Saçımı seviyorum, çünkü parlak ve canlı, ya sizinki?

Pazar, Kasım 20, 2011, 1:05
Saç Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İster kısa ister uzun olsun; saçlarınız sizin aynanızdır. Doktor Melike Külahçı’ya göre yeşil çay, kabak çekirdeği, B6 vitaminiyle beslenerek baş döndüren saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçlarınız; kişiliğiniz, ruh haliniz ve daha da önemlisi sağlık durumunuz hakkında ipuçları verir. Herkes baş döndürücü saçlara sahip olmak ister. Kısa ya da uzun fark etmez, önemli olan saçların ışıl ışıl görünümde olmasıdır. Ama yaz geçti, kışa giriyoruz. Hava koşulları da pek saçlarımızla iyi anlaşacak gibi değil. Yağmur, rüzgar, kirlilikle birlikte saçlardaki yıpranma da artıyor. Parlak ve gür saçlara ulaşabilmek çok mu zor, bunu telafi edebilmek için yapılabilecek şeyler var mı? Transmed Saç & Kozmetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı’ya göre bunu hem evde hem de profesyonellerin yardımıyla başarabilirsiniz. Ama biraz özen göstermeniz gerekiyor.
– Saçı güçlendirmek için hangi besinlerin bize faydası var?
Yeşil çay, kabak çekirdeği içi, elma sirkesi, nane, limon gibi besinlerin tüketilmesi ile saw palmetto, B6 vitamini ve biotin vitamini kullanılması saç sağlığını korumada olumlu yönde etkili oluyor. Bir tabak mercimek çorbasında yeterli miktarda B6 vitamini bulunuyor. Yeşil yapraklı sebze ve meyveler ile protein zengini besinler önemli. Tatlandırıcılar ve diyet kola gibi tatlandırıcı içeren içecekler ise birçok vitaminin vücut tarafından emilmeden atılmasına neden olur. Uzak durulmalıdır.
– Şampuan ve saç kremi, seçiminde nelere dikkat etmeli?
Şampuan ve krem tercihlerinizde sodyum loril sülfat, SFS ve petro ile başlayan petrol içerikli ürünlerden kaçınmalısınız. Bu maddeler saçın doğal dengesini bozar. Ürünlerin nemlendirici olarak gliserin içermesine özen gösterin. Saçınızı jojoba, hindistancevizi yağı ve zeytinyağı içeren bitkisel içerikli bakım ürünleriyle nemlendirin.
– Nasıl yıkamalı ve nemlendirmeli?
Saç bakım ürünlerinin seçimine verdiğiniz önemi saç tarama, yıkama ve kurutma tekniklerine de vermelisiniz. Yıkanmadan önce saçlar iyice taranarak karışıklıklar açılmalıdır. Çünkü saçın ıslakken taranması saça daha çok zarar verir. Saçlar yıkanırken kullanılan suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Şampuan içine bir damla eklenen çay ağacı yağı ise saç diplerini ve saç derisini dezenfekte eder, kepeklenmeyi engeller ve yağlanmayı dengeler. Kafa deriniz yağlı ama saç telleriniz kuru ise, duru suyla saçları iyice yıkadıktan sonra şampuanı yalnızca yağlı bölgelere uygulayın.

Haftalık şampuanınız olsun
l Günlük kullanım için hafif ve kolay durulanabilir bir şampuan kullanın. Derinleme temizlik için, yoğun içerikli haftalık bir şampuan edinin. Bu saçlarınızın ve saç köklerinin kurumasını ve hasar görmesini engeller.
l Saça direkt etki eden saç bakım ürünlerini dikkatli seçin ve kalitesiz ürünlerden kaçının. Sert şampuanlar, kremler ve şekillendiricilerden kaçının.
l Yaz aylarında güneş ışınları, havuz kloru, deniz tuzuna ek olarak boya ve perma gibi işlemler nedeniyle yıpranan saçlar için profesyonel bakım ve tedavi kürlerine başvurun.
l Uzmanların gösterdiği şekilde saçlı deri egzersizleri yapın ve derinize masaj yapın.
l Saçlarınızı sıkı at kuyruğu, topuz veya örgü yapmak yerine doğal dökümünde ve açık kullanmayı tercih edin.
l Saç folikülleri proteinden oluştuğu üzere az yağlı peynir ve yoğurt, yumurta, badem, fasulye, balık, deniz ürünleri, kabak çekirdeği içi gibi yüksek protein içeren gıdaları tercih edin.
l Saç köklerini güçlendiren kalsiyumu yeterli miktarda aldığınıza emin olun.

BİR DOĞRU BİR YANLIŞ
– DOĞRU
Fönle kurutma, saçı yıpratır.
Fönle kurutma işlemi saçlarınızın düşmanıdır. Mutlaka gerekliyse saçların önce havluyla iyice kurutulması fönle kurutma süresini kısaltılabilir. Fönle kurutulacaksa ısısı daima serin ya da ılık olmalıdır. Saçların tümüyle kurutulmayıp hafif nemli bırakılması da bir çözüm olabilir. Sürekli fön çektirmek ve özellikle çok ıslak saça fön, maşa gibi şekillendiriciler kullanmak saçlar için çok zararlıdır.
– YANLIŞ
Organik boyanın bir zararı yoktur.
Saç boyası saça zarar vermez. Ancak açma işlemi, saçın içindeki suyu çeker, kimyasal ve moleküler yapısına zarar verir. Amonyak içeren organik boyalardan ve saçın kurumasına neden olan kimyasal işlemlerden kaçınılmalıdır.

KAYNAK : AKŞAM

Yorum Yaz


.