Mutfak alanı planlamanın ipuçları

Cuma, Ocak 30, 2009, 14:42
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Diğer tüm odaların aksine, mutfak günün her saati değişik amaçlarla kullandığınız tek yerdir. Mutfak, hayat tarzınıza bağlı olarak, yemek yemek dışında, arkadaşlarınız ve ailenizle uzun uzun sohbet edebileceğiniz ve değişik tarifleri deneyeceğiniz yemek yapma alanınızdır.

Her ne kadar bu alan genelde evin en hareketli ve eğlenceli kısmı olsa da şu asla unutulmamalıdır: mutfak aynı zamanda evin en teknik kısmıdır. Bu yüzden de kesinlikle fonksiyonel olmalıdır. Bu alanı dekore etmeden önce kendi kendinize günün kaç saatini burada geçireceğinizi ve ne yaparak geçireceğinizi sormalısınız.

Mutfakta genelde 3 tane önemli aktivite gerçekleşir. Bu aktivitelere kısaca “çalışma üçgeni” diyoruz: “Yemeyi hazırladığınız bölge”, “Yemeyi pişirdiğiniz sıcak bölge” ve her türlü temizlik işlemlerinin yapıldığı ”ıslak bölge”.  İlk aktivite tahmin edeceğiniz gibi yemeklikleri sakladığınız buzdolabıdır. Bu alan yemeklik sakladığınız diğer dolap ve kiler kısmına da yakındır. Sıcak bölge dediğimiz yerde fırın, ocak ve mikrodalga, bunun yanı sıra fritöz ve kızartma makinesi gibi küçük ev aletleri bulunur. Son olarak ıslak bölgede de musluklar, lavabo ve bulaşık makinesi vardır.

L mutfakU mutfak

Birçok mutfak planı olsa da en yaygın görüleni “tek duvar mutfak” olanıdır. Bu planda her üç bölgede aynı duvara dayalı malzemelerden oluşur. Eğer yeterince yeriniz varsa bu üç bölümü yayarak bir çeşit “galeri mutfak” yapabilirsiniz. Bu durumda da yemek hazırlama ve ıslak bölge her zaman aynı tarafta yer alır. Diğer çözümler: L şeklinde mutfak, U şeklinde mutfak, bir de “adalı mutfak” denilen mutfak alanının ortasına yerleştirilmiş kısma sahip mutfaklardır. L şeklindeki mutfakta mutfak masasına daha çok yer kalır. Küçük de olsa büyük de olsa, U şeklinde yerleşmiş bir mutfak da son derece popülerdir. U şeklindeki mutfaklarda malzemelerinizi saklamak ve kiler olarak kullanmak için çok fazla yeriniz ve dolabınız olabilir. U şeklinde bir mutfak yaptıracaksanız köşeleri sonuna kadar kullanmayı ihmal etmeyin.

Adalı mutfakGaleri mutfak

Bunun yanı sıra, eğer adalı mutfak dediğimiz mutfak türündeki ada, duvardaki dolaplara ya da tezgâha bitişik ise buna da yarımadalı mutfak diyoruz. Bu “yarımada” kısım aynı zamanda kahvaltı ettiğiniz masa olarak da kullanılabiliyor. Etrafına yerleştireceğiniz sandalyeler ile ufak bir sohbet köşesi de yaratabilirsiniz. Bu yarımada mutfağınıza ekstradan dolap alanı da katar.  Bu çeşit mutfaklar eğer kısa duvarlara sahipseniz son derece kullanışlıdır.

Yarımada mutfak, adalı mutfak dediğimiz şekilden çok daha az yer kaplar. Fakat yine de kocaman mutfağa sahip şanslı azınlıktansanız yarımada mutfak şekli sizin için de oldukça şık ve kullanışlı olacaktır.

Bazı durumlarda, mutfak aynı zamanda çamaşır makinesinin de durduğu alan olarak kullanılır. Eğer eviniz küçük ise bu zaten kaçınılmaz olacaktır. Mutfak nereden bakarsanız bakın çevreye en çok zarar verdiğiniz yer olduğu için burada mümkün olduğu kadar çevreci malzemeler ve cihazlar kullanmaya çalışın.

PeninsulaTek duvar

Ahşap, mantar ve seramikten yapılmış, dolayısıyla çevreye duyarlı alet edevatlar ve mutfak malzemeleri seçin. Plastik ve diğer geri dönüşümü olmayan malzemelerden uzak durun. Mutfak el aletlerine gelince, mutlaka enerji tasarrufu yapan markaları tercih edin.  Daha da önemlisi eğer var olan bir mutfağı yeniliyorsanız enerji tasarrufu konusunu en önemli göreviniz haline getirin.

Eğer sıfırdan bir mutfak tasarlatıyorsanız, duvara sabitlenecek bir modeli seçtiğiniz gibi taşınırken alıp götürebileceğiniz tarzda inşa edilmiş bir mutfağı da tercih edebilirsiniz.  Sabit mutfak satın alması ve uygulaması kolay bir mutfak türüdür. Bu çeşit mutfakları İKEA, Tepe Mobilya, Koçtaş, Bauhaus  gibi mağazalardan seçip taktırabilirsiniz. Tek problem, evden taşınırsanız para verdiğiniz bu mutfağı alıp yanınızda götürememenizdir. Öte yandan, sabitlenmemiş olan mutfak ise diğerinden çok daha pahalı olacaktır.

Koku, su sızıntısı, çöp kokusu ve su akıtma gibi genel mutfak problemlerini yaşamamak için eğer mutfağınızı başka bir alanla birleştirmeyi düşünüyorsanız çok dikkatli olmanızı ve işi bilenlerle çalışmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yaz


.