Nazım Hikmet sürprizi

Pazartesi, Ocak 5, 2009, 22:32
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Nazım Hikmet yeniden Türk vatandaşı oluyor. Kararname hazır…

Bakanlar Kurulu toplantısından açıklamalar yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 1951 yılında Nâzım Hikmet’in Türk vatandaşlığından çıkarıldığını hatırlattı. Çiçek, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan kararnameyle ünlü şairin yeniden Türk vatandaşlığına alınacağını açıkladı.

Çiçek, kararı şu sözlerle duyurdu:

“Eski Türk Ceza Kanunu’nun 141 ve 142. maddesine göre 25 Temmuz 1951’de Türk vatandaşlığından çıkarılmış olan Nazım Hikmet’in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren bir Bakanlar Kurulu kararı bugün imzaya açılmış ve tamamlanmıştır. Böylece uzunca bir zamandan beri Türkiye’de tartışma konusu olan bu konu da ümit ediyoruz ki gündemden düşmüş olacaktır. Doğru bir iş yapmış olduğumuzu düşünüyoruz. Esasen Türk vatandaşlığından çıkarılmasını gerektirecek yasa maddeleri geçmiş dönemlerde ortadan kaldırılmıştır. Kaldı ki 2002 yılı bütün dünyada UNESCO tarafından Nazım Hikmet yılı ilan edilmiştir. Tüm dünya edebiyat çevrelerinde Nazım Hikmet takdir gören, saygı duyulan bir isim olması asabiyle artık gereği, anlamı kalmamış, hukuki dayanakları kalmamış bu kararın da ortadan kaldırılması gerekmekteydi. Dolayısıyla 1951’de alınmış olan bu karar, bugün Bakanlar Kurulu kararıyla ortadan kaldırılmış bulunmaktadır.”

Hükümet Sözcüsü Çiçek, Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilmesi konusunda ise ailesinin isteğinin belirleyici olacağını söyledi. Çiçek, “Mezarın getirilip getirilmemesi uzun zamandır tartışılıyor. Bakmak lazım faydası var mı yok mu? Ailesinin ne diyeceği de önemli, bu hükümetin tek başına alacağı bir karar değil” dedi.

VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILMA HİKAYESİ

1950’de cezaevinden çıkan Nâzım Hikmet, sürekli polis takibindeyken Kadıköy Askerlik Şubesi’ne çağrıldı. Askerliğini yapmamış olduğu, hemen sevkedilmesi gerektiği bildirildi. Bahriye Mektebi’ni bitirdiğini, güverte subaylığı yaptığını, hastalanarak çürüğe çıkarıldığını söyleyen ünlü şair, serbest bırakıldı.

Birkaç ay sonra tekrar şubeye çağrılan Nâzım Hikmet’e Sivas’ın Zârâ ilçesine gideceği söylendi. Haydarpaşa Hastanesi Sağlık Kurulu’na on ay önce Cerrahpaşa Hastanesi’nden aldığı kalbinden ve ciğerlerinden rahatsız olduğunu gösteren raporları sunan Nâzım Hikmet’in askerliğine engel teşkil edecek bir durum olmadığına karar verildi.

17 Haziran 1951 sabahı Ankara’ya gideceğini söyleyerek evden ayrılan Nâzım Hikmet’in 20 Haziran 1951’de Romanya’ya vardığı Bükreş Radyosu’ndan öğrenildi. Akrabası Refik Erduran’ın kullandığı bir sürat motoruyla İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e açılan Nâzım Hikmet, bir Rumen şilebiyle Romanya’ya gitti.

Romanya’dan Moskova’ya geçen ünlü şair, 25 Temmuz 1951’de Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

-BAKAN GÜNAY’IN SÜRPRİZİ “NAZIM’IN YENİDEN TÜRK VATANDAŞI OLMASIYMIŞ”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, TRT 6’nın açılışında gazetecilerle sohbeti sırasında “bizim de yakında özgürlük adına bir sürprizimiz olacak” sözlerinin sırrı çözüldü. Bakan Günay’ın sürprizinin usta şair Nazım Hikmet’in Türk vatandaşlığına kavuşturulmasını sağlayacak bugün imzaya açılan Bakanlar Kurulu kararının olduğu anlaşıldı.
Bakan Günay, Kürtçe kanal TRT 6’nın 1 Ocak’ta düzenlenen açılış kokteylinde, geçmişte bu zenginlikleri yok etmek isteyen akıl dışı anlayışların Türkiye’yi yönettiğini belirtmiş, bunun acı sonuçlarının görüldüğünü söylemişti. “Şimdi bir yanlışın giderilmesi, bir hakkın iadesi, bir doğrunun teslimi noktasındayız. Bu noktaya gelinmesi için tartışmalar yaşadı Türkiye” diyen Günay, burada Bakanlık olarak kendilerinin de özgürlükler konusunda bir sürprizleri olacağını kaydetmiş ancak gazetecilere konun detayıyla ilgili bir açıklama yapmamıştı.

Bakan Günay’ın sürprizi, bugün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in ağzından açıklandı. Bakan Günay’ın sürprizinin usta şair Nazım Hikmet’in Türk vatandaşlığına kavuşturulmasını sağlayacak bugün imzaya açılan Bakanlar Kurulu kararının olduğu anlaşıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Bakan Günay’ın söz konusu kararın alınması için özel bir çaba sarf ettiğini belirtirken, İçişleri Bakanlığı’na teklifin kendi bakanlıkları tarafından götürüldüğünü de hatırlattılar.













Yorum Yaz


.