Saç dökülmesi tedavisi hakkında merak edilenler

Çarşamba, Şubat 28, 2018, 22:08
Saç Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Saçlarda görülen yıpranmalar ve dökülmeler çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Saç dökülmesinin tedavisinin mümkün olduğunu söyleyen Girişimsel Radyoloji Uzmanı Rengin Türkgüler, mezoterapi tedavisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Saç dökülmesinin sebepleri

Genellikle kalıtsal nedenlerden ötürü oluşan saç dökülmeleri çoğunlukla erkeklerde görülür ve başta “bölgesel” bir açılma oluşur. Kadınlarda ise genelde “yaygın seyrekleşme” görülür. Saç dökülmelerine sebep olan diğer nedenler ise şunlardır:

  • Menopoz dönemine giren kadınlarda yumurtalıklar eskisi gibi çalışmamaya başlar, östrojen miktarı azalır. Bunun sonucunda da saçlar parlaklığını yitirir, güçsüzleşir ve dökülmeye başlar.
  • Erkeklerde ergenlik döneminden itibaren vücuttaki değişimlerle birlikte saç dökülmeleri görülebilir.
  • Erkek vücudundaki en önemli hormonlardan biri olan DHT, yaş ilerledikçe saç dökülmesine neden olmaya başlar.
  • Hormonal düzeydeki dengesizlikler sebebiyle saç kökleri güçsüzleşebilir, kökler işlevlerini kaybedebilir.
  • Sağlıksız beslenme, alkol, ağır diyet programları saçların güçsüzleşmesine neden olur.
  • Yoğun kimyasal bileşenlere sahip kozmetik ürünler saç köklerine ve yapısına zarar verir.
  • Kemoterapi ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar saçları zayıflatarak dökülmesine neden olur.

      Saç dökülmesinde yeni yöntem: Mezoterapi tedavisi

Saç dökülmesine çözüm olarak foliküler tedavi, saç ekimi, lazer tedavisi ve saç aşısı gibi yöntemler uygulanır. Ancak günümüzde en yeni ve  etkili     yöntemlerinden biri saç mezoterapisidir. Hem erkeklere hem de kadınlara rahatlıkla uygulanabilen bu yöntem, saç için gerekli olan besleyici bir  karışımın     çok küçük ve ince iğneler eşliğinde deri altına enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Bu; vitaminler, elastin ve kollajen tetikleyicilerden oluşan zengin bir karışımdır. İşlemlerden önce hastanın isteği doğrultusunda anestezi spreyi kullanılabilir. 3 ile 10 seans arasında uygulama gerçekleştirilebilir. Ancak herkesin saç yapısı, problemi ve sağlık durumu farklı olduğundan tedavi planı da kişiye özeldir. Seanslar genellikle 20-25 dakika sürer ve hastalar seans sonrası sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Mezoterapi uygulaması saç derisinin yumuşatılmasıyla başlar ve derinin kanatılıp atık kanın atılmasından sonra maddelerin enjekte edilmesiyle sona erer. Saç mezoterapisi için en uygun zaman mevsim geçişleridir. Çünkü bu zamanlarda saç dökülmeleri şiddetlenir. Uygulamanın etkileri genellikle 1 ay sonra görülmeye başlar ve sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için 1’er ay arayla 3 ay boyunca uygulamanın yaptırılması gerekir. Daha ileri vakalarda ise 4 ay boyunca her ay düzenli bir şekilde uygulanması ve sonra 2-3 ayda bire düşürülmesi önerilir. Bu tedavi yöntemi sayesinde deri altındaki saç kökleri yüzeye çıkar, mevcut saçlar kuvvetlenir, parlak bir görünüme sahip olur. Ayrıca bu yöntemin herhangi bir yan etkisi yoktur.

KAYNAK : star.com.tr

Yorum Yaz


.