“Nadide Hat Sergisi” açıldı

Pazartesi, Nisan 4, 2016, 19:02
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İstanbul Ticaret Odası’nca Hünkar Kasrı’nda düzenlenen, “Nadide Hat Sergisi” İstanbullu sanatseverlerle buluştu.

Hünkâr Kasrı sergi salonunda açılışı yapılan seriginin sahibi Hattat Betül Utku sergide klasik hat çalışmaları olduğunu belirterek “sergide Besmele’ler, Hilye-i Şerif’ler, koleksiyon eserler var. Ayrıca çalışmalarımda tezhiplerimde var. Hasan hocamın koleksiyon eserleri de mevcut bu sergide. Onları da burada sergilemekten büyük gurur duydum. Şu an sergide toplam 65 adet eser var.

2008’de icazet alan Utku hocası Hasan Çelebi’ye layık olmaya çalıştığını söyledi: “ 1999 senesinde başladım hat yazmaya ve 2008 yılında hocam Hasan Çelebi’den icazet aldım. İcazet aldığım serde bu arada. Bu sene iki öğrencime icazet verdim. Hem hocamızla çalışmaya devam ediyorum yani öğrenciliğim devam ediyor hem de hocalığımız devam ediyor. Hat sanatını Allah’ın bir lütfu olarak görüyorum.

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, serginin adı gibi çok nadide eserlere sahip olduğunu ifade etti.

“Hünkâr Kasrı gibi güzel bir mekânı da bu düşünceyle hiçbir ücret talep etmeden değerli sanatçılarımıza tahsis ediyoruz. Sanata büyük emek veren sanatçıları sadece sanatseverlerle buluşturmuyoruz. İş dünyasından arkadaşlarımızı da davet ederek, buradaki eserleri satın almalarını, koleksiyonlarında muhafaza etmelerini ve gelecek nesillere aktarmalarını sağlama fırsatı oluşturmayı arzu ediyoruz”

Kalsın, serginin Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Eminönü’nde olmasının da önemli olduğunu vurgulayarak, medeniyetimizi yabancı turistlerle de buluşturmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

İTO Sanatsal Faaliyetlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu, Hünkâr Kasrı’nın İTO tarafından restore edildiğini belirterek, “Yeni Cami’nin hemen yanı başında yer alan bir alanda her ay bir sergi düzenleyerek, özellikle İstanbul’da sergi için yer bulamayan klasik Türk sanatları eserlerinin sergilenmesine öncelik vererek değerlendirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Son 3 yıldır çeşitli sergiler düzenledikleri bilgisini veren Soylu, sergiler vesilesiyle ziyaretçilerin eşsiz çinileriyle meşhur olan Hünkâr Kasrı’nı da ziyaret etme fırsatı bulduklarının vurguladı.

Sergi, 9 Nisan’a kadar görülebilecek.

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.