Orjin markalı bacak bakımı ürünleri toplatılıyor

Pazar, Kasım 27, 2011, 22:23
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Sağlık Bakanlığı, ‘Orjin’ markalı ‘rahatlatıcı masaj ve bacak bakımı’ isimli ürünlerin piyasadan toplanması işlemlerinin başlatıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Bakanlığımızca yapılan piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinde ‘Orjin’ markalı ‘rahatlatıcı masaj ve bacak bakımı’ adlı ürünlerin eklem ve kas figürü ile çeşitli endikasyonlarla (ağrı, romatizma, kılcal damarlardaki kan dolaşımının rahatlaması, baş ağrısı ve auralı migrenler, boyun tutulmaları, kireçlenme ve menisküs, kas ağrıları v.b. gibi tedavi etme iddiasıyla) piyasaya arz edildiği saptanmıştır.” denildi.

Ürünün, kozmetik olduğu beyan edilerek Sağlık Bakanlığı’na bildirimi yapıldığı ifade edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Kozmetik ürünler yukarıda sayılan etkileri gösteremezler. Bu etkiler ruhsatlı ilaçlardan beklenebilecek etkilerdir ve adı geçen ürün bakanlığımızca ruhsatlandırılmış olan bir ‘ilaç’ değildir. ‘Orjin’ markalı ‘rahatlatıcı masaj ve bacak bakımı’ isimli ürünlerin piyasadan toplanması işlemleri bakanlığımızca başlatılmıştır. Muhtelif televizyon, radyo kanalları ve internet sitelerinde reklamı yapılmak suretiyle tedavi ettiği veya tedaviye yardımcı olduğu iddia edilerek piyasaya arz edilen ürünlere itibar edilmemesi ve rahatsızlıkları olan kişilerin öncelikle bir hekime başvurmaları halk sağlığının yararına olacaktır.”

SABAH

Yorum Yaz


.