O hastalığın çaresi dut

Perşembe, Kasım 21, 2013, 21:58
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Dutun hiç bilinmeyen faydaları ortaya çıktı

Kuru dut, hastalığı unut!
Dut, antibiyotik etkisi olan bir meyvedir. Sindirim sisteminden ezgamaya kadar her türlü rahatsızlığa iyi gelir. Egzama yüzünden oluşan yaraların iyileşmesini sağlar. Ayrıca sağlıklı gözler için de mutlaka dut yenilmelidir.

Hurmadan al haberi
Kurusu yaşı hiç fark etmez. Hangisini bulursanız tüketin. Çünkü Trabzon hurması, bağırsakların ilacıdır. Bağırsaklarda oluşan toksinleri yok eder.

Kansere karşı kivi
Bir zamanlar tropik meyveydi. Artık Türkiye’de de yetiştirilmeye başlandı. İşte bu sayede kivinin mucizeleri daha da yakınlaştı. Kivi, omega 3 ve 6 vitaminlerini barındırır. Bu nedenle başta kalp olmak üzere tüm organlar için önemlidir. Kivi, içerdiği mucizeler sayesinde kanseri de önler. Ahududu gururla sunar
Ağaç çileği ya da sultan böğürtleni olarak da bilinir. Duta benzeyen meyvesi kırmızı, etli, sulu ve güzel kokuludur. Bol miktarda C, E ve A vitamini içerir. Bu nedenle başta soğuk algınlığı olmak üzere gribal enfeksiyonlara karşı da son derece etkilidir.

Civanım perçemim…
Tabiat ananın en önemli bitkilerinden biridir. Civanperçemi vücuda kuvvet ve zindelik verir. Böylelikle yorgunluğun ortadan kalkmasına yardımcı olur. En önemli özelliklerinden biri de iştah açmasıdır. Bu nedenle zayıflara önerilir.

Zerdeçal kapıyı çal…
Bu haber özellikle annelere göre… Zira anneler, zerdeçalı mutfaklarının en önemli köşesine koymalı. Çünkü zerdeçal, gaz ve idrar söktürücüdür. Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır. Özellikle zerdeçalın meyvesi balla karıştırıp yenmelidir. Ayrıca zerdeçal bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Şekersin madımak
Yüzyıllardır Anadolu’da yemeği yapılan madımak, artık aktarlara da girdi. Madımak, kan şekerini düşürerek şeker hastalarına iyi gelir. İdrar söktürücüdür. Antioksidan ve bitkisel bir antibiyotiktir. Vücudun bağışıklık sistemini arttırır.

Yorum Yaz


.