Padişahların hayatı haremden ibaret değildi

Cumartesi, Mart 31, 2012, 22:00
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Osmanlı padişahlarının Hazreti Muhammed’i öven şiirleri, Sultani Naatlar isimli bir albümde toplandı. Albümde Kanuni’nin ve Fatih’in şiirleri de yer alıyor

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ubeydullah Sezikli önderliğindeki Nağmeler Topluluğu, Sultani Naatlar isimli bir albüm hazırladı. Albümdeki Hazreti Muhammed’i övmek için yazılmış şiirlerin ya sözleri Osmanlı padişahları tarafından yazılmış ya da besteleri padişahlar tarafından yapılmış. Kanuni Sultan Süleyman’a ait iki; Fatih Sultan Mehmed, Yavuz Sultan Selim, 1. Ahmed, 3. Murad, 3. Selim, 3. Ahmed, 2. Mustafa ve 2. (Genç) Osman’a ait birer güfte bulunuyor. Ayrıca 3. Selim ve 4. (Avcı) Mehmed, başkaları tarafından yazılan naatları bestelemiş. Besteciler arasında Göksel Baktagir, Hakan Alvan gibi tanındık isimlerin yanı sıra Nağmeler Topluluğu üyelerinden Muharrem Hafız, Ahmet Şafak El-imam, Semih Özdemir, Ömer Faruk Canural gibi müziğe gönül vermiş genç kuşaktan akademisyen ve üniversite öğrencileri var.

DESTEK BEKLİ YORLAR
Sezikli projeye aslında Osmanlı döneminde yazılmış en beğenilen naatları bestelemek için başladıklarını, ama bu naatlardan bazılarının padişahlara ait olduğunu fark edince buna yöneldiklerini söylüyor. Sezikli: “Osmanlı sultanları peygamber sevgisiyle büyütülmüş ve bu sevgi hayatlarına yayılmıştır. Bunu verdikleri eserlerde görüyoruz,” diyor ve padişahlığı haremde sürülen sefadan ibaret gösteren dizileri eleştiriyor: “46 yıllık iktidarında Kanuni’nin kaç yıl sarayda kaldığını bir düşünün.” “Amacımız bu kubbede bir hoş sada bırakmak,” diyen Sezikli bu proje için kendilerine destek olan Kültür Bakanlığı’na teşekkür ediyor ama ekliyor: “Maddi bir beklenti içerisinde olmadığımız halde sponsorluk konusunda zorlanıyoruz. Balkan İlahileri adlı albüm çalışmamız için Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na yazdık; dokuz aydır cevap bile vermediler. Bu proje için de Sur Yapı isimli bir şirket araştırma ve stüdyo desteği vadetmişti ama sonrasında hiçbir destek göremedik.” Sezikli ve grubu şimdi de Dini Musiki Eğitim Seti adlı bir CD seti ve kitap projesi üzerinde çalışıyor. Din eğitimiyle uğraşanların makamları öğrenip algılamalarını sağlayacak bu çalışmanın stüdyo aşamasını bitirip Diyanet İşleri Başkanlığı’na sunmuşlar; yanıt bekliyorlar. Sultani Naatlar albümünün ikincisi de yolda.

SABAH

Yorum Yaz


.