Mehmet Ali Erbil’den acı haber

Perşembe, Ağustos 13, 2015, 20:40
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bir süre önce hastaneye kaldırılan ve uzun süre tedavi gören Mehmet Ali Erbil cephesinden kötü haber geldi.

‘Kaçış Sendromu’ isimli hastalığı nedeniyle bir süre öncesine kadar sık sık hastaneye kaldırılan ünlü şovmen hâlâ sürekli doktor kontrolünde yaşıyor. Mehmet Ali Erbil’in hastalığının tedavisi için ayda 16 litre ilaç aldığı öğrenildi.

Hastalık Mali’ye nasıl bulaştı?

“Kaçış sendromu” hastalığına yakalanan M. Ali Erbil, İzzet Çapa’ya verdiği röportajda, “Bir gece kulübünde oturduğum yere köpek pisliği koymuşlar. Elimi sürdüm, iki gün sonra hastalandım” dedi.ÇOK nadir görülen “kaçış sendromu” adlı hastalığa yakalanan M. Ali Erbil, geçtiğimiz günlerde hastaneye yattı.

28 günde bir hastaneye gidip ilaç aldığını söyleyen ünlü şovmen, hastalığa nasıl yakalandığını İzzet Çapa’ya verdiği röportajda anlattı: “Hastalığımın adı kaçış sendromu. Damarlarımdan su kaçıyor. Hastalığın nedeni de bana göre çok enteresan. O dönemde ben çok çalışıyordum. Hastalığımdan iki gün önce bir gece kulübüne gittik, oturduğum yere köpek pisliği koymuşlar. Kimin aklına gelebilir ki, lüks bir gece kulübünde oturduğun yerden pislik bulaşacak üstüne! Aklıma bile gelmedi ne olduğu. Elimi sürdüm, sonra kokladım bir de. İki gün sonra hastalandım. Her şey geliyor insanın aklına. Ben o dönem ANS Stüdyoları’nda yapıyordum programı. Zaten orası gecekondu gibiydi, sonradan bina çıkılmış. Oraya duş yaptırmıştım. Akan su pis ve kokuluydu. Orada duş alıyordum. Her seferinde de söylüyordum ‘Lağım suyu bu, lağım karışıyor’ diye. Çünkü öyle kokuyordu. Hastalandığımda bu da aklıma geldi.”

Hiç alkol kullanmadım

Mehmet Ali Erbil, görüntüsünün yıllardır değişmemesinin nedenini alkol kullanmamasına bağladı: “Tek avantajım şu; hiç alkol kullanmıyorum. Kimse bilmez bunu. O kadar çok istiyorum ki içmek. Doktor da diyor ki ‘Yemekte bir kadeh iç, çok yararlı!’ Ama bir kadeh bile içemiyorum. 44 yaşında ilk sigarayı ağzıma aldım, sonra da sigaraya başladım.”

Kaçış sendromu nedir?

1960’lı yıllarda ortaya çıkan Kaçış sendromu hastalığı tıp tarihinde Capillary Leak Syndrome olarak adlanır. Damarlardan sıvı kaçması ile oluşan bu rahatsızlık, kan basıncını düşürür ve hasta şoka girer. Kontrol altına alınmazsa, organlar etkilenerek daha ağır tablolar yaşanabilir. Tehlikeli bir rahatsızlıktır.

Damarlar içinde ki protein ve minerallerin dışarıya sızması, organların çalışmasını yavaşlatır. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda bu hastalığa köpek ve kedi dışkılarının neden olabileceğini de belirtiyorlar ama bu daha henüz kanıtlanmamıştır. Kişiden kişiye belirtiler farklı yaşansa da, krizlerden bir kaç gün önce grip belirtileri gibi baş ağrısı, ateş ve halsizlik olabilir. Ölümcül krizler ise senede 1 defa ortaya çıkıyor. Dünyada bu hastalığa yakalanan 790 kişi vardır. Ülkemizde Mehmet Ali Erbil bu hastalık ile savaşmaktadır.

Kaçış sendromunun, herhangi bir evresi yoktur ve hemen kronik hale gelir. Damarlarda tahribat yaratan bu hastalık kontrol altına alınması gerekmektedir. Organlara verdiği hasar nedeni ile farklı hastalıklardan ani ölümlere rastlanmaktadır. bayılmalar, şiddetli bacak ağrıları ile de başlayabilen krizler, vücutta hızla ödem oluşturuyor. Böbrek yetmezliği, idrar problemleri, sıvı kaybı, dolaşım sorunları başlıca hasarlarıdır.

Kriz zamanında hasta komaya girer, kan yoğunlaşır ve şişmeye başlar. Bu nedenle kriz öncesi olan ateş, halsizlik, bacak ağrıları, baş dönmesi, kusma, bulantı ve bayılmalarda hemen bir doktora gidilmelidir. Kaçış sendromunun ne yazık ki bir tedavisi yoktur. üst solunum yolu hastalıkları için üretilen ilaçlar kullanılmaktadır.

KAYNAK : yedirenkhaber.com

Yorum Yaz


.