Omega-3 ölüm riskini azaltıyor

Perşembe, Kasım 17, 2011, 0:02
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Balık ve keten tohumunda bolca bulunan Omega-3 yağ asidinin faydaları saymakla bitmiyor. Çeşitli kanser türlerinin ve karaciğer ile böbrek hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olan Omega-3 yağı ayrıca erken ölüm riskini de azaltıyor

Yıllardır tüketiciler; Omega-3 yağ asitlerini kullanmanın kardiyovasküler hastalıkların azaltılmasında yararlı olduğunu öğrenmişlerdir. Halen kardiyologlar reçetelerinde takviye olarak Omega-3 vermektedirler. Genel olarak yapılan pek çok çalışmada Omega-3 yağ asitlerinin erken ölüm riskini de düşürdüğü belirtilmektedir. Bu azalma sadece bilinen kronik hastalıklarda; örneğin kardiyovasküler hastalıklarda, kanser hastalarında ve sağlıklı görünen kişilerde de mevcuttur. Omega-3 yağ asidinin faydalarını şöyle anlatabiliriz:
Omega-3, Omega-6’ya nazaran çok daha değerlidir. Fakat diyetlerimizde maalesef Omega-6 daha fazla miktarda bulunmaktadır. Omega-3 özellikle balık yağlarının içinde bulunur. Eğer balık, balık yağı, keten tohumu yağı gibi yiyeceklerin tüketimini çoğaltabilirsek yaşlanmayı da yavaşlatarak daha uzun ve kaliteli yaşam şansını artırabiliriz.

HÜCRE KAYBINI ÖNLER
Kronik stres ve stres hormonlarının vücutta artmasıyla yaşlanma hızlanır. Bu hormonlar erken ölüm risklerini de artırır. Yapılan çalışmalarda Omega-3 takviyesinin bu hormonların seviyesini düşürdüğü görülmüştür.
Kronik ruhsal hastalıklarda özellikle depresyon ve anksiyetede (kaygı, korku ve sıkıntı hali) doğal nedenlerle oluşan şok edici erken ölümler olabilir. Beyin zarlarındaki temel bileşenlerden olan Omega-3 de sinir hücre ağının aktarımına seratonin hormonuyla birlikte yardımcı olur. Antienflamatuar etkilerini göstererek beyin hücrelerinin kaybının önlenmesini sağlar.

ATEŞ BASMASI AZALIR
Omega-3, kalp ve damar hastalıklarında ve ölümleri önlemede büyük bir role sahiptir. Yeni yapılan çalışmalar bu yararlı yağların çeşitli nedenlerden dolayı erken ölüm riskini azaltmakta olduğunu göstermiştir.
Yapılan araştırmalarda bitkisel Omega-3’ün (keten tohumu gibi) menapoza giren kadınlardaki ateş basmasını yüzde 50 azalttığı ve yine meme kanseri riskini de düşürdüğü büyük oranda görülmüştür

PROSTATA KARŞI KORUMA
Omega-3, özelikle prostat kanserlerinde PSA’nın düşmesinde faydalı olur ve erken ölüm riskini azaltır.
Menapoz başlangıcı yaşayan kadınlarda Omega- 3 ile erken evrede kanserin etkisini azalttığı da gösterilmiştir. Kolon kanserlerinde de Omega-3 alımı fayda sağlamıştır.

YÜZDE 31 FAYDA
Böbrek hastalıklarında Omega-3 alımı yüzde 31 oranında fayda sağlar. Ayrıca kemik metastazlarında genellikle kemik kırıklıklarını engeller ve osteoporozu olan kadınlarda kırıkları azaltır.
Beyin metastazlarında Omega-3 alımının sağlıklı beyin hücre sayısını artırdığı gösterilmiştir.

AKDENİZ DİYETİ RİSKİ
Omega-3’ün antiobeziteyi etkilediğine ve önlediğine dair iddia edilen çalışmalar vardır. Özellike Akdeniz beslenme diyetleri sebze, meyve ve zengin balıklardan oluşur. Yapılan bir çalışmada Akdeniz diyeti yapan kişilerin kanser riskinin yüzde 50’nin altında azaldığı görülmüştür. Diyet, daha önce de söylediğimiz gibi kansere karşı bir korunmadır. Yapılan çalışmalar Omega-3’ün kanseri azalttığı ve gerilettiğini göstermiştir. Ayrıca günde 3 gram civarında alınan saf Omega-3, güneş yanığından, derinin kanserleşmek üzere olan hücrelerinden ve kan hücrelerini DNA hasarından korumaktadır.

Prof. Dr. Erkan TOPUZ

SABAH

Yorum Yaz


.