Migrene iyi gelen öneriler

Çarşamba, Kasım 13, 2013, 21:36
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Migren atakları günlük yaşantımızı berbat edecek şiddette olabilir. İşte ilaçlar haricinde migrene karşı deneyebileceğiniz öneriler…

Masaj

2006 yayılında yapılan bir araştırma düzenli yapılan masajın migren ağrılarını azalttığını göstermektedir. Stresi de yok etmeye yardımcı masaj seansları, migrenin en büyük tetikleyicilerinden biri olan gerginliği ortadan kaldırabilir.

Besin takviyeleri

Araştırmacılar B2 vitaminin migren atakları sayısını azalttığını belirtmektedir. Koenzim Q-10 de migrene karşı etkili olduğu söylenen bir diğer takviyedir. Ancak doktora başvurmadan besin takviyesi kullanmak sağlık sorunlarına yol açabilir.

Rahatlama teknikleri

Yoga, meditasyon gibi teknikler fiziksel ve ruhsal olarak rahatlama sağlar. Bu sayede migren atakları önlenebilir.

Spor

Düzenli kardiyo migren ağrılarının şiddetini azaltabilir. 2011 yılında İsveçli bilim adamları haftada 3 kez 40 dakikalık kardiyo egzersizlerinin migren ağrılarının şiddetini azalttığını ortaya çıkarmıştır.

Beslenme değişikliği

Bazı yiyeceklerin migreni tetiklediği düşünülmektedir. Bu yiyeceklerin başında alkol, kafein, çikolata, konserve yiyecekler, işlenmiş et ve yıllanmış peynirler gelir. Migren ağrısı çekiyorsanız yediklerinizi not almayı deneyin. Bu sayede ağrılar başlamadan önce ne yediğinizi belirleyebilir ve bu yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.

Uyku

Araştırmalar kalitesiz uykunun migreni tetiklediğini göstermektedir. Uyku saatlerine ve kalitesine önem verin.

KAYNAK : milliyet.com.tr

Yorum Yaz


.