Paleo diyeti nedir?

Pazar, Mayıs 17, 2015, 23:04
Diyet kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Taş devri diyeti olarak da bilinen paleo diyeti nedir? Paleo diyetinin diğer diyetlerden farkı nedir?
Paleo diyeti, zayıflamak isteyenler için de uygun bir diyet olmakla birlikte, aslında bir sağlıklı beslenme programıdır. Paleo diyeti, insan ömrüne olumsuz etkileri olan birçok hastalıktan korunmak ve sağlıklı beslenme tarzını benimseyerek yaşam kalitesini yükseltmek için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

İsmini Paleolitik Çağ’dan alan paleo diyeti, günümüzden yaklaşık 2 milyon yıl önce yaşamış olan eski insanların beslenme tarzını örnek almaktadır. Bu diyet, eski insanların beslendiği tarzda doğal beslenme ve daha sağlıklı yaşama kavuşmak için ideal bir beslenme programı. Paleo diyetini, hiçbir teknolojik ve endüstriyel uygulamaya maruz kalmamış, doğal gıdalarla beslenilen bir yaşam tarzının benimsenmesi olarak da tanımlayabiliriz.

Özellikle geçtiğimiz yüzyılda, işlenmiş, katkı maddeleri eklenerek ömrü uzatılmış, doğal olmayan her türlü gıdadan, preslenmiş sıvı yağlardan ve kimyasal yollarla katılaştırılmış, margarin tipi yağlardan uzak durmanızı ve besinleri, doğada bulundukları hallerine en yakın şekliyle tüketmenizi öğütleyen taş devri diyeti faydaları kısa zamanda kendini gösteriyor.

Paleo diyeti, hipertansiyondan, kalp ve damar hastalıklarına, obeziteden, diyabete, kanserden, sindirim sistemi ve sinir sistemi rahatsızlıklarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi geliyor.

Paleo diyeti nasıl yapılır?

Sağlıklı ve doğal beslenmeyi yaşam biçimine dönüştürmek isteyenlerin tercih ettikleri paleo diyetinin kuralları şöyle;

* Birçok diyetin kesin kurallarından olan 3 beyazdan yani un, tuz ve şekerden uzak durmak, paleo diyetinin de kuralları arasında yer alıyor.

* Gün içerisinde tüketilen her şey, doğada var olduğu formuna en yakın şekliyle tüketilmek zorunda.

* Paleo diyetinde gıdaların tüketiminde herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Doyuncaya kadar yemek serbest.

* Porsiyon sınırlaması yok fakar, günlük beslenmenizin en az yüzde 60’lık bir bölümünü çiğ gıdalardan oluşturmanız gerekiyor. Yediğiniz etler, az pişmiş olmalı.

•* Balıklar çiftlikte yetişmiş değil, doğal deniz balığı olmalı.

* •Yumurtalar doğal ortamında beslenen tavuklardan elde edilmiş olmalı.

•* Ekşimeyen, bayatlamayan yoğurt, süt ve süt ürünlerinden uzak durulmalı.

* •Sebzeler mümkün olduğunca çiğ tüketilmeli.

•* Aşırı şekerli meyveler sınırlı şekilde tüketilmeli.

•* Zeytinyağı, tereyağı, iç ve kuyruk yağları serbest, margarin kullanmak ise kesinlikle yasaklanan gıdalar arasında yer alıyor.

•* Çay, telli, zımbalı, yapışkanlı poşetlerde değil, demlenerek tüketilmeli.

•* Rafine şeker kullanılarak yapılan her şey yasak. Tatlandırıcılar, yoğun şeker içeren reçeller yasak. Bal ve pekmez, doğal olmaları şartıyla serbest.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.