Pişirmeden Yapabileceğiniz Oyun Hamuru Tarifi

Çarşamba, Ağustos 5, 2015, 22:25
Annelik kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Oyun hamuru çocukların yaratıcılıklarını ve motor becerilerini geliştirmenin en iyi yollarından biridir.
18 aydan itibaren oynayabilecekleri oyun hamurlarıyla çocuklar, her malzemenin kendine has bir yapısının olduğunu ve form değiştirebildiklerini kavrarlar.
3 yaşına kadar yuvarlama, sıkma vs gibi basit hareketler yapabilirken, 3 yaşından sonra hamura şekil vermeye başlayabilirler. Yaşı ilerledikçe daha fazla detayı katabilecek, yaptıklarında daha yaratıcı ve gerçeğe uygun ürünler sunabileceklerdir.
Anne babaları ya da arkadaşlarıyla bu faaliyeti gerçekleştirdiklerinde sosyalleşir ve ortaya koydukları ürünle başarı hissini yaşarlar. Kendilerini ifade etmelerini, nesne, renk ve renk karışımlarını, yumuşak-sert kavramını oyun hamuru sayesinde öğrenebilirler. Çocukların nelere ilgisinin olduğu ve hangi renkleri sevdiği seçimlerinden anlaşılabilir. İlgi görmesi üzerine üretimi yaygınlaşan, çeşitliliği artan ve pek çok renkte karşımıza çıkan oyun hamurlarıyla birlikte düzgün şekiller çıkartılabilecek kalıplar da üretilmiştir.
Evde bulunan malzemelerle de kolayca oyun hamuru üretilebilir.

Malzemeler:
3 su bardağı un
Çeyrek su bardağı tuz
2 çorba kaşığı sıvı yağ
1 su bardağı su
Gıda boyası ya da sebze ve meyveleri hamuru renklendirmek için kullanabilirsiniz.
Ispanak, vişne, ahududu, kahve gibi malzemeler ana tonları yakalamanızda yardımcı olabilir.
Hazırlanışı:
Renklendirme için kullanacağınız malzeme dışındakileri bir kabın içinde karıştırarak yoğurun. Elde ettiğinizi hamuru küçük parçalara ayırarak her birini farklı renkle tekrar yoğurun. Oyun hamuru ile; yiyecekler, hayvanlar, oyuncaklar, çevrelerinde gördükleri her türlü eşya ya da canlı bir varlığı yapabilirler. Kız çocuklarının eğilimleriyle, erkek çocuklarının eğilimleri farklılık gösterebildiğinden çeşitlilik artabilir. Çocuk oyun hamurunu kalıplarla şekillendirebileceği gibi, evde bulunan merdane, bardak vs gibi gereçlerle de şekil verebilir. Ya da tamamen elleriyle özgürce şekillendirebilir. Burada önemli olan kirlenme korkusu yaşatılmadan özgürce oynayabilmesidir.
KAYNAK : nasil.com
Yorum Yaz


.