Paşabahçe’den ‘konuşan paralar, sikkeler koleksiyonu’

Salı, Aralık 27, 2011, 0:49
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Paşabahçe mağazaları’nın ‘tarih–kültür–cam koleksiyonları’nın 11’incisi ‘konuşan paralar, sikkeler koleksiyonu’ anadolu tarihine sikkeler üzerinden ışık tutuyor

Paşabahçe Mağazaları, sınırlı sayıda ürettiği dekoratif objelerden oluşan ‘Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları’ ile kültürel mirası koruma ve gelecek kuşaklara aktarma misyonunu sürdürüyor.

Paşabahçe Mağazaları’nın ‘Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları’nın 11’incisi ‘Konuşan Paralar, Sikkeler Koleksiyonu’ adıyla; çok kültürlü Anadolu tarihine, objektif birer tarih vesikası olan sikkeler üzerinden ışık tutuyor.

Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları’ kapsamında, sınırlı sayıda üretilen dekoratif kültür objelerinden oluşan koleksiyonlarının 11’incisi ‘Konuşan Paralar, Sikkeler Koleksiyonu’ İstanbul’da düzenlenen bir gecede tarih ve kültür meraklılarına tanıtıldı.

Dünyanın önde gelen cam üreticilerinden Şişecam’a bağlı Paşabahçe Mağazaları’nın bugüne kadar 10 ayrı başlıkta hazırladığı koleksiyonlara bir yenisi eklendi.

Daha önce Anadolu Medeniyetleri, Osmanlı, Camda Mavi Beyaz, Mineli Camlar, Camda Sanatlı Yazı, Mozaik, 7, Aşure, İstanbul ve Kristalin Çiniler temalarıyla hazırlanan koleksiyonların sonuncusu ‘Konuşan Paralar, Sikkeler Koleksiyonu’ adını taşıyor.

Paşabahçe ‘Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonu’nun 11’incisini oluşturan yeni koleksiyonda, sınırlı sayıda üretilen toplam 20 eser yer alıyor.

Son koleksiyonla birlikte ‘Tarih-Kültür–Cam Koleksiyonu’nda özel olarak tasarlanan ve sınırlı sayıda üretilen toplam eser sayısı 382’ye ulaşırken,  bunlardan 143 adedi limitini doldurduğu için artık üretilmiyor.

Şişecam’ın 2012 yılı için hazırladığı ‘Konuşan Paralar, Sikkeler Koleksiyonu’ adlı yeni koleksiyonda yer alan eserler, çok kültürlü Anadolu tarihine objektif birer tarih vesikası olan sikkeler üzerinden ışık tutmayı amaçlıyor.

Arkeolojik araştırmalarla elde edilen bulguların değerlendirilmesinde kullanılan önemli bir kaynak olan sikkelerin, antik çağlardan başlayıp 19.yy’a kadar Anadolu coğrafyasının kültürel, siyasal, dini, ekonomik durumunu yansıtan bir tür ayna niteliği taşıdığından yola çıkan Paşabahçe; Anadolu’da kurulmuş medeniyetlerin, bu topraklara hükmeden hükümdarların, izini bırakanların hikâyelerinin ‘Konuşan Paralar, Sikkeler Koleksiyonu’ ile farklı bir bakış açısıyla yeniden anlatılmasını sağlıyor.

Trendeko.com

Yorum Yaz


.