Neyi tutsa elinde kalıyor

Cuma, Ekim 28, 2016, 22:10
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Nadir görülen hastalık yüzünden 19 yaşındaki kızın eklemleri kilitleniyor, herhangi bir objeyi tuttuğunda eli kilitlenip kalıyor.

Miyotonik distrofi hastası Louise Allen, neyi tutsa elinde kalıyor. Nadir görülen hastalık yüzünden 19 yaşındaki kızın eklemleri gün içinde aniden kilitleniyor. Genetik hastalık, genç kızın kaslarını eritip bitiriyor.
Daily Mail’de yayınlanan habere göre, Louise gün içinde herhangi bir şeyi tuttuğunda eli kilitleniyor. Ya da yemek yerken çenesi kilitleniyor. Eklemlerinin açılması için tek yapabileceği beklemek.
Hastalığı 3 yıl önce başlayan Louise, “Bir şişeyi açmaya çalışırken, televizyon kumandasını tutarken bile kilitlenebiliyor. Bazen birkaç saniyede geçiyor, bazen 5 dakikayı buluyor.” diye konuştu. Aynı zamanda genç kız sürekli halsiz hissediyor. Günde 17 saate kadar uyuyor. 5 dakikadan fazla ayakta durduğunda ise bacakları ağrımaya başlıyor.
Doktorlar, şimdilik eklemlerini etkileyen hastalığın zamanla kalbini ve ciğerlerini etkileyebileceğini söyledi. Bacağındaki ağrılar ise bir gün onu tekerlekli sandalyeye mahkum edebilir. Hastalığın herhangi bir tedavisi mevcut değil ancak semptomlarını hafifletecek önlemler alınabiliyor.
KAYNAK : milliyet.com.tr
Yorum Yaz


.