Podyumlar, dizi setine döndü

Cumartesi, Ocak 3, 2009, 19:57
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

1960’lar Amerikası’nda geçen Mad Men, hem erkek hem de kadın modasını etkiliyor. Tasarımcılar arasında, diziye ve 60’lara göndermede bulunanlar artıyor..
Yüksek belli kalem etekler, eldivenler, minik çantalar, kaşkollar, etoller, broşlar, elektrik mavisi…
Sezonun moda trendlerinden yalnızca birkaçı. Ve hepsinin kaynağı da aynı, ‘yeni Sex&The City‘ olarak da kabul gören, Mad Men dizisi.
Konusu 1960’lar başı New Yorku’nda, reklamcılık sektörü henüz ‘deli adamların’ işiyken, bir reklam ajansında ve ajans çalışanları etrafında geçiyor. Dizi boyunca 60’ların sosyal ve kültürel hayatına tanık oluyor; muayenehanesinde sigara içen doktorlar kadar, iki kadeh devirmeden toplantıya oturmayan insanları da kanıksıyorsunuz. Diziyle kanıksanan en önemli unsur ise kuşkusuz, 60’ların mükemmel stili.
Gossip Girl‘ü daha çok modern giyimden hoşlananlar takip ederken, ekranların yeni trendsetter dizisi Mad Men ise vintage meraklılarının radarına girmiş durumda.
Dizinin 1950’ler sonu ve 60’lar modasını gözler önüne seren gardırobu sadece izleyicileri değil, moda tasarımcılarını da etkiledi. Büyük bir Mad Men hayranı olduğunu her fırsatta dile getiren Michael Kors, önce 2008 sonbaharkış koleksiyonunda, ardından da ilkbaharyaz sezonunda diziyi podyumuna taşıdı.

Kostümleri senaryosundan önemli

Prada’nın resort koleksiyonunun yanı sıra Nicole Farhi ve Giambatista Valli’nin etekleri de Mad Men‘i çağrıştırıyordu.
Dizinin ihtişamından etkilenen moda dergileri de her ay bir karakteri sayfalarına taşıyor. Moda bloglarında, her bölümden sonra, giyilen kıyafetlerle ilgili uzun tartışmalar yapılıyor. ‘Şık’ konumlanmak isteyen markalar da dizinin karakterlerinden medet umuyor.
Dizi oyuncuları, Bloomingdales’in erkek reyonu açılışının onur konukları mesela.
Diğer yandan, sokak modasını takip eden zincir mağazalarda da Mad Men çizgilerine rastlamak mümkün. Erkek reyonlarındaki ince kravatların, floral ve vücuda oturan elbiseler ile binici kıyafetlerinin ortaya çıkması, bir buçuk yıldır ekrana gelen bu diziden soruluyor.
Mad Men, karakterler üzerine yoğunlaşan bir dizi olduğu için, kıyafetler senaryodan bile daha çok önem taşıyor.
Dizinin kostüm tasarımcısı Janie Byrant, ilham almak için eski Look, Life ve Paris Vogue dergilerini karıştırdığını söylüyor. Kıyafetleri ise hem vintage mağazalarından satın alıyor, hem de kendisi dikiyor.
Dizinin ikinci sezonuyla beraber kıyafetlerde çok büyük bir değişiklik olmuyor. 1960’ların stili halen geçerli. Etek boyları biraz kısalıyor ama kıyafetler, daha çok karakterlerin yaşadıklarıyla ve geçirdikleri aşamalarla değişiyor.

Michael Kors sonbahar -kış

Michael Kors’un ilkbahar-yaz 2009 koleksiyonu da Mad Men izleri taşıyor.

Joan Holloway

Kors’un ilham kaynağı
Kum saati figürlü Joan, Sophia Loren’i anımsatıyor. Kendisine yakışanı iyi bilen ve kadınlığını kullanmaktan çekinmeyen biri. Dikkat çekmekte üzerine yok. Güzel vücut hatlarını ortaya çıkarmaktan çekinmiyor.
Michael Kors’un da en çok kullandığı stil, Joan’ınkiydi.

Peggy Olson

Tutucu bir tarzı var
Ofisin çömezi. Erkeklerin dünyasında, kadınlığından çok aklıyla bir yere gelmek amacında. Bu yüzden seksi kıyafetlerden kaçınıyor. Etek-bluzlar tercihi. Tutucu stilini zaman içinde ekoseler ve daha canlı renklerle kırıyor.

Betty Draper

Grace Kelly etkileri hissediliyor
Eskinin mankeni, bugünün ev kadını Betty Draper stilini, Bryant’ın anneannesine borçlu aslında. Grace Kelly’nin de etkisi büyük. İmzası, bele oturan kabarık elbiseler. Zaman içinde pantolon giydiğine de tanık oluyoruz. Aynı kocası gibi mükemmellik peşinde. Yaşadıkları, zamanla daha canlı renkler giymesine neden oluyor.

Don Draper

Gri takımlarıyla gizemini koruyor
Dizinin asıl kahramanı, hiç kuşkusuz Sterling- Cooper ajansının kreatif direktörü Don Draper.
Draper’ı canlandıran Jon Hamm’ın, erkek stil dergisi GQ dergisi tarafından ‘yılın erkeği’ seçilmesinde, Draper’ın takım elbiselerinin rolü büyük.
Draper, sırlarla dolu, gizemli bir karakter. Bu mesajı da en iyi, gri renkli takım elbiseleriyle veriyor. Çok az renk kullanıyor.
Oldukça maskülen ve gösterişi sevmiyor.
‘Jilet gibi’ diye tanımlanabilecek erkeklerden. Ne fazla gelenekçi, ne de fazla modern. Şapka, vazgeçilmez aksesuarı.
Saç modeli ise onu ‘Don Draper’ yapan en önemli unsur.

Erkek modasında da baskın

Ofise takım elbiseden başka bir şeyle gitmenin kimsenin aklının ucundan bile geçmeyeceği zamanları anlatan Mad Men, erkek modasını da hayli etkiliyor.
John Varvators, Michael Bastian, Michael Kors ve Neil Barett’ın defilelerinde, bunun izlerini görmek mümkündü. Ayrıca evrak çantaları ve Moscot markalı gözlüklerin popülerleşmesinin ardında da bu Madison Avenue’lu adamlar yatıyordu.

Tuba Ünsal

Stil Anketi
– Sezonun en sevdiğiniz trendi?
– Trendleri takip eden bir insan değilim.
– En sevmediğiniz trendi?
– Herkesin bir örnek, aynı trendi takip etmesi.
– Son günlerde en çok severek giydiğiniz şey?
– Free City Sweatshirt’lerim.
– Gardırobunuzda en çok bulunan parça?
– Vintage, uzun hippi elbiseler.
– Ansızın çıkan bir davet için kurtarıcı formülünüz?
– Her an her şeyi giyebilecek biriyim. Öyle bir moda anlayışım var.
– En sevdiğiniz tasarımcılar?
– Dice Kayek ve Arzu Kaprol’e bayılırım.
– Hiçbir zaman giymeyeceğiniz parça?
– Vatkalı döpiyesler. Ama aslında onları bile giydim!
– Ucuz kaçış noktalarınız?
– Los Angeles vintage pazarı.
– Alışveriş yaparken kendinizi en iyi hissetiğiniz yer?
– Los Angeles.
– Alışveriş yaparken en sevmediğiniz şey?
– Birinin peşime takılması. Alışveriş, yalnız yapılması gereken bir şeydir.
– Sürekli tekrarladığınız moda/alışveriş hatası?
– Giymeyeceğimi bile bile aldığım parçalar her sezon olur. Giymiyorum ama ‘benim olsun’ psikolojisiyle satın alıyorum sanırım.

Son dakika…

Fantezi kesimler
Mücevher’in fantezi kesimlerle tasarladığı ve ağırlıklı olarak pırlanta, zümrüt, safir, yakut gibi değerli taşların kullanıldığı Hope koleksiyonu, 25 parçadan oluşuyor. Mücevher’in Teşvikiye ve Galleria AVM’de bulunan mağazalarına uğramadan geçmeyin. Daha fazla bilgi için www.mucevher.com.tr adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Dağda da göz alıcı
Dağ sporları yaparken illa kalın takımlar içine gömülmemize gerek yok. Adidas by Stella McCartney’nin Kış Sporları serisinde feminen kalıplı ama aynı zamanda da konforlu seçenekler bulabilirsiniz.

Desa Grazia’da
İngiltere’nin ünlü yaşam ve moda dergisi Grazia’da geçen hafta tanıdık bir isim çarptı gözümüze. Sheperds Bush mevkiindeki Westfield adlı alışveriş merkezine bir mağaza açan DESA’ydı bu. Markanın deri ceketleri özellikle tavsiye ediliyordu.

Yorum Yaz


.