Mardin’de moda tasarımı kursu

Salı, Haziran 22, 2010, 22:56
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Mardin Valisi Hasan Duruer, kadınların sadece çocuk doğurmakla bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretimi Genel Müdürlüğünce yürütülen “Kadın Girişimcilik Eğitim Merkezleri” projesi kapsamında Mardin Kız Meslek Lisesinde başlatılan “Moda Tasarımı” kursunun açılışında konuşan Duruer, kadının toplumun sosyal hayatı içine çekilmesini istedi.

Geleneksel sanat ile gelişmenin ve istenilen hedeflere ulaşmanın mümkün olmayacağını ifade eden Duruer, “Kadınlar sadece çocuk doğurmakla bırakılmamalı. Toplumda sosyal hayatın her aşamasında söz sahibi olması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Bu bakımdan kadınları sosyal ortamlara çekmek için bu tür projelerin hayata geçirilmesi önem taşımaktadır. Geleneksel sanat elbette ki olacak. Ama geleneksel sanatın çağdaş gelişmeye göre uyarlanması ve taleplere cevap verecek hale getirilmesi gerekir. Geleneksel sanat çağdaş koşullarla buluşturulduğu ve ihtiyaca cevap verir hale getirildiğini zaman hedeflere ulaşılabilir. Kadınlarımızı meslek sahibi yapmayı hedefleyen bu proje önemli bir anlam taşımaktadır” dedi.

Moda tasarımcısı Ahmet Özceyhan da projenin moda tasarımında, batıdan doğuya doğru olan akışı değiştirmeyi hedeflediğini kaydetti.

Türkiye ve dünyadan hizmet satın almak amacıyla batıdan doğuya doğru olan modernleşmenin akışının, moda tasarım eğitimleriyle tersine dönüştürülebileceğini belirten Özceyhan, “Çağdaş sanatlarda, ilmin sanatla buluştuğu bir kentte böyle anlamlı bir görev yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Geleneksel sanatı tarihin derinliklerinden günümüze kadar taşıyabilen bu asude kentte, sanata hizmet vermek benim için ayrı bir anlam taşımaktadır. İlk etapta 18 öğretmen olmak üzere 26 kursiyerimize iki hafta süre ile üst düzey moda ve tasarım eğitimi vereceğiz. Eğitimlerin, halktan kadınları da kapsayacak şekilde sürdürülmesinde yarar olacaktır” şeklinde konuştu.

Kursa Diyarbakır, Bingöl, Elazığ, Mardin, Muş, Şanlıurfa ve Siirt illerinin Kız Teknik Meslek lisesi, Giyim Üretim Teknolojileri alanından 18’i öğretmen 26 kişinin katılacağı bildirildi.

MİLLİYET

Yorum Yaz


.