedavilerden sonra selülitler tekrar ortaya çıkar mı?

Bu tedaviler uygulandıktan sonra, beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer beslenmeye dikkat edilmez, spor yapılmaz, günlük masajlar düzenli olarak uygulanmazsa selülitler tekrar ortaya çıkar. Fakat selülitleri  belli bir seviyede tutmak kişinin kendi elinde olan bir şeydir.

TUZA DİKKAT!

Selülitlerin çoğalmamasına neden olan gıdalar nelerdir?

Selülitlerin çoğalmasına özellikle tuz neden olur.  Bu tuz, sadece yemeklere koyduğumuz tuz değildir. Tuzu çok fazla şeyden alıyoruz. Tuzlu zeytin ile peynirin, cipslerin, tuzlu fıstığın ve bütün hazır gıdaların içinde sodyum vardır. Raf ömrü uzun olan paketlenmiş yiyeceklerde fazla miktarda sodyum bulunur. Bu tür gıdaları tüketildiğinde selülitlerde artış gözlenir.

Peki neyi kesmek lazım?

Çoğu kişi kapalı ortamlarda oturarak çalışıyor. Bu kişiler egzersiz yapmayıp, beslenmelerine de dikkat etmeyince selülitlerin artması kaçınılmaz oluyor. Selülitsiz bacaklara sahip olmak isteyenler, çok şekerli ve tuzlu gıdaları tüketmemeli. Özellikle regl dönemlerinden önce vücudun su topladığı zamanlarda tuzlu beslenilmemelidir. Kafeinli, asitli içecekler içilmemeli ve yeteri kadar su içmelidir. Bunların yanında hafif egzersiz de yapıldığında (Haftada üç gün 40 dakikalık yürüyüş yeterlidir) selülitlerin ilerlemesinin önü kesilmiş olur.

BALERİNLERDE DE SELÜLİT VAR

Spor yapmak selüliti önler mi?

Çok zayıf insanlarda bile selülit görülebilir. Bu kişilerde selülit oluşmasının en büyük nedeni genetik yatkınlıktır. Günde yaklaşık 8 saat spor yapan balerinlerde de selülit görülüyor. Beslenmelerine çok özen gösteren bu kişilerde görülen selülitlerin nedeni genetik yatkınlıktır. Ancak balerinlerde görülen selülitler evre 1’dir.

SELÜLİTLERDEN DOĞAL YOLLARLA KORUNMAK MÜMKÜN

Selüliti olan kişilere hangi sporu yapmalarını önerirsiniz?

Yüzme, pilates ve yoğa yapılabilir. Hafif egzersiz çok yararlıdır. Herkes kendine bir hafif egzersiz şekli belirlemelidir. Bu uygulamalar kalıcılık sağlar. Yürümek, dans etmek, yoga yapmak, pilates yapmak bunlar kalıcı ve sağlıklı olmayı sağlar. Bunların dışında çok sıcak duşun yerine ılık duşu öneriyorum. Duşta, selülitli olan bölgelere özel selülit fırçalarıyla masaj yapılması dolaşımı hızlandırır. Bu fırçalar doğal ürün satan mağazalarda vardır. Duştan çıkmadan önce bu fırçalarla vücuda masaj yapmak selülitli bölgeyi çalıştırır. Öte yandan, iyi kalitede olan selülit kremleri de işe yarar. Fakar bu kremler selülit tedavisi için değil de bakım mantığıyla uygulanırsa işe yarar. Selülitleri iyi durumda olan kişiler selülitlerinin sabit bir evrede tutmak ve o bölgede sıkılık olmasını istiyorsa, özel fırçalarla her duşta masaj yapıp, duştan çıktıktan sonra iyi kalitede bir selülit kremi sürüp, çok dar kıyafetler giymemeye de özen gösterirse görünür derecede fayda sağlayacaktır.

BEDEN İNCELTME

Kadınların, hatta bazı erkeklerin bile en çok şikayet ettikleri bölgesel kilolardan nasıl kurtulunur?

Kadınlarda genellikle yüzde 80 oranında alt taraf kiloludur. Elma tipi dediğimiz göbek bölgesi kiloları ise yüzde 90 erkeğin sorunudur. İdeal olan, kilo alındığında her bölgeden alınması, verildiğinde de her bölgeden eşit olarak kilo kaybının görülmesidir. Çoğu kadın, kilo aldığında bu kiloların belli bir bölgede toplanmasından şikayet eder. Biz bu durumda devreye giriyoruz ve bölgesel incelme isteyen kişilere çözüm sağlıyoruz. Uyguladığımız yöntemler, dolaşımı hızlandırmak, düzenlemek, büyük zincirli yağ asitlerini küçük zincirli yağ asitlerine parçalayarak o bölgedeki yağların yakışını kolaylaştırmaya yarıyor. Hasta, bu cihazlara girince o bölgedeki yağların parçalanacağını ve atılacağını düşünüyor. Oysa böyle olmaz. Kişi eğer diyet ve egzersiz yapmazsa o bölgedeki yağlar, büyük zincirli yağ asitleri küçük zincirli yağ asitlerine parçalanır ama kullanılmaz ve yine depolanabilir. Bir seansta 2-4 santim incelmek, bunlar çok zor elde edilen şeylerdir. Genellikle bir seanstaki o incelmeler ani su kaybı ve sıkılaştırmayla ortaya çıkar ve geri dönüşümlüdür. Kişinin 1 kilo 2 kilo 3 kilo vermesi öyle kısa sürelerde ortaya çıkmaz. Vücudun yağ yakması kolay bir şey değildir. Geri dönmemesi neredeyse mümkün değildir ama eskisi kadar dönmemesi sağlanabilir.

Bölgesel kilo tedavisinde uygulanan yöntemler nelerdir?

Mezoterapi temel olarak kullanılan tedavidir. Bunun yanında ozon tedavi uygulanır. Ozon sauna başın dışarıda vücudun içerde olduğu, oturarak girilen saunadır. İçeride nemli hava vardır. Buhar saunadır aslında. Hasta bu odanın içine girdikten sonra ozonu açıyoruz. Başlangıçta 5 ile 7 dakika ile başlatıyoruz eğer isterse sonra 20 dakikaya kadar ozon saunanın içinde kalabiliyor. Haftada iki kez olmak üzere en az 12 veya 15 seans öneriyoruz. Ozon saunadan sonra ultrason masajı da yapılıyor. Ultrason masajı da haftada en az 2 defa olmak üzere en az 10 ila 15 kez önerilebilir.

Kaç seansta kaç santim incelme oluyor?

Beden inceltme, tek seansta gerçekleşmez. Hastalar, uygulanan tedavilerin yanında verilen diyete de uyarsa 6 haftada 1 beden incelebiliyorlar. Beden inceltmede en etkili olan yöntemler mezoterapi, ozon ve ultrason tedavisidir. Sonuçları çok iyidir ve bütün sorunlara cevap verebilmektedir. Vücudun alt ve üst kısmı arasında kilo dengesizliği olan kişiler, bu uygulamalarla istedikleri yerden incelmiş oluyor.

Verilen kiloları geri almamak için neler yapılmalıdır?

Beden inceltme uygulamalarının ardından, kilo alınmamalı ve egzersiz yapılmalıdır. Hastalara önerdiğimiz egzersiz, haftada 3 gün 40 dakika, mümkünse açık havada, yürüyüştür.

Tedaviden sonra hastaların yapmamaları gereken şeyler var mıdır?

Mezoterapiden sonra hafif morluklar oluşabilir. Bu morluklar geçinceye kadar güneşe çıkılmaması gerekir çünkü oluşması leke riski vardır. Bu tedavilerin uygulandığı gün direk güneşe çıkılmamalıdır. Bu nedenle tedavilerin yaz aylarından önce uygulanması gerekir. Tedavi bittikten 10 gün sonra güneşe çıkılması idealdir.

MUCİZE BEKLEMEYİN

“30 dakikada 1 beden inceltme” gibi yöntemler sağlıklı mıdır?

Beden incelmesi kilo kaybıyla doğru orantılıdır. Vücudun kendi kendine yağ yakıp incelmesi demek, bire bir kilo kaybıyla alakalıdır. Bölgesel incelmede, bire bir beslenmenin ve kilo kaybının önemi vardır. Bir seansta 2 santim 4 santim incelmek çok gerçekçi değil. Bir seansta 30 dakikalık tedavilerde, dokudan ani sıvı kaybı su kaybı olur. Bir sıkılaşma hissi olur. Ama bu sadece görüntüde olarak incelme sağlar. Yağ yakımı konusunda bir değişiklik olmaz. 30 dakikada hiçbir vücut egzersiz yapmadan vücuttaki yağı yakamaz. Tıbbi olarak kanıtlanmış birtakım çalışmalar vardır. Fiziksel olarak sağlıklı genç kadının, bir beden istediğimiz çevreden 3,5 santim incelmesi için en az 3 kilogram yağ yakması gerekir ve bu minimum 5 haftaya denk gelir. Bu şekilde kalıcı olarak kilo verilmiş olur. 30 dakikalık uygulamada ise kesinlikle geri bir dönüş söz konusudur. Bu tür işlemlerden mucizeler beklememek gerekir. Bu uygulamalar kısa süre için geçerlidir. Cindrella bakımı da bunlardan biridir.

CINDRELLA BAKIMI

Cindrella adında bir cihazımız var. Bu cihaz 45 dakikada bir beden incelmesini sağlıyor. Ama bu incelmenin süresi 24 saat.  Bir günlük bir incelmedir bu. Özel bir geceye, davete giderken ince görünmek isteyenlere uyguluyoruz. Ama bu işlemi yaptıktan sonra aynı tedaviyi 6 ay uygulayamıyoruz. Çünkü dokuda ani sıvı kaybı meydana geliyor ve bu nedenle Cindrella bakımı üst üste uygulanamıyor.

Yorum Yaz


.