Reflüyü tetikleyen gıdalar

Pazar, Mart 19, 2017, 20:17
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Yağlı Gıdalar:

Yağlı gıdaların sindirimi zordur bu nedenle mide daha fazla asit salgılamak zorunda kalır. Yağ aynı zamanda sindirimi yavaşlatarak asit reflü riskini yükseltir. Yağlı ve ağır gıdalardan oluşan bir öğün yerine az yağlı ve sindirimi daha kolay yiyecekleri tercih edin. Kızartma gıdalar, aşırı tuzlu konserve yiyecekler, koruyucu madde içeren içecekleri tüketmeyin.

Domates:

Sağlık için çok yararlı “likopen” maddesini içeren domates yüksek asit içeriğiyle reflü şikayetlerini arttırabilir. Ketçap, domates salçası, domates suyu gibi besinlerinde genel olarak reflüyü olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Sarımsak ve Soğan:

Çiğ sarımsak ve  çiğ soğan genellikle reflüyle ilişkili mide ekşimesine yol açar ancak bazı uzmanlar sarımsak ve soğanın sadece bazı insanlarda reflüyü tetiklediğini belirtmektedir. Bu gıdaların sizde reflü ağrılarına neden olup olmadığını öğrenmek için sarımsak veya soğan içeren yiyecekleri tükettikten sonra yanma hissi olup oluşmadığına dikkat edebilirsiniz.

Baharatlı Yiyecekler:

Aşırı baharatlı ve acı yiyecekler reflüyü şiddetlendirebilir. Yemeklere eklediğiniz baharatları azaltabilirsiniz.

Nane:

Nane mide ve yemek borusu arasında bulunan kasın gevşemesine neden olarak mide asidinin yemek borusuna geçişini kolaylaştırabilir. Taze nane, naneli sakız, nane çayı ve naneli şeker tüketmemeye çalışın.

Portakal suyu

Portakal

Limon

limon suyu

Greyfurt

Kızılcık suyu

Yağlı et

Yağlı kıyma

Kızartma tavuk

Ekşi krema

Muzlu süt

Dondurma

Kahve

Çikolata

Pastane ürünleri

Patates cipsi

Mısır cipsi

Koruyucu içeren konserve gıdalar

Gazlı içecekler

Çay

KAYNAK : f5haber.com

 

 

 

 

 

Yorum Yaz


.