O hastalığın çaresi pazı

Çarşamba, Kasım 27, 2013, 23:02
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Ispanağa benzeyen sindirimi kolay, bol vitaminli, besleyici bir bitki olan pazıda, A, C ve K vitaminleri bol miktarda bulunur

Ispanağa benzeyen sindirimi kolay, bol vitaminli, besleyici bir bitki olan pazıda, A, C ve K vitaminleri bol miktarda bulunur. Ayrıca, E vitamini ile demir, magnezyum ve kalsiyum minerallerini içerir. Kırlarda, bağ ve bahçelerde yetişir.

Pazının bilinen yararları
İştah açıcıdır. Kansızlığı önler. Hazmı kolaylaştırır. Vücuda kuvvet verir. Öksürüğe karşı faydalıdır. Haşlanmış yaprakların suyu kabızlığı giderir. Gül yağı ile karıştırılıp başa konulduğunda ağrıyı geçirir.
İdrar söktürür ve idrar yollarında yanma şikâyetlerini azaltır. Hamile olanların yemesi doğacak çocukta omurga açıklığı riskini azaltır. Yaprakları haşlanıp yanık, apse, şişliklerden doğan şikayetleri giderir.

Pazı nasıl tüketilmeli
Pazının kökleri, sapları ve yaprakları pazı yemeği, dolması ve salatası yapılarak kullanılır. Balla karıştırılarak saç çıkmayan deriye sürülürse faydalı olur. Ayrıca pazı suyu ile saçların yıkanması saçların dökülmesini azalmakta, yani saçları besleyici özellikler de göstermektedir

MY LİFE

Yorum Yaz


.