Neden domates yemeliyiz?

Çarşamba, Ağustos 12, 2015, 21:01
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Domates nasıl bir yiyecektir? Domatesin faydaları nelerdir?

Domates (Solanum lycopersicum), patlıcangiller (Solanaceae) ailesinden ana vatanı Güney ve Orta Amerika olan bir yıllık yenebilen bir otsu bitki türüdür.

1-3 metre boya sahip olan domates bitkisinin hafif odunsu bir gövdesi vardır.

10-25 cm uzunluğunda olan yapraklarının üzerinde 5-9 yaprakçık bulunur. Yapraklar tüylüdür. 1-2 cm uzunluğunda ve genellikle sarı olan domates çiçekleri bir sap üzerinde 3-12 adettir.

Genellilke kırmızı, yenilebilen meyvesi yabani bitkilerde 1-2 cm çapında iken, kültür bitkilerinde daha büyüktür.

ABD’de 1893 yılında mahkeme sebzelerle birlikte saklanıp yenildiğinden onu sebze diye sınıflandırmıştır.

Domatesin ilginç bir tarihi vardır. Bolivya ve Peru da yabani sarı renkli bir domates türü bulunmuş ve sonra Meksika’da yetiştirilip, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra Avrupa’ya gemilerle gönderilmiştir.

İtalyanlar sarı renginden ötürü onu altın elma olarak adlandırdı, ama çok geçmeden kırmızı türleri ortaya çıktı.

Domates Amerika’da ilk defa Thomas Jefferson tarafından yetiştirildi. Ama pek çok insan zehirli olduğuna inanarak yemeyi reddetti, ta ki 1900′e kadar.

Domatesin faydaları

Uzun zaman önce, pek çok Avrupalı için aşk elmasıydı. Çünkü insanları romantik yaptığına inanılıyordu.

C vitamini, A vitimini, potasyum ve folik asidin bulunduğu birçok faydalı madde içeriyor.

C vitamini vücutta antioksidan görevi görüyor.

A Vitamini bağışıklık sistemi, cilt dokularının canlılığı ve göz fonksiyonları için gereklidir.

Folik Asit kan yapımında, sinir sistemi işlevlerinde ve pek çok metabolik süreçte önemli destekler sağlıyor.

Potasyum, normal bir gelişim ve sağlık için gerekli bir diğer madde. Ayrıca kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Domatesin faydaları birçok meyve sebzede olduğu gibi saymakla bitmez. Domates tüketimi arttıkça, kalp hastalığı, diyabet ve kanser riski iner. Domatesi düzenli olarak tüketmek, cilt ve saç sağlığına oldukça faydalıdır.

Ayrıca enerji artışı ve daha düşük kilo isteyenlerin domates tüketmeleri gerektiğini vurgulamak gerekir. Domates tüketimi, genel anlamda obezite sorununu giderir ve sinir sistemi üzerinde olumlu etki yapar.

Domateste bulunan likopen kalp ve damarlar için kritik önemi bulunan antioksidan desteğini sağlar. Ancak domatesin kalp ve damar sağlığını korumaya etkisi sadece yüksek miktarda likopen içermesiyle sınırlı değildir.

Aynı zamanda C ve E vitaminleri ile kalp ve damar hastalıklarının önünü açan serbest radikallere karşı hücreleri korur.

Domatesin kemiklere faydaları konusunda yapılan bilimsel araştırmalar yeni olmakla birlikte, domatesin antioksidan etkisinin ve özellikle zengin likopen içeriğinin kemik sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Domatesin “kanserden korunma ve kanser hastalarında tedaviye yardımcı olması” alanında yapılan araştırmalarda, domatesin özellikle erkeklerde prostat kanseri riskini düşürdüğünün altı çiziliyor.

Vücudumuz için gerekli vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan domates C, A, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminlerinin yanı sıra potasyum, magnezyum, demir ve fosfor minerallerini içerir.

1 bardak domates suyu günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık %20’sini karşılar. A vitamini göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biridir. A vitamini gözlerin düşük ışıkta görmesini sağlar, beyaz kan hücresi üretimine yardımcı olur.

Domatesin A vitamini bakımından zengin olması saç bakımı için önemli sebzelerden biri olmasını sağlamaktadır. A vitamini saç köklerini güçlendirirken saça doğal bir parlaklık verir.

Bitkileri güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruyan karotenoidler ve flavonoidler domateste bol miktarda bulunur. Yaz aylarında düzenli olarak domates yiyerek cildiniz için doğal bir koruma sağlayabilirsiniz.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.