Saçlarınız için yiyin

Çarşamba, Haziran 18, 2014, 20:47
Saç Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bakımlı saç size sağlıklı bir görüntü vererek güzelliğinize güzellik katar. Sürekli dile getiriliyor; saçlarınızı dışarıdan yapılan bakımla beraber aldığınız aldığınız besinlerle de desteklemeniz gerekiyor. Bu nedenle saç derisinden saç uçlarına kadar faydalı olan besinleri sizin için sıraladık. İşte saçlar için önemli 9 besin.

SOMON – Omega-3 deposu somın, B12 vitamini ve demir içermesi açısından en iyi protein kaynağıdır. Saç derisinin omega-3 yağ asidine ihtiyacı vardır ve eksikliğinde kurumuş saçlara neden olmaktadır. Eğer vejeteryansanız mutlaka günde 2 kaşık keten tohumu tüketin.

FASÜLYE – Fasülye, saçlarınızın sağlıklı uzaması ve kırılmaması için gereken demir, çinko ve biotin içeren iyi protein kaynağıdır.

KOYU YEŞİL SEBZELER – Ispanak, brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, vücudun sebum üretmek için ihtiyaç duyduğu A ve C vitaminleri için mükemmel kaynaklardır.

YUMURTA – İster haşlanmış yiyin ister omlet şeklinde, yumurta saçlar için en iyi protein kaynaklarından biridir.

TAM TAHIL – Tahıllı ekmekler ve kahvaltılık gevrekler saçlarınız için yüksek dozda çinko, demir ve B vitamini içerir. Özellikle de diyet yaparken saçlarınızın zayıflamaması için bu ürünleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

HAVUÇ – Tam bir A vitamini kaynağıdır havuç. Saç derisi sağlığı açısından havucu her gün tüketmek gereklidir.

İSTİRİDYE – Saçların uzamasında etkili bir antioksidan olan çinko içeren istiridyeyi tüketmek çok faydalıdır.

KURU YEMİŞ – Kalın,güçlü ve parlak saçlar için fındık yiyin. Kaju, fındık, ceviz ve badem müthiş çinko kaynaklarıdır. Çinko eksikliğinde saç dökülmesi yaşayabileceğinizi düşünerek bu yemişleri her gün tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

TAVUK ETİ – İçerdiği protein nedeni ile saçlarınızı sağlığına kavuşturan bir besindir. Eğer protein açısından yetersiz ve kalitesiz beslenirseniz saçlarınız zayıflar ve rengini kaybeder.

KAYNAK : Sözcü Hayat

Yorum Yaz


.