Seks baş ağrısı yapar mı

Perşembe, Mart 18, 2010, 22:45
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Günlük olaylar, akşam haberleri, ekonomik sorunlardan tutun da ev-iş yaşamındaki gelgitlere kadar pek çok şey başımızı ağrıtabiliyor.

Başımızı ağrıtan sorunlar o kadar çok ki!

Baş ağrısı uzmanlarına bakılırsa, yaşam tarzımız değiştikçe başımız eskisinden daha da çok ağrıyacak!

Yiyip içtiklerimizden kullandığımız teknolojik cihazlara kadar hayatımıza giren pek çok yeni şey de başımızı ağrıtıyor. Cep telefonları, bilgisayarlar, kablosuz internet bağlantıları, 24 saat aralıksız devam eden televizyon yayınları, sokaklarda bile peşimizi bırakmayan radyo frekans dalgaları, fast food yiyecekler, monosodyum glutamattan zengin hazır gıdalar, uyku sorunları, stres, depresyon ve benzeri ruhsal travmalar, kısacası pek çok şey birer baş ağrısı tetikleyicisi gibi çalışıyor.

DEPRESYON VE HİPERTANSİYONA DİKKAT

Son yıllarda çok yaygınlaşan depresyon sorunu önemli bir baş ağrısı nedeni haline geldi. Hiç farkında değiliz ama depresif hastaların çoğunda ilk şikâyetlerinden biri baş ağrısı. Biraz kurcalayınca bu ağrıların arkasında uyku sorunlarının, bellek zorlanmalarının, isteksizlik ve mutsuzlukların olduğu fark ediliyor, sorunun depresyondan geldiği ancak o zaman anlaşılabiliyor.

Baş ağrısına yol açan sağlık sorunlarından biri de hipertansiyon. Özellikle küçük tansiyonun yükseldiği durumlarda (diyasistolik hipertansiyon) baş ağrısı daha sık görülüyor. Ensede yerleşen, zonklayıcı karakterde olabilen ve gözlerde ağrıya da yol açabilen bu tip ağrılar bazen başı çember gibi de sarabiliyor. Bu nedenle baş ağrısından yakınan herkesin kan basıncını ölçmek gerekiyor.

Farkına varamadığımız bir faktör de kullandığımız ilaçlar. Pek çok ilaç baş ağrısına neden olabiliyor. Tansiyon ilaçları, zayıflama hapları, kalp damarını genişleten bazı ilaçlar, Viagra ve benzeri ilaçlar baş ağrısına yol açabiliyor.

Bazı tansiyon haplarının, antidepresanların, hatta uyku ilaçlarının bile baş ağrısına yol açtığı biliniyor. Baş ağrısı yönünden bir değerlendirme yapıldığında hekiminize kullandığınız ilaçları tek tek belirtmenizde fayda var.

HİPOGLİSEMİK AĞRILAR

Bir başka neden de hipoglisemi. Özellikle kilo sorunu olan birinde, açlık krizleri yaşayan, yemeklerden sonra uyuklayan, yorgunluk ataklarından şikâyet eden, sinir, öfke nöbetlerinden yakınanlarda baş ağrısının sebebinin hipoglisemi olabileceği aklınızda olsun. Eğer açlık halinde bu ağrılar daha da artıyorsa hipoglisemi yönünden bir inceleme yaptırmanızda fayda olabilir.

VE DİĞERLERİ…

Böbrek yetmezliğinden romatizmal hastalıklara, karaciğer yetmezliğinden kalp problemlerine, sinüzitten diş çürüklerine kadar daha onlarca neden baş ağrısına sebep olabiliyor. Bu nedenle başınız ağrıyorsa “geçer, psikolojiktir” demek yerine konuyu daha dikkatle izlemenizi tavsiye ederim.

Baş ağrısı olanlara öneriler

Eğer baş ağrısından yakınıyorsanız, aşağıdaki önerilerin işinize yarayacağını düşünüyorum:
– Düzenli uyuyun.
– Düzenli ve dengeli beslenin.
– Öğün atlamayın, aç kalmayın.
– Sık aralıklarla az az yiyin.
– Migreni tetikleyebilen kafeinli içeceklerden uzak durun.
– Çikolatayı bir düşünün!
– Eski peynirlere dikkat edin.
– Salamura ürünlerden, şarap ve benzeri alkollü içeceklerden uzak durun.
– Stresi azaltma yönünde çabalar gösterin. Stresli ortamlardan uzaklaşın.
– Düzenli egzersiz yapın. Ruhsal gevşeme egzersizlerini öğrenin, uygulayın. Örneğin yogadan, meditasyon, biyofitek uygulamalarından faydalanmanın yollarını arayın.
– Tatil ve dinlenmeden taviz vermeyin.
– Gürültülü, puslu, dumanlı, kötü kokulu, aşırı ışıklı yerlerden uzakta durun.
– Dingin, keyifli, iyi bir hayat sürmeye öncelik verin.

Seks baş ağrısı yapar mı?

Migren ataklarıyla cinsel yaşamın da ilişkisi olabiliyor. Bazı migrenlilerde tıpkı stres, gürültü, ışık gibi cinsel ilişki de migren atağını tetikleyebiliyor. Ayrıca migren nöbetleri esnasında kadınlar cinsel ilişkiden de uzaklaşıyor. Ancak bunun tam tersi durumlar da var. Bazı migrenlerde cinsel ilişki ve orgazm baş ağrısını ortadan kaldırabiliyor.

Temel olarak şu noktayı akılda tutmak lazım: Kadınlarda migren hormonal durumla yakın ilişki gösterebiliyor. Çoğu migrenli kadında hamilelik döneminde ataklar kayboluyor. Yine çoğu migrenli kadında periyot dönemlerinde çok şiddetli ağrı atakları ortaya çıkabiliyor (adet migreni).

Baş ağrıtan yiyecekler

Migren tipi baş ağrılarıyla yiyecekler arasında ciddi bir ilişkinin olabileceğini gösteren kanıtlar var. Bazı migrenli hastalarda çikolata, küflü
eski peynirler, hatta süt ürünlerinin tamamı baş ağrısı krizlerini davet edebiliyor.

Hazır çorbalarda ve Çin yemeklerinde bolca bulunan MSG (monosodyumglutamat) de baş ağrısına yol açabiliyor. Çay veya kahve ile migren atağı başlayan hastalar da var. Bazı migrenlilerde özellikle şarabın atağı tetiklediği biliniyor.

Yorum Yaz


.