Mutlu evliliğin formülü bulundu

Pazartesi, Ocak 19, 2009, 0:16
Evlilik kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla


Uzmanlar 10 yıldan fazla bir süre yaklaşık 100 genç çifti izlemeye aldı ve evliliğin ne zaman boşanmaya doğru gittiğini anlamaya çalıştı. Araştırmacılar, yeni evlenen bir çiftin genelde seks, para ya da çocuklar yüzünden çıkan tartışmalarının ilk 15 dakikasını incelediler. Bu sırada vücut dilleri, kullandıkları sözler ve nabız atışları da dikkate alındı. Tüm bunlar formüle edilerek evliliklerinin ne kadar süreceği ihtimali hesaplanmaya çalışıldı.

Hızlı göz hareketleri, alay ve eleştiri, olumsuz puanlar olarak haneye yazılırken, şaka, gülümseme ve olumlu jest ve mimikler olumlu puanlar olarak işlendi.

Beşte bir formülü

Amerikan Bilimde İlerleme Derneği’nin yıllık toplantısında açıklanan modele ‘”Evlilik Sohbetleri Dow Jones Endüstri Ortalaması” adı verildi. Araştırmaya Washington Üniversitesi psikoloji profesörlerinden John Gottman liderlik etti. 40 yıldır evli olan Prof. Gottman, evliliğin temel hesaplamasının pozitif davranışların, negatif davranışlara oranı olduğunu söyledi. Beş pozitif davranışa karşılık negatif jestlerin oranı 1’de kalıyorsa, o evliliğin sürmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Prof. Gottman, “Evliliğin efendileri önemli bir şey konuşurken tartışıyor olabilirler, ancak gülüyor, birbirlerine takılıyorlarsa burada duygusal bağın işaretlerini görüyorsunuz” dedi. Prof. Gottman, duygusal bağı koruyamayanların ise boşandığını söyledi. Bu model sayesinde çiftlerin önceden evliliklerindeki olumsuzlukları belirleyip ilişkilerini güçlendirmek için harekete geçebilecekleri belirtildi.

Kendinizi test edin: İlişkiniz ne yönde?

Aşağıdaki soruları birden beşe kadar derecelendirerek, kendi evliliğinizin nasıl gittiğini test edebilirsiniz (1- Kesinlikle katılmıyorum, 2-Katılmıyorum 3-Nötr, 4-Katılıyorum, 5-Kesinlikle katılıyorum).

1- İlgiye ihtiyacım varken ihmal ediliyorum.

2- Eşim genelde benim duygularımı algılayamıyor.

3- Sık sık eşimle anlamlı bir diyalog kurmakta zorlanıyorum.

4- Eşimden beklediğim ilgiyi görmeyince çıldırıyorum.

5- Genelde eşimle kendimi gergin bir ortamda buluyorum.

6- Eşim benimle aynı görüşte olmadığında sinirleniyorum.

7- Eşime kendimi dinletme konusunda sorunlarım var.

8- Eşimin bana açılmasını sağlamakta zorlanıyorum.

9- Eşimi konuşturmak konusunda sorunlarım var.

PUANLAMA

8’in altında: İlişkinizde doğrudan bir dil kullanıyorsunuz ve eşinizden ne beklediğinizi ifade edebiliyorsunuz.

8 ve üstü: Çok ketumsunuz. Eşinizin ne istediğinizi anlayabilmesi için bir düşünce okura ihtiyacı var.

4-6 arası: Sekizin altı: Eşiniz sizi dinleyip ne istediğinizi anlayabiliyor.

7-9 arası: Sekizin altı: Birlikteliğinize çok güveniyorsunuz.

9 ve üstü: Eşinizin güvenini sağlamak için daha fazlasını yapmalısınız.

Yorum Yaz


.