Nektarinin faydaları nelerdir?

Perşembe, Ağustos 20, 2015, 21:19
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Nektarin nedir, nektarinin faydaları nelerdir?

Ana vatanı Doğu Asya ve Çin olan nektarin, dünya üzerinde çok geniş bir yetişme alanına sahiptir.

Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesinde ve Bursa’da yetişir. Şeftalinin tüysüz halidir.

Nektarinin içerisindeki bazı bitkisel kimyasallar sağlığımızı olumlu etkilemektedir.

Lifli olmasına karşın içerisinde yağ ve protein yok denecek kadar azdır. %86’sının su olması nedeniyle diyet dostudur.  Betakaroten bakımından oldukça zengindir.

A, B3, C, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi vitaminleri içerir.

Besin değeri oldukça yüksektir. Nektarin taze tüketildiği gibi; meyve suyu olarak, kurutularak, konserve,  reçel,  marmelat ve komposto yapılarak da kullanılmaktadır.

Kabızlığa faydalıdır,  idrar söktürür,  vücuttaki toksinleri temizler,  kramplara iyi gelir,  böbrek taşlarını düşürmede ve taş üremesini önlemede faydalıdır.

İçinde potasyum oranının yüksek olması nedeniyle kas gerginliklerine iyi gelir.  İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sindirim sistemini düzenler,  vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

Vücudu toksinlerden arındırarak kanı temizler,  böbrek ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlar,  düzenli olarak tüketilirse uyku bozukluklarına iyi gelir.

Cildi pürüzsüzleştirir yumuşak ve lekesiz bir görünüm sağlar,  gözleri korur,  kan şekerini düzenler,  sırt ve eklem ağrılarına doğal çözüm olup yorgunluğa karşı iyi gelir.

Hazmı kolaylaştırır, ağız kokusunu alır, bağırsak kurtlarını düşürür.

Kemik ve kasları bir arada tutmaya yarayan ve yapıştırıcı görevi olan kolajen maddesinin gelişimine yardımcı olur.

Çekirdeği çok az miktarlarda tüketildiğinde içeriğinde bulunan sabit yağ ve e spazm giderir, pankreası çalıştırıp insülin salgılamasını sağlar.

Çekirdeğinin kabuğu yakıt olarak kullanılır, kükürt oranı düşük ve çevreyi kirletmeyen temiz bir enerji kaynağıdır.   İçindeki tanecik hayvan yemi olarak kullanılır.

Ayrıca çekirdeğin içindeki tanecik kozmetik alanında,cilt kremleri,  şampuan, selüloit giderici, makyaj temizleyici, kaş ve kirpik bakım kremler, dudak balmı ve tırnak bakım yağları yapımında kullanılır.

Taze yaprakları ve çiçekleri çay gibi demlenerek hafif bir sakinleştirici elde edilir.

Şeftaliye oldukça benzeyen nektari, yine şeftali gibi C vitamini deposu bir meyve olarak karşımıza çıkıyor. Diğer dikkat çeken özelliği ise yine şeftalide olduğu gibi lifli bir meyve olması.

Nektarin lifli yapıya sahip yapısı bağırsak hareketlerini düzenler. Nektarin içerdiği A vitamini ile kansere karşı koruyucudur.

Cilde yararladır. Cildin pürüzsüz olmasına yardımcı olur. İçerdiği vitamin, minarellerden dolayı gözlere, sindirim sistemine ve ciğerlere de faydalıdır. İçerdiği karbonhidrat nedeniyle özellikle diyet yapanların bolca tüketmesi önerilir.

Üstelik diyabet hastaları için de büyük yardımcıdır. Nektarin içerdiği C vitamini ile sırttaki doku bozukluklarına ve eklem ağrılarına en doğal çözüm sunar. Diğer taraftan yorgunluğa ve sıkça görülen bulaşıcı hastalıklara karşı korur.

Kanayan diş etlerinin tedavisinde faydalıdır. Kemikleri ve kasları bir arada tutan “yapıştırıcı” özellikli kolajen gelişiminde de önemli yer tutar.

Nektarin içerdiği magnezyum ile kalbin sağlıklı işlevine yardımcı olur. Bu mineralin eksikliği kalp krizlerine ve ani ölümlere neden olan durumlara yol açabilir.

İçerdiği fenol ile kalp dostudur. Kalbi güçlendirir. En önemlisi de lifli bir meyvedir. Lif yapısı da kabızlığa, bağırsak sorunlarına karşı koruma sağlar. Vücuttaki toksinleri temizler.

İçeriğindeki yüksek potasyum oranı vücuttaki kan basıncını düzenler. Fakat miktar konusunda dikkatli olması gereken kişiler vardır. Özellikle fazla potasyum yaşlılara ve böbrek hastalarına önerilmez.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com













Yorum Yaz


.