Margarin yağlarının zararları

Perşembe, Şubat 8, 2018, 20:28
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Dicle Üniversitesi (DÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mikdat Şimşek, çeşitli karışımlardan elde edilen margarin yağlarının kalp hastalıkları ve anne sütünün kalitesini düşürmesi gibi zararlarının olduğuna dikkat çekti.

Doç. Dr. Mikdat Şimşek, 1870’li yıllardan itibaren özellikle savaşlarda askerlerin beslenmeleri için üretilen ve zamanla milyonlarca insanın kullandığı margarin yağlarının zararları hakkında bilgi verdi.

Birçok insanın sofrasında bulundurduğu ve “oleo margarin” denilen yağdan üretilen margarin yağının birbiri içerisinde çözülmeyen karışımlardan oluştuğuna dikkat çeken Şimşek, “Margarin yağı bitkisel ve hayvansal yağlar ile suyun karışımından oluşmakta.

Bunlar birbiri içerisinde çözülmediği için de arada tampon görevi gören değişik materyallerin oluşmasına sebep olabilmektedir.

Öbür taraftan da bunlara tatlandırıcı özelliği katabilmek için de sitrik asit, ekşimiş süt altı suyu ve yoğurt katılmakta, renklendirici ilave edilmesi için de doğal yollardan havuçtan elde edilen beta karoten ilave edilmektedir.

Bunların bir araya gelmesiyle de margarin yağı elde edilmektedir. Bunlar bir araya gelince de bunların kimyasal yapısındaki vitaminler bozulmaya sebep oluyor” dedi.

Bu vitaminlerin bozulmasının insan sağlığı açısından büyük risk taşıdığını vurgulayan Şimşek, “Harvard Üniversitesinde margarin yağı ve normal yağ verilen kadınlar üzerinde yapılan araştırmada yağı kullanan kadınların koroner kalp hastalığına yakalanma olasılığı, kullanmayanlara oranla yüzde 53 daha fazla olarak tespit edilmiş.

Margarin yağının zararlı etkileri üzerine araştırmalar hala devam etmektedir. Sonuç olarak margarin yağları şeker hastalığına, anne sütünün kalitesinin düşmesine, kötü kolesterolün yükselmesine, iyi kolesterolün de düşmesine yol açabilmektedir.

Doğal yollardan elde edilen yağlardan beslenmemiz lazım. Hayvansal ve bitkilerden elde edilen bozulmamış yağlar normal yağlardır. Tereyağı, zeytinyağı ve benzeri yağları tüketmek daha sağlıklı bir toplum oluşmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

İşte evlerde kullandığımız margarinin bir çok zararları…

Margarin korener kalp hastalığına neden olur.

Şeker hastalığına yakalanma riskini artırıyor.

Astım hastalığına neden olduğu söylenenler arasındadır.

Çocukların ve hatta anne karnındaki bebeklerin bile hem fiziksel hem de bedensel gelişimlerini etkilemektedir.

Tansiyon hastalığına sebep oluyor.

Anne sütünü azaltır ve kalitesini düşürür.

Margarin kullanan insanların kullanmayan kişilere oranla kansere yakalanma riskleri beş kat daha fazladır.

Son yıllarda insanlarda kalp hastalıklarına yakalanma yaşının hızlı bir düşüş göstermesi ile, margarinin ne kadar zararlı olduğu giderek gün yüzüne çıkmaktadır.

Kısacası, tamamen plastik gibi bir sanayi maddesi olan bu maddenin adına yağ deyip, insanlara yediriyorlar. Hatta bazılarını, tere yağı tadında diye, bazılarını da, saf tereyağı diye satıyorlar.

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.