Parabensiz bir hayata adım atın

Pazartesi, Mart 5, 2012, 23:16
Vücut ve Cilt Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Yaklaşık 100 yıldır kozmetik ürünlerinin içinde kullanılan parabenlerin sağlığı tehdit ettiği iddia ediliyor. İşte bu nedenle bilinçli tüketiciler, güzelleşmek için artık parabensiz ürünleri kullanmayı tercih ediyor!

Kozmetik ürünlerde 1920’lerin ortalarından beri kullanılan parabenler, son yıllarda sağlığa etkileriyle gündemde. Parabenlerin kansere yol açtığına dair somut kanıtlar olmasa da; çoğu kişi, sonradan üzülmektense işi baştan sıkı tutmakta kararlı. Bu yüzden de banyolarındaki raflarını paraben içermeyen ürünlerle doldurmayı tercih ediyorlar. Organik beslenmenin bir yaşam tarzına dönüşmesi gibi, paraben içermeyen kozmetik ürünlerine yönelmek de doğaya dönüşün sembollerinden biri olmak üzere…

RAF ÖMRÜNÜ UZATIYOR
Parabenler, kozmetik ürünlerin raf ömrünü uzatmak ve içlerinde bakteri üremesini önlemek için kullanılan kimyasal koruyuculardır. Ürünleri paraben takviyesiyle desteklemek, raf ömürlerinin uzamasına olanak tanıyor ve dramatik ısı değişikliklerine karşı dayanıklı olmalarını sağlıyor. Ama bazı araştırmalar, parabenlerin meme kanseriyle bağlantısı olduğunu ortaya koyuyor. Bu araştırmalara göre parabenler; östrojen hormonunu taklit ederek, vücudun endokrin sistemine müdahale ediyor. Ancak şu an için parabenleri meme kanseriyle kesin olarak ilişkilendiren bir kanıt bulunmuyor. Hatta bazı bilimadamları, alerjenik özellikleri en düşük koruyucular olan parabenlerin, sadece koruma amacına hizmet etmek için düşük dozlarda kullanıldığında gayet güvenli olduklarını savunuyorlar. Ama siz yine de “Ben paraben içermeyen ürünler kullanmak istiyorum” diyorsanız, güzellik rutininizden maksimum fayda almak için aşağıdaki uyarıları dikkate alın…
Diğer içeriklere de bakın
Cilt bakımı ve güzellik ürünlerinin yüzde 85’inde sağlığa zararlı sayılabilecek kimyasal ürünler bulunur. Listenin tepesinde ise parabenler yer alır. Şampuan, tıraş köpüğü ve köpük banyosu tozlarına köpürme özelliğini veren sodyum loril sülfat ve ojeler ile parfümlerin ana maddesi olarak onların uçup gitmesini önleyen ftalatlar ise diğer kimyasallardır…
Değişimi ağırdan alın
Paraben içeren ürünlerden vazgeçip parabensiz olanlara yönelecekseniz, bu geçişi bebek adımlarıyla yapın. Bütün güzellik ürünlerinizi ve rutininizi tek hamleyle baştan ayağa yenilemek yorucu olabilir. Güzellik dolabınızı tüm zararlı maddelerden arındırmanın neredeyse imkansız olduğunu da kabul etmeniz gerekir.
Son kullanım tarihlerine özellikle dikkat edin
Parabensiz ürünler sentetik koruyucular içermediği için raf ömürleri daha kısadır. Aynı, tarihi geçmiş bir yemeği yememeniz gerektiği gibi, vücudunuz için de son kullanım tarihi geçmiş hiçbir ürünü kullanmamalısınız.

ORGANİK DEYİP GEÇME
Bir ürünün paraben içermiyor oluşu, onun organik olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Ayrıca organik bir ürünün paraben içermediği de kesin olarak iddia edilemez. Bu konuda tüketicinin dikkatli olması gerekir. Organik ürünler; belirli şartları takip ederek doğal kaynaklarla üretilen doğal içeriklerden oluşur.

HANGİ ÜRÜNLERDE VAR?
Cilt bakımı ürünleri
Şampuan
Saç kremi
Güneş koruyucusu
Sabun
Makyaj malzemesi
Tıraş köpüğü
Deodorant
Diş macun

PARABEN İÇERMEYEN ÜRÜNLER NASIL BULUNUR?
Herhangi bir kozmetik, cilt bakımı, saç bakımı ürününün arkasını çevirin. Karşınızda upuzun bir liste bulacaksınız. Ama etiket okumak kilit noktadır. Bir ürün alırken yapmanız gereken şey; içerik listesindeki isimleri tek tek gözden geçirmektir. Eğer adı geçen maddelerin özelliklerini veya ne amaçla kullanıldıklarını bilmiyorsanız; o üründen uzak durmalısınız. Satılan tüm kozmetik ürünleri, formülünde yer alan tüm maddeleri etiketlerinde listelemekle yükümlüdür. Paraben içerikler, fark etmesi en kolay olanlardır. Sonu ‘paraben’ diye biten tüm kimyasal maddeler paraben içerikli koruyuculardır.

SABAH

Yorum Yaz


.