Sabah sabah spor yapın yağları daha hızlı yakın

Pazartesi, Aralık 12, 2011, 0:25
Diyet kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Amaç kilo vermekse egzersiz sistemi içinde en uygunu kardiyo. Bunun içine yüzmek, koşmak, tempolu yürümek gibi kalp atım sayısını artıran egzersizler  giriyor. Spor eğitmeni Gökhan Üğden, kardiyonun püf noktalarını anlattı.

1.Kardiyo nedir?

Kardiyo, kalp sağlığı ya da kilo verme amacıyla yapılan; düzenli, yüksek tempodaki her türlü egzersize denir. Yüzme, koşma, yürüme gibi tüm egzersiz tipleri kardiyonun tanımına girer. Egzersize başladığınızda vücutta ilk önce enerji vermek için bulunan karbonhidratlar yakılır. 10 dakika sonra yağ yakımı başlar. 15 dakika yaptığınız egzersizler sadece kalp sağlığınıza iyi gelir. Amacımız yağ yakmaksa 15 dakikanın üzerine çıkılmalıdır. Önemli olan kalp atım sayısını artırmak.

2.Kardiyo neden önemli?

Kalp, vücut için büyük öneme sahip kan dolaşımını sağlar. Dışarıdan besin alırız, bu besinler parçalanarak kana geçer. Kalbimiz, bu kanı dolaşım sisteminde ihtiyacı olan bütün dokulara parçalar. Kalp kasının kuvvetli olması, kalbin kuvvetli olması demektir. Oturmak, çalışmak, eğilmek, kalkmak, uzanmak gün içinde yaptığımız bütün hareketlerde oradaki kası kullanırız. Kas, gün sonunda yorulur. Kalp kasımız kuvvetli olursa bir seferde pompaladığı kan vücutta daha fazla yol alır.

3.Haftada kaç kez, ne kadar süreyle yapmalıyız?

Genç ve sağlıklı bir insansa gün aşırı en az 30 dakika yapabilir. Normal kuvvet antrenmanı  yapıldığında kasların kendisini toparlamasa için en az 24 saat dinlenmek gerekir. Öte yandan spor yapmamış yaşlı bir bireyin 10-15 dakika yürümesi bile onun kalp sağlığı için iyidir.

4.Fiziksel engelliler kalbini nasıl koruyabilir? Bu insanlar nasıl kardiyo yapmalıdır?

Çok özel şartlar olmadığı sürece  kardiyonun bahanesi yok, her şekilde yapılabilir. Elinize alacağınız belirli bir ağırlıkla sadece aşağı eğilip yukarı kalkmak bile kalp atım sayısını artırır. Kardiyo denince akla ilk koşmak ve yürümek geliyor. Mesela bunun yanında kürek çekip yüzebilirsiniz. Tekerlekli sandalyeye bağlı, belden aşağıda problemi olan bir kişi ise eline dambıl alıp yapabilir.

5. Kardiyo nasıl eğlenceli hale getirilir?

İsterseniz çıkıp sahilde veya ormanda yürürsünüz. ‘Yürümek istemiyorum’ diyorsanız gidip yüzebilirsiniz. Yüzmeyi sevmiyorsanız, kürek çekebilirsiniz. Aslında önemli olan istemek. O zaman eğlenceli hale getirebilirsiniz.

6. Kardiyo hareketlerini hangi aralıklarla değiştirmek gerekiyor?

Hep düzenli ve aynı kardiyo antremanı yaptığınızda vücut yavaş yavaş buna uyum sağlar. İlk başta harcadığımız kaloriyi ve ulaştığını kalp atım sayısını en sonunda yakalayamamaya başlarsınız. Bunu değiştirmek için farklı kardiyo egzersizlerini bir arada uygulayabilirsiniz.

7. Peki nasıl beslenmek gerekir?

Vücut her harekette ilk önce karbonhidratları, ardından yağı, en son proteini kullanır. Uzun süre kardiyo yapmak çok iyi değil. En fazla 45 dakika veya bir saat ideal. Daha fazlası kalp yıkımına neden olur. Çünkü destekleyebilecek vücudun herhangi bir şey kalmadığında artık bunu kaslardan kullanmaya başlar. Kardiyo yapanların protein ağırlıklı beslenmesini öneriyoruz.

8. Mesela “Bir dilim baklava 25 dakika koşunca yakılır” denir. Doğru mu?

Bir baklava dilimi yaklaşık 30 gramdır, içinde 115-120 kalori bulunur. Bunu yakmak için saatte 6 km hızla 25 dakika yürürseniz onun verdiği enerjiyi harcayabilirsiniz.

9. Gün içinde ne zaman yapılırsa kardiyodan daha çok avantaj sağlanır?

Gece uyuduğumuzda hayati fonksiyonları çalıştıran organlar enerjiye ihtiyaç duyar. Sabaha kadar bu enerjiyi yediğimiz besinlerden ya da yağ depolarından kullanmaya devam eder. Sabah uyandığımızda ise vücut enerjiye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla sabah aç karnına yapılan kardiyo egzersizi vücuttaki yağ depolarını daha kolay harcar.

10. Yüzme vücuttaki tüm kasları çalıştırıyor. “Kardiyo egzersizleri arasında yüzme en iyisidir” diyebilir miyiz?

Mesela saatte 6 km hızla  45 dakika yürümekle 250 kalori harcarız. Aynı rakamlarla 45 dakika ya da bir saat durmadan yapılan yüzme egzersizinde yaklaşık 500-600 kalori yakılır. Ama önemli olan bireyin algısıdır. Bir saat durmadan yüzmek bireyi zihinsel olarak yorabilir. Kardiyoda önemli olan kalp atım sayısını düşürmeden uzun süre egzersiz yapmaktır.

STAR

Yorum Yaz


.