Ölmeden önce görülmesi gereken 27 gerçeküstü nokta

Çarşamba, Kasım 27, 2013, 22:23
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Zhangye Danxia dağ oluşumu – Gansu, Çin

İngiliz gazetesi Telegraph’ın verdiği bilgiye göre, dağların yüzeyindeki bu göz alıcı gökkuşağı deseni, bölgede 24 milyonu aşkın yıldır biriken mineral tortuları ve kızıl kumtaşı oluşumu.

Dünyanın Sonundaki Salıncak – Banos, Ekvador Ekvador’un tepesindeki , aktif bir yanardağa yakından bakan köhne bir ağaç ev bulacaksınız. Hiçbir güvence vermeyen salıncakta yanardağa doğru sallanacak cesaretiniz varsa, nefes kesici manzarayı hak ettiniz demektir.

Büyük Mavi Delik – Belize

Orta Amerika ülkesi Belize’de kıyı şeridinin dışında kalmış bu su altı çukuru, 124 metreyi aşan derinliğiyle, dünyanın en ünlü dalış noktalarından.

Hollanda’nın Lale Tarlaları

‘Avrupa’nın Çiçek Bahçesi’ olarak da anılan Keukenhof’u ilk kez görenler, burayı lalelerin resmi sergilenme alanı zannediyor. Oysa ki bu muhteşem tarlalar söz konusu bahçenin dışında kalan özel kişilere ait alanlar.

The Hang Son Doong Mağarası – Quang Binh bölgesi, Vietnam

Dünyanın en geniş mağarasının yaşı, 2 ile 5 milyon arasında. İçine 40 katlı, 1,5 kilometrelik bir bina blokunu sığdırmak mümkün.

Hitachinaka’daki Hitachi Sahil Parkı – İbaraki, Japonya

Bahar boyunca baştan aşağı çiçek açan park, 4,5 milyon mor menekşenin açmasını görmeye gelen turistlerin akınına uğruyor.

Juneau’daki Mendenhall Buz Mağaraları – Alaska, ABD

Mendenhall Buzulu’nun altında uzanan mağara, siz içinde yürüdükçe erime özelliğine sahip.

Venezuela, Brezilya ve Guyana kesişimindeki Roraima Dağı

Üç ülkenin arasındaki sınır konumunda bulunan bu kuvars dağları, dünya yüzeyindeki en eski jeolojik oluşumlardan sayılıyor. Tahmini yaşları 2 milyar.

Anadolu’nun Antik Yerleşim Alanı ‘Peribacaları’ – Kapadokya, Türkiye

Balon gezisi denildiğinde ilk akla gelen mekanlardan biri olan Kapadokya, Türkiye’nin en turistik mekanlarından.

Vaadhoo Adaları’ndaki ‘Işık Denizi’ – Maldivler

Phytoplankton adlı deniz bakterilerinin saçtığı neon ışık, özellikle geceleri kıyı boyunca büyüleyici bir görüntü yaratıyor.

Victoria Şelaleleri – Zimbabwe – Zambiya sınırı, Afrika

100 metreden daha fazla bir yükseklikten kanyona dökülen suyu görmekle kalmayıp gözünü karartıp Zambiya tarafındaki ünlü ‘Şeytan Havuzu’nu da ziyaret edenler, şelalelerin tepesinde vakit geçirenler de var.

Trolltunga – Hordaland, Norveç

600 metre yükseklikte adeta havada asılı duran bu dağ çıkıntısının adı ‘Trol dili’ anlamına geliyor. Ünlü kaya, haziran ortasından eylül ortasına kadar dağcıların ziyaretine açık.

Whitehaven Kumsalı – Whitsunday Adası, Avustralya

Bu kumsal, akıntı tarafından milyonlarca yıl içinde getirildiğine inanılan bembeyaz kumuyla ünlü. Isı tutmayan kum üzerinde yalınayak gezinmek mümkün. Ancak taneleri çok ufak olduğu için elektronik aletleri uzak tutmakta fayda var.

The Grand Canyon – Arizona, ABD

Dünyanın yedi harikasından biri olan kanyon, 446 kilometre boyunca uzanan, genişliği yer yer 29 kilometreyi bulan, derinliği ise 1.800 metre civarında olan bir doğa harikası.

Mermer Mağaralar – General Carrera Gölü, Patagonya (Arjantin ve Şili)

Gölün ortasında konumlanmış, ‘Mermer Şapel’ ve ‘Mermer Katedral’ diye anılan bu mağaraları, 6000’den fazla yıl boyunca dalgalar meydana getirmiş.

Aşk Tüneli – Klevan, Ukrayna

Demiryolunu çevreleyen yapraklardan oluşan bu canlı tünel, bölgedeki aşıkların uğrak yeri. Fotoğrafları ise internette en çok paylaşılan fotoğraflar arasında. Bu kadar romantik bir mekan olmasıyla birlikte yeşilliklerin içinden geçerek yakındaki bir fabrikaya günde üç defa odun taşıyan bir tren de bu yoldan geçiyor.

Salar De Uyuni – Potosi ve Oruro bölgeleri, Güneybatı Bolivya

Dünyanın tuz kaplı en geniş düzlemi, yağmur sezonu boyunca suyla kaplanarak, gökyüzünü yansıtan dev bir aynaya dönüşüyor.

Chapada Diamantina’daki Efsunlu Kuyu – Bahia, Brezilya

Chapada Diamantina Milli Parkı’nda bulunan, 36,5 metre derinliğindeki kuyunun suyu o kadar berrak ki dipteki taşları seçmek bile mümkün.

Antilop Kanyonu – Arizona, ABD

Bölgenin Page şehrine yakınında bulunan, yarık şeklindeki bu güzel kanyon, ‘Çatlak’ ve ‘Sarmal’ diye adlandırılan iki bölümden oluşuyor.

Fingal Mağarası – Staffa Adası, İskoçya

İnsan yapımı gibi görünen bu blok yapı, aslında bir lav akıntısının içindeki bazalt kolonlarından, zamanımızdan 30-40 milyon yıl önce oluşmuş bir altıgen.

Lotofaga köyündeki To Sua okyanus çukuru – Upolu Adası’nın güney kıyısı, Samoa

Aslında bir su mağarasının oluşturduğu devasa bir delik olan bu çukur, bir lav tünelinin içinden akıp gelen suyun oluşturduğu bir yüzme havuzunu andırıyor.

Arashiyama’daki Bambu Korusu – Kyoto, Japonya

Bambu ormanı olarak da adlandırılabilecek mekan, güzel bir günde yürüyüş veya bisiklet gezisi için ideal güzergah sağlayan üç patikaya sahip.

Ateşböceği Mağaraları – Waitomo, Yeni Zelanda

Sadece Yeni Zelanda’da bulunan bir ateşböceği türü, bu mağaraların tavanlarından ipler halinde sarkarak yıldızlı bir görsel şölen yaratıyor.

Oahu’daki Haiku Merdiveni – Hawaii, ABD

‘Cennete Çıkan Merdiven’, kağıt üstünde halka kapalı durumdaki sarp bir yürüyüş patikası; ancak uyarı levhalarına rağmen çok sayıda insan, bu yolu tırmanmaya devam ediyor.

Kamchatka bölgesindeki yanardağlar, Rusya

Kamchatka Yarımadası’ndaki uzun yanardağ zincirinin 19 parçası hala aktif durumda. En büyükleri, 5 kilometreye yakın yüksekliğiyle, Kluchevskaya Sopka Dağı.

Yucatan Çöküntüleri – Peninsula, Meksika

Günümüzde yeraltı suyu haline gelen akıntıların Buzul Çağı’nda oluşturduğu bu delikler, zamanında Mayalar tarafından kutsal sayılıyordu.

Kelimutu Krater Gölleri – Flores Adası, Endonezya

Biri çoğunlukla mavi, diğer ikisiyse kırmızı ve yeşil olan bu üç gölü turistik kılan en önemli unsur, sularının dönemsel olarak değişen rengi.

KAYNAK : hürriyet.com .tr

Yorum Yaz


.