Sahte peynir nasıl anlaşılır?

Salı, Nisan 12, 2016, 23:26
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İnek, koyun ve keçi sütlerinin  karıştırılmasıyla elde edilen Ezine peynirinin gerçeğini tüketmek isteyenlere, teneke veya paketlerin üzerinde Ezine Peynirciler Derneği’nin “EPD”  logosununu bulunup bulunmadığına dikkat etmeleri istendi.

Peynirin gelecek vizyonuna sahip çıkmak ve marka değerini korumak  amacıyla kurulan EPD, hazırladıkları logoyu paketlenen peynirlerin üzerine  basarak piyasadaki sahte ürünlerle mücadele ediyor.

Ezine Kaymakamı Ali Fuat Atik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ezine peynirinin dünya çapında bir marka olduğunu söyledi.

Peynirin tadı, rengi ve üretim evreleriyle bu konumunu gerçek manada  hak ettiğini vurgulayan Atik, “Biz de bu markanın hak ettiği değeri taşımaya  devam etmesi için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. Zaman zaman ilçemize  gelen ziyaretçilerimiz, hakiki, orijinal Ezine peynirini yediklerinde dışarıda  aynı isimle satılanların sahte olduğunu anlıyorlar. Gerçekten bu peynirin  Ezine’den tedarik edilmesi gerektiğini anlıyorlar. Bu da tabi bizi mutlu ediyor.”  dedi.

‘HER PEYNİR EZİNE DEĞİLDİR’

Piyasada Ezine adı kullanılarak sahte peynirler satıldığını, bunun hem  üreticiyi hem de tüketiciyi zarara uğrattığını belirten Atik, şöyle devam etti:

“Her peynir Ezine peyniri değildir. Üzerinde her Ezine peyniri yazan  da bizim değildir. Bizim burada kurulu bulunan Ezine Peynirciler Derneği’nin  akredite etmiş olduğu peynirler gerçek Ezine peyniridir. Bu peyniri almak isteyen  yurdumuzun veya dünyanın değişik bölgelerindeki insanların dikkat etmesi gereken  tek altın kural, ambalajların üzerinde EPD damgasının olmasıdır. Yoksa bir  peynirin üzerine Ezine peyniri yazmasıyla olmuyor.”

Peynirin, Ezine, Ayvacık ve Bayramiç bölgesinde yetişen hayvanlardan  elde edilen sütten üretildiğini anlatan Atik, Ezine peynirinin genel itibarıyla  inek, koyun ve keçi sütlerinin karışımıyla yapıldığına işaret etti.

Atik, bir asır önce üretimine başlanan bu ürünle ilgili hoş olmayan  durumların bulunduğunu ifade ederek, “Ezine peyniri markasını kendilerine ticari  kazanç elde etmek için kullanan kişiler ortaya çıktı. Ürettikleri sıradan bir  peynirin üzerine Ezine ibaresi koyarak haksız kazanç elde ediyorlar. Bizim bu  ürüne ait marka değerini korumamız lazım.” diye konuştu.

‘TÜKETİCİLER KANDIRILIYOR’

EPD Başkanı Ali Kahraman da ilçede 25 peynir üreticisi firma  bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Biz tüm üreticileri tek çatı altında toplamak için bu derneği kurduk.  Derneğimiz Ezine peynirini sürekli kontrol altında tutuyor. Kaliteli ve lezzetli  peynir üretiminin devamlılığı için sürekli faaliyetteyiz. Ezine ilçemizde  üretilen peynirimiz ülke pazarına sunuluyor. Tabii ki her peynir Ezine peyniri  değil. İlçedeki üretim rakamımız yıllık 300 bin teneke. Teneke başına 25  kilogramdan hesaplanırsa 7,5 milyon kilogram demek. Piyasada çok fazla sahte ürün  mevcut. Tüketiciler saygısızca kandırılıyor. Bu peyniri alacaklar mutlaka üretim  yeri, markası ve bizim dernek logomuzu kontrol etsin. Mutlaka en azından markayı  internet aracılığıyla sorgulatsın. Türkiye’de peynirde ilk coğrafi işareti Ezine  peyniri için biz aldık. Tek amacımız peynirimize sahip çıkmak.”

HOLOGRAMLA KONTROL

Sahte ürünlerle baş edebilmek için hologram çalışmasına başladıklarını  vurgulayan Kahraman, “Artık tüketiciler alacakları peynirin gerçek olup  olmadığını akıllı cep telefonlarıyla taratacakları hologramları kontrol ederek  öğrenebilecekler. Bu hologram ile peynirin üretildiği tesisi, üretim yılı, hangi  sütlerin karışımıyla elde edildiği gibi bilgilere de ulaşabilecekler.” diye  konuştu.

Peynir üreticilerinden Nahit Sezgin de Ezine peynirinin mevsimlik  üretildiğini ifade etti. Mart ve ağustos aylarında üretilen peynirin depolarda en  az 6 ay bekletildikten sonra satışa çıkarıldığını dile getiren Sezgin, uzun  bekleme süresiyle peynirin lezzetinin arttığını aktardı.

Ezine peynirine yoğun bir talep olduğunu kaydeden Sezgin, “Sorarsanız  herkes Ezine peyniri tüketiyor ama kimler ne kadar gerçek olanı tüketiyor, orası  gerçekten soru işareti. Piyasada çok fazla sahte ürün mevcut. Anadolu’nun en ücra  köşesinde bile Ezine ismini görüyorsunuz ama paketin içinde ne var bilemiyoruz.”  dedi.

Ezine Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hüsamettin Aydın ise yöredeki  kırsal alanda bulunan doğal otlarla beslenen inek, koyun ve keçilerin verdikleri  sütün daha lezzetli ve yararlı olduğunu söyledi.

Bunun üretilen peynire yansıdığını anlatan Aydın, “Ezine peynirini  lezzetli kılan nokta da bu aslında. Ayvacık’tan, Bayramiç’ten ve Ezine  bölgesindeki süt üreticilerimizin hayvanlarından elde edilen sütle bu peynir bu  güzellikle meydana geliyor. İlk kez tadına bakanlar hayran kalıyor, daha önce bir  kere deneyen tüm tüketiciler de peynirimizden vazgeçemiyor.” şeklinde konuştu.

KAYNAK : milliyet.com.tr

Yorum Yaz


.