Nedenlerini yaz sigarayı bırak

Cumartesi, Haziran 7, 2014, 21:04
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Ölümcül hastalıkların bir numaralı nedeni olan sigarayı bırakmak için uzmanlar en etkili yöntemleri açıkladı: “İşe sigarayı bırakma nedenlerinizi yazarak başlayın, kültablalarını atın.”

MedIcal Park Göztepe Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Orhan Dalkılıç, sigarayı bırakmayı kolaylaştıracak önerilerde bulundu. Sigaranın pek çok kansere sebep olduğunu anlatan Dalkılıç, “Bırakmak için kendinize bir gün belirleyin ve kararlı olun, ertelemeyin. Sigarayı bırakmayı isteme nedenlerinizi yazın, her zaman görebileceğiniz yerlerde bulundurun, yanınızda taşıyın, çevrenize asın. Bu yöntem sizin kararlılığınızı korumanıza yardım eder. Sigarayı hatırlatacak kültablasını, çakmağı kaldırın” dedi.

Sigaraya başlama yaşı 11

Her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon kişinin sigaraya bağlı olarak yaşamını kaybettiğini belirten Dr. Dalkılıç,  “Bunların yaklaşık 600 bini  pasif içicilikten ölmüştür.  Son yıllarda sigaraya başlama yaşının 11-12 yaş gibi çocukluk yaşlarına düşmesi  düşünülürse 20 – 30 yıl sonra bugünün çocukları da sigaraya bağlı yaşamlarını kaybedecekler. Sigara bağımlılığı en öldürücü toplumsal zehirlenme olayıdır” dedi.  Sigaranın akciğer, ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, prostat ve rahim ağzı kanseri, kalp, kronik bronşit, amfizem, felç, kangren, kadınlarda erken doğum, kısırlık ve düşüğe sebep olduğunu belirten Dalkılıç sigaraya karşı alınabilecek önlemlere şöyle devam etti.

ÖNCE FİKİR OLARAK HAZIRLANIN

– Sigarayı bırakamayacağınızı düşünmek ya da buna inanmak çabanızı olumsuz etkileyecektir. Bir bağımlılıktan kurtulmaya çalışacağınızı düşünün ve karamsarlığa izin vermeyin. Bırakmak için kendinize bir gün belirleyin ve kararlı olun, ertelemeyin.

– Sigarayı bırakmayı isteme nedenlerinizi yazın, her zaman görebileceğiniz yerlerde bulundurun, yanınızda taşıyın, çevrenize asın. Bu yöntem sizin kararlılığınızı korumanıza yardım eder.

– Bırakma kararınızı size destek olacağına inanığınız yakınlarınızla paylaşın. Ancak ‘’ya bırakamazsam onlara ne söylerim, mahçup olurum’’ gibi olumsuz düşüncelere kapılmayın.

– Ev ve işyerinizde sigara ve sigarayı hatırlatacak eşyaları (çakmak, sigaralık, küllük vb.) kaldırmanızı öneririz.

YANINIZDA SU BULUNDURUN

– Gerginliğinizi giderecek uğraşılar bulun. Yürüyüşe çıkmak, alışveriş yapmak, sigara içmeyen bir arkadaşınızı ziyaret gibi faaliyetler olabilir.

– Bırakma denemeniz sırasında bol su içmeniz ve meyve yemeniz yararlı olabilir. Çay ve kahve gibi içecekler içme isteği uyandırıyorsa bir süre bu içeceklerin miktarlarını azaltın.

– El ağız alışkanlığınız sizi zorluyor ise kalem ya da stres topu ile oynayabilir, ağzınızda kürdan bulundurabilir, şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Elinizde küçük bir şişe su bulundurup içme isteği geldiğinde içebilirsiniz.

– İlk 2-3 hafta sigara içilen ortamlara girmemeye çalışın.

– İçme isteği geldiği zaman sizi zorlayabilir. İçme isteği geldiğinde 3-5 dakika sürer ve geçer. Bu kısa süreyi atlatmak için; 10 kez derin nefes alıp verme egzersizi uygulayın, meyve ya da çiğ yenebilen sebze (havuç, marul, salatalık gibi)atıştırın ya da duş alın.

ETKİSİ 20 DAKİKADA BAŞLIYOR

– 20. Dakikada: Nabız, kan basıncı ve vücut ısısı normale döner.

– 24. Saatte: Kanda karbonmonoksit gazı hızla azalır.

– 2 hafta – 3 ay sonra: Efor kapasiteniz artar, öksürük varsa azalır, balgam varsa 2 haftada yarı yarıya azalır, soluk alıp vermeniz kolaylaşır, koku ve tat alma duyularınız iyileşir, bağışıklık sisteminiz güçlenmeye başlar, diş ve parmaklarınızdaki sarı lekeler kaybolur.

– 1. Yılda:  Kalp krizi geçirme riskiniz ilk günlerden itibaren azalmaya, bir yılın sonunda risk yüzde 50 azalır. Beyin kanaması ve bacaklardaki damar hastalığı riski yüzde 30-50 azalır.

– 5. Yılda: Ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası kanseri riski yarı yarıya azalır.

– 10. Yılda: Felç olma riskinin 5-10 yıl içinde hiç sigara içmemiş olanlarla aynı düzeye iner.

– 15. Yılda: Kalp koroner damar hastalığı ve kalp krizi riski hiç içmeyenlerle aynı olur.

stargazete.com

Yorum Yaz


.