Mutluluk sendromu nedir?

Cuma, Haziran 6, 2014, 23:55
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İnsanlarla iletişimde son derece sıcakkanlı olan ve ‘melek yüzlü’ diye tabir edilen Williams Sendromlu çocukların en büyük sıkıntısı, yeterince tanınmamaları ve eğitim olanaklarının kısıtlı olması.

Williams Sendromu, 7 numaralı kromozom çiftinin bir tanesinde meydana gelen genetik hatadan dolayı ortaya çıkar. Hata, Kromozom 7’nin bir parçasındaki “talimatların” silinmesi nedeniyle oluşur. Bu sendrom, anne-babadan geçen kalıtımsal bir hastalık değildir. Hastalık, ortalama olarak her 20,000 canlı doğumda bir (1:20,000) tüm etnik gruplarda görülür ve cinsiyet farkı yoktur.

Diğer adıyla Mutluluk Sendromu çocukları, etrafına sürekli gülümseyen ve pozitif bir düşünce hayatını benimseyen insanlar. Sürekli neşeli olan bu çocuklar, yeteri kadar tanınmamaları ve kendilerine hasta olarak bakılmasından dolayı ciddi rahatsızlık duyuyorlar.

MELEK YÜZLÜ, NEŞELİ ÇOCUKLAR

Mutluluk sendromu çocukları, özel eğitime gereksinim duyan bireylerdir. Zihinsel yönden gerilik gösteren bireyler olarak da tanımlanabilirler. Sendrom hakkında önemli bilgiler veren Özel Eğitim Uzmanı Erdi Kanbaş “Williams Sendromlu çocuklar, topluluk tarafından veya uzmanlar tarafından çok fazla tanınmıyor. Daha çok melek yüzlü, neşeli çocuklar olarak karşımıza çıkarlar. Bu çocukların çok iyi desteklenmeleri gerekir. İyi bir eğitimle, ciddi şekilde yol kat edebilirler.” dedi.

Bu sendrom; daha çok genetik, kalıtımsal nedenlerden kaynaklanıyor. Down Sendromu’nda olduğu gibi gelişimsel gerilik, zihinsel yetersizlik, dikkat dağınıklığı, davranış problemlerine neden olabiliyorlar.

“CİDDİ DÜZEYDE GÜZEL KONUŞUYORLAR”

Williams Sendromu çocuklarının çok iyi şekilde konuşabildiklerini ifade eden Erdi Kanbaş, çok insancıl yapıları var. Herhangi bir konuşma bozuklukları olmadığı için bazen aileler yanılabiliyorlar. Ancak konuşmanın içeriğine bakıldığında, çok da iyi düzeyde olmadıkları ortaya çıkabiliyor, diyerek şöyle devam etti:

“Bu çocukların, Down Sendromlu çocuklara benzer karakteristik özellikleri olabiliyor. Melek yüzlü, sürekli gülümseyen bir ifadeleri var. Daha minyon yapıda oldukları için kas becerilerinde sıkıntı yaşayabiliyorlar. Gelişimsel özelliklerine baktığımızda, yürümede sıkıntı yaşadıklarını, daha geç yürümeye başladıklarını görebiliyoruz. Farklı sağlık sorunları, konuşma problemi, kalple ilgili problemleri olabildiğini de görebiliyoruz.”

“EN ÖNEMLİ SÜREÇ ÖZEL EĞİTİMLE BAŞLIYOR”

En önemli süreç eğitim süreci. Tedavisi, eğitimle oluyor. Erken tanı ve buna bağlı olarak, yoğun ve iyi destekli bir eğitim gerekir. Diğer sendromlarda olduğu gibi bu sendromda da ülkemizde erken eğitim olanaklarımız kısıtlı. Birinci sebebi, özel eğitim öğretmeni sayısının çok az olması ve Williams Sendromu çocuklarının çok fazla tanınmaması. En önemli süreç; ailenin, durumun farkına varması, desteklenmesi, bireyin bağımsız bir şekilde yaşamını sürdürmesi olmalı, açıklamasını yapan Erdi Kanbaş, iyi bir eğitimle, bu çocuklar okuma yazma öğrenebilir çünkü normal akranlarıyla birlikte eğitim alabiliyorlar, dedi.

TOPLUM TARAFINDAN ÇOK FAZLA BİLİNMİYOR

Sendromun çok fazla tanınmamasından dolayı ailelerin de ne yapacağını bilmediklerini ifade eden Erdi Kanbaş, en önemli olay, çocuğun durumunu kabullenmek ve doğru şekilde adımlar atabilmek. Çocuğun ihtiyaçlarına uygun özel eğitimle, konuşma terapisi, spor ve sosyal desteklenmeyle bu durumun üstesinden gelebilirler. Bizlerin de ailelerle bir şekilde daha fazla iletişim içerisinde olmamız gerekiyor. Çok sevecenler, çok sıcakkanlılar, bu yönden iyi şekilde desteklenip toplumun bir parçası olduklarını onlara göstermeliyiz. Bu, tüm sendromlu çocuklar için geçerli, dedi.

F5HABER

Yorum Yaz


.