Nejat Uygur son yolculuğuna uğurlandı

Çarşamba, Kasım 20, 2013, 22:48
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

BAKAN SON ANDA KURTARDI

Son yolculuğuna uğurlanan Nejat Uygur’un tabutun cenaze aracına getirilişi sırasında yaşanan izdihamda usta tiyatrocunun eşi Necla Uygur ve Kadir Topbaş ezilme tehlikesi geçirdi. Topbaş, izdiham sırasında Necla Uygur’a yardımcı oldu.

Önceki gün vefat eden usta tiyatrocu Nejat Uygur için Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda tören düzenlendi.

Cemal Reşit Rey’deki törenin ardından Teşvikiye Camii’nde cenaze namazı kılındı ve usta oyuncunun naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Törene, sanatçının çocukları Ahmet, Süheyl, Süha, Kemal ve Behzat Uygur, Mustafa Alabora, Nedim Saban, Üstün Asutay’ın da aralarında bulunduğu sanatçılar, yakınları ve sevenleri katıldı.

“BAKIN ÇOCUKLAR SİZE BAKIYOR”

Nejat Uygur’un Türk bayrağına sarılı tabutu, sahnede hazırlanan platforma konuldu. Tabutun önüne de sanatçının fotoğrafı yerleştirildi.

Uygur’un eşi Necla Uygur ve çocukları tören öncesi taziyeleri kabul etti. Bu sırada, eşinin tabutuna bakan Nejla Uygur, gözyaşlarına hakim olamadı. Uygur, gazetecilere yönelik, “Bakın çocuklar size bakıyor. Birazdan sahneye çıkacak gibi” dedi.

Daha sonra Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Nejla Uygur’un yanına gelerek elini tuttu ve başsağlığı diledi.

Tören, Nejat Uygur ve bu yıl yitirdiğimiz diğer usta isimler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

“BEHZAT UYGUR: BİZİ BU GÜZEL GÜNÜMÜZDE…”

Aile adına konuşan Behzat Uygur, babasının bedenen aralarından ayrıldığını ancak her zaman onun kendileriyle olacağını söyledi.

Babalarıyla bambaşka ilişkilerinin olduğunu, tüm kardeşler olarak çoğunlukla eğlendiklerini belirten Uygur, “Annem ve kardeşler, acımızı nasıl paylaşacağımızı bilmiyoruz ama bizi bu güzel günümüzde, güzel günümüzde diyorum çünkü acımızı paylaşan bu kadar insan olduğu ve acımızı hafifleten insanlar olduğu için… Bugünümüzde bu acıyı o kadar çok dostun paylaştığını görmek acımızı hafifletti.

Usta herkesin sanatçısı olmayı düşündü ve böyle sürdürdü sanat hayatını. Bizler içinde iyi bir örnek olmuştur. Babamızı, annem sevgili eşini, bugün toprağa verecek ama o her zaman bizlerle yaşayacak.

Fazla bir şey konuşamıyorum, boğazıma düğümleniyor. Ustanın dediği gibi, oyunun sonunu hep öyle bitirirdi. Ben de öyle bitireyim sözümü; ‘Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, ortancaların alnından öperim’ derdi babam. Ben de ustanın bu sözüyle bitiriyorum.”

Ardından Usta sanatçının rol aldığı oyunlardan kesitlerin sunulduğu ve hayatının anlatıldığı kısa bir film gösterildi.

“SANAT DÜNYASINDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI”

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş da sanat dünyasından bir yıldızın daha kaydığını söyledi.

Uygur’un güzel bir insan olduğunu ve arkasından çok güzel şeyler söyleneceğini ifade eden Topbaş, bir kişinin veya sanatçının işini, sanatını ruhuyla yaptığında başarıya ulaştığını kaydetti.

Topbaş, bir anısını paylaşarak, şunları anlattı:

“1970’lerin başında Türkiye Talebe Federasyonu’nun bir tiyatro oyununu sahneye koymak için çalışmalar başlatılmıştı. Sahne dekorunu yapmamı istediler. İlk defa böyle bir şeye girecektim. Kolay iş değildi, mimarlık öğrencisi sahne dekoru yapacaktı. Hemen Nejat beye gittim, anlattım, tavsiyelerini dinledik. O günden itibaren zaten kendisini takip eden birisiydim çok daha yakın takip etmeye çalıştım.”

Başbakan Erdoğan’ın kendisini aradığını aktaran Topbaş, “Sayın Başbakanımız özellikle beni arayarak hanımefendiyle de görüştüğünü söylediler. Gelemeyeceğinden, bulunmak istediğinden bahsettiler. Kendisine vekaleten katılmamı istediler” dedi.

EŞİ AYAKTA DURMAKTA ZORLANDI

Topbaş’ın konuşmasının ardından tören sona erdi. Ailesi ve sevenleri sahnedeki naaşının başına gelerek son kez helallik aldı.

Nejat Uygur’un naaşı salondan çıkarılırken ayakta durmakta zorlanan eşine Kadir Topbaş ve Mustafa Sarıgül destek oldu.

Uygur’un cenazesi, dua okunmasının ardından Teşvikiye Camisi’ne götürüldü.

Camideki cenaze töreninde taziyeleri, Nejat Uygur’un eşi Nejla ile çocukları Ahmet, Süheyl, Behzat, Süha ve Kemal Uygur kabul etti.

Törene, sanatçının yakınları, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Halit Kıvanç, Müjdat Gezen, Zeki Alasya, Mahsun Kırmızıgül, Nuri Alço, Erol Evgin, Kerem Alışık, Sümer Tilmaç, Gani Müjde, Mustafa Alabora, Alişan, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, Mustafa Denizli’nin de aralarında bulunduğu sanat ve spor camiasından isimler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Dün Milli takım maçı için Mersin’de bulunan Fatih Terim, bugün İstanbul’da Nejat Uygur’un cenazesine katıldı.

2007’de kısmi felç geçiren ve o günden beri tedavisi süren Nejat Uygur, durumunun ağırlaşması üzerine kaldırıldığı Medistate Kavacık Hastanesi’nde önceki gün hayatını kaybetti.

KAYNAK : hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.