Nanoteknoloji tarama özürlülerin hizmetinde

Pazartesi, Aralık 26, 2011, 23:46
Saç Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Saç dökülmesi kadın erkek herkesin sorunu. Birçok marka bu konuda çözüm önerileri sunuyor. Fakat dermatolog Meral Şaşoğlu ancak nanoteknolojik ürünlerin saç derisine nüfuz edebileceğini söylüyor.

Son yıllarda erkekler de kadınlar da saç dökülmesinden şikayetçi. Bunun sebebi nedir?

Saç dökülmesi eski çağlardan beri var olmakla birlikte kozmetik kaygıların en üst düzeye ulaştığı günümüzde çok ciddi bir problem haline geldi. Bu da önleyici tedbirler ve yeni saç gelişimini sağlayan etkin tedavi arayışlarını hızlandırdı. Çünkü saç hem kadın hem de erkek için bütünlüğü tamamlayan bir unsur, güzelliği ve yakışıklılığı tanımlayan bir aksesuar, sağlığı tanımlayan bir görsel olarak her bireyin yaşamında çok önemli hale geldi. Gerçekten sağlıklı saç aynı zamanda sağlıklı görünümü ve gençliği de tanımlayan bir unsur.

Hormonal değişikliklerin ve stresin saç dökülmesinde etkili olduğu söyleniyor. Bu doğru mu?

Tüm saç dökülme sebeplerinin yüzde 95’ini genetik yatkınlığı olan bireylerde hormonal etkiye bağlı olarak gelişen ‘erkek tipi saç dökülmesi’ dediğimiz, kellikle sonuçlanabilen saç dökülmeleri oluşturur. Bu durum, erkeklik hormonlarının ırsi olarak yatkınlığı olan bireylerdeki saç kökü hücreleri üzerine yaptığı olumsuz etki sonucu ortaya çıkar. Erişkin bireylerin yüzde 50’si bu tip saç dökülmesine maruz kalır. Stres tek başına erkek tipi saç dökülmesi sebebi değildir. Genetik yatkınlık tamamen bireylerin genetik yapılarıyla belirlenmiş, programlı bir oluşumdur. Kişinin saç dökülmesine karşı genetik bir yatkınlığı yoksa saçları hormonlara bağlı olarak dökülmez. Stres de tek başına bu tür dökülmeye yol açmaz ancak yaygın saç dökülmesi için başka faktörlerle birlikte dökülmeyi hızlandırabilecek bir faktör olabilir.

Saç dökülmesı sadece erkeklerde mi görülür?

Erkek tipi saç dökülmesi hem kadında hem de erkekte ergenlik dönemi ve sonrasında herhangi bir yaşta başlayarak ve artarak devam edebilir. Kadınlarda menapoz belirtisi olarak çok üzücü bir tablo oluşturur. Saç yivinin tek bir çizgi halinden çatallanma yapacak düzensiz bir çizgi şekline dönmesi hastalığın önemli bir göstergesidir. Alın, şakaklar ve tepedeki saç tellerinde incelme, yavaş uzama, bu saç tellerinin tutulup hafifçe çekildiğinde kolayca ele gelmesi ve saçların kolayca dökülmesi şeklinde başlayarak, saçlı deride alın çizgisinin geri çekilmesine ve tepe açılmasına yol açacak bir görüntüyle devam eder. Genetik yapının şiddetine bağlı olarak çok erken yaşlarda veya ilerleyen yıllarda saç telleri karakterini kaybedip daha açık renkli ve uzamayan ince tüylere döner. Hatta tepe alın ve şakak bölgesinde tüyler de kaybolarak saç derisi parlak, saçsız bir şekilde ortaya çıkar yani kellik meydana gelir.

Erken teşhis tel kurtarır

Saç dökülmesine karşı ne gibi önlemler almalı?

Erkek tipi saç dökülmesi ailede var ise mutlaka erken dönemde tedbir alınmalı, dökülmeye başlamadan koruma tedavisiyle dökülmenin önüne geçilmelidir. Eğer saç dökülmesi farkedilmişse tedaviye ne kadar erken başlanırsa mevcut saçların korunması mümkün olur ve dökülmenin artmasının önüne geçileceği gibi dökülen saçların yeniden kazanılması da o kadar çabuk ve kısa sürede olacaktır. Saç kaybı ileri boyuta gelmiş ve kellik başgöstermiş ise de yine dökülmüş saçları geri kazanmak için daha da geç olmadan tedaviye başlanmalıdır.

Serum ve şampuanlarda kullanılan nanoteknolojiyi anlatır mısınız?

Deriye sürülen klasik ürünlerin en fazla yüzde 3-5’i cildin derinliklerine ulaşabilir. O nedenle en güçlü zannedilen saç ürünleri bile ancak en iyi koşullarda  yüzde 3-5 etkilidir. Halbuki nanoteknolojik bir ürün klasik ürünlerden sekiz kat daha çok emilir. Çünkü nanoteknolojiyle hazırlanan ve içine etkili maddelerin konulduğu çok özel kesecikler milimetrenin milyonda biri küçüklüğündedir ve kolayca derinin derinliklerine ve saç kökü hücresine kadar emilir ve doğrudan hedeflenen saç köküne ulaşır. Bu da ulaştığı saç kökü hücresinde yüzde 100 etki etmesi ve başka yere dağılmadığı için yan etkisinin olmaması anlamına gelir. O nedenle nanoteknoloji hem güvenli hem de etkili bir yöntemdir. Ancak bir ürünün sadece nanoteknolojik olması yeterli değildir, güçlü etken maddeler içermesi gerekir.

Bütün suç erkeklik hormonunda

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl gelişir?

Genetik yatkınlıklığı olan kadın ve erkeklerde zaten var olan hatta normal seviyelerde bulunabilen erkeklik hormonunun saç kökü hücreleri üzerindeki olumsuz baskısı dökülme konusunda etkili olur. Böylece kök hücreleri üretim yapmaktan vazgeçip istirahate geçer. Bunların uyku dönemine girmesi sonucunda saçlar hayatiyetini sürdüremez, dökülür ve yerine yenisi çıkmaz. Bunun sonucunda başta seyrelme ve açılmalar başlar ve nihayetinde kellik ortaya çıkar.

STAR

Yorum Yaz


.