Mutfaktaki doğal eczane mantar

Salı, Kasım 19, 2013, 0:19
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Eski çağlardan beri sofraları süsleyen mantar; tedavi edici özelliğiyle tanınıyor. Antioksidan özelliğiyle bilinen mantarlar, böbrek hastalığı ve kanserin tedavisinde de fazlasıyla etkili


Mantarlar; kendilerine özgü tat ve lezzetiyle, eski çağlardan beri dünya çapında gurme ürünü olarak kabul ediliyor. Son zamanlarda birçok mantar türünün; mucizevi biyolojik özelliklere sahip olduğu ve minyatür ilaç fabrikaları olduğu keşfedildi. Antioksidan özelliğine sahip olan mantar; diyabet, börek hastalıkları, yüksek kolesterol ve kanser gibi hastalıkları tedavi ediyor. Ayrıca antimikrobik ajanlar olarak da etki gösteriyor. Mantar, kanser tedavisinin her safhasında yardımcı oluyor. Araştırmalar; mantarın, antianjiyogenetik denilen kansere giden damarları bağlayıcı etkisi bulunduğunu ve tümörün erimesini sağladığı kanıtladı. Mantarlar; bulantı, kemik iliği baskılanması, anemi ve bağışıklık sisteminin baskılanması gibi kanserin yan etkilerinden koruyor. Ayrıca kemoterapi ve radyasyon tedavisinde tamamlayıcı olarak kullanılıyor.

İLAÇTAN DAHA ETKİLİ
Son dönemde, antitümör maddeler dahil olmak üzere biyoaktif molekülleri ile bir dizi farklı mantar türü tespit edildi. Polisakkaritler; antitümör ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri ile bilinen en iyi mantar kökenli maddelerdir. Hispolon ise; aktif bir polifenol bileşiğidir. Bu bileşik; kemoterapi etkisini artırıyor. Bazı mantarlar da ilaca dirençli kanser tedavisinde etkili oluyor.

ANTİ KANSER ÖZELLİĞİ TAŞIYAN MANTAR TÜRLERİ HANGİLERİ?
GENUS AGARICUS BLAZEI MURILL:
Geleneksel tıpta kullanılan, kanser riskinin önlenmesinde etkili olan bir mantar çeşididir. Prostat kanserinin tedavisinde etkilidir. Ayrıca lenf kanseri ve lösemiyi de tedavi edici özellikleri bulunuyor.
SHIITAKE (Lentinula edodes): Lösemi hücrelerinin çoğalmasını önlüyor.
CORIOLOUS VERSICOLOR (Trametesversicolor): Hindi kuyruk mantar ya da mantar bulutu olarak adlandırılır. Birçok kanser türüne karşı antitümör özelliğe sahiptir. Prostat kanserinde koruyucu olduğu biliniyor. Araştırmalar; birçok kanser hücrelerinde, özellikle mide, kolon, akciğer, lösemi ve lenfomalarda tümörün yavaşlamasını sağladığını gösteriyor. Meme kanserine etkisi de kanıtlandı.
MAITAKE (Grifolafrondosa): Genellikle dans eden mantar veya maitake olarak bilinir. Sağlık ve canlılık verdiği düşünülüyor. Maitake, bağışıklık hücrelerindeki azalmayı kontrol ederek, antikanser ajanı gibi görev yapar. Mide kanseri üzerinde etkilidir.
RAISHI (Ganoderma): Kanser tedavisinde antitümör etkiye sahiptir. Mide kanserinde, kanserli hücre çoğalmasını engellediği, gendeki bozuklukları düzenlediği ve kolon kanserinde etkili olup tümör erimesini sağladığı kanıtlandı. Bir araştırma ise; lösemi, akciğer kanserlerinde tümörü baskıladığını kanıtladı. Ayrıca kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediği görüldü.

CORDYSEPS: Bağışıklık sistemini güçlendiren bir mantar çeşididir. Karaciğer, kolon ve prostat kanserlerinde etkilidir. Ayrıca lösemi hücrelerinin çoğalmasını durdurduğu kanıtlandı.

KAYN AK :Prof. Dr. ERKAN TOPUZ

SABAH

Yorum Yaz


.