Mısırın faydaları nelerdir?

Cumartesi, Ağustos 22, 2015, 18:52
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Herkesin severek yediği mısırın faydaları nelerdir?

Mısır, genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık özellikle yağı doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisi.

Mısırda lisin ve triptofan proteinin biyolojik değeri de aminoasitlerin limite edici etkisi altındadır.

Tanesindeki ham yağ yulaftan sonra en yüksek değer veren besin maddesidir.

Meksika ve Orta Amerika kökenlidir. Sınıflandırma koçan sekli, tane şekli iriliği, sıralar arası açıklık koçan ucundaki boşluk somak rengine bakılarak yapılır.

1600 yıllarında Suriye yoluyla Mısır’dan İstanbul’a “Mısır buğdayı” ya da “Mısır darısı” adıyla gelmiştir.

Zaman içinde de kısaltılarak (dil biliminde ellipse adı verilen olay) mısır adını almıştır.

Mısır tam bir vitamin deposudur. B1 vitamini, B5 vitamini, folat, B3 Vitamin ve C vitaminini de bol miktarda içermektedir. Mısır ayrıca diyetsel liflerin, fosfor ve magnezyum minerallerinin iyi bir kaynağıdır.

Bir bardak mısır günlük lif ihtiyacının yaklaşık % 23′ ünü karşılayacak kapasitededir.

Yapılan araştırmalar mısırın yüksek kolesterol seviyelerini düşürdüğü, kolon kanseri riskini azalttığı ve bağırsak sendromunun bir kısım rahatsızlık verici belirtilerini hafiflettiği göstermiştir.

Sindirim sistemi ve kalp üzerindeki etkilerine ek olarak, mısırda bulunan lif kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardım edebilir.

Eğer diyabetiniz varsa, mısır size yavaş yanıcı dayanıklı bir enerji sağlarken kan şekerinizi dengeye getirme konusunda yardımcı olabilir.

Patlamış mısır üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında bu ürünün içerisinde bol miktarda antioksidan olduğu tespit edildi. Antioksidanlar canlıların kanser hastalığı ile savaşmalarını kolaylaştıran bir nitelik taşıdı için kanser riski taşıyan kişilere patlamış mısır tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca antioksidanların bağışıklık sistemini güçlendirici yönde özelliklerinin olduğu da bilinmektedir.

Mısır hem çözünür hem de çözünmez lif ve diyet lifi içermektedir. Bu özelliğinden dolayı vücutta kolesterol emilimine yardımcı olur ve bunun bir sonucu olarak bağırsak sendromu, ishal gibi sorunların oluşmasına engel olabilir.

Mısır kabızlık sorunları, kolon kanserini önleme noktasında sağlığımıza ciddi anlamda katkıda bulunabilir.

Mısır kısa ve uzun vadeli enerjiyi yüksek miktarda içerdiği karbonhidratlar sayesinde verir. Mısırın bu özelliği aynı zamanda beyin ve sinir sistemi sağlığını korumak için önemlidir.

Mısırın yüksek miktarda karbonhidrat içermesi aynı zamanda sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını da korur. Bir bardak mısır ortalama 29 gram karbonhidrat sağlar.

Mısır kilo sorunu olan insanlar için mükemmel bir besin tercihi olabilir. Mısır bol miktarda karbonhidrat içerir ve aynı zamanda yoğun kalori içerir. 1 bardak mısır çekirdeği ortalama 130 kalori sağlar.

Bağ dokusu kemikler, bağ, tendon, kas ve kıkırdak oluşur. Mısır bağ dokusunu güçlendiren mineraller içermektedir.

Mısırın sarı çekirdekleri görüş merkezinde oluşabilecek görme bozukluğu bozukluğu riskini azaltan karotenoidler denen maddeler içerir.

Mısır yağının, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu, kolesterol seviyesini düşürücü özelliği vardır. Mısır yağ asidi kombinasyonu içerir, böylece zararlı kötü kolesterol seviyesini düşürür.

Mısır enerji üretimi dışında beyin ve sinir sağlığı için de önemli katkıda bulunur. Özellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir.

Mısır cilt bakımı ürünlerinde ve kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mısır cilt sağlığını koruyan bir çok mineral, vitamin ve bileşen içermektedir.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.