Marangoz yongası ilham verdi

Pazartesi, Ağustos 17, 2009, 23:59
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

ADANA Ortopedia Kemik ve Eklem Hastalıkları Hastanesi Kalça Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emre Toğrul’un, kalça çıkığı ameliyatlarında yaklaşık 6 yıl önce geliştirip uygulamaya başladığı ‘Yonga Yöntemi’, bilim dünyasının en prestijli yayınlarından ‘Journal of Arthroplasty’ dergisinde yeni bir yöntem olarak yayınlandı.

Marangozların birbiri içine geçen parçaları sıkıştırmak için kullandığı tahta yongaların işlevi, ortopedistlere yeni bir yöntemin kapılarını açtı. Erişkin dönemdeki kalça çıkıklı hastalara, kireçlenme nedeniyle uygulanan kalça protezi ameliyatlarında kullanılmaya başlanan yonga yöntemi, bilimsel alanda da kabul gördü.

Prof. Dr. Emre Toğrul’un 2003’te geliştirerek uyguladığı yöntem, Journal of Arthroplasty dergisinde yeni bir yöntem olarak yayınlandı. Bilim dünyasında, Amerikan Kalça ve Diz Cerrahları Akademisi’nin (American Academy of Hip And Knee Surgeons) en prestijli yayın organı olarak bilinen dergide yayınlanan makale, kemik yongalar yardımıyla protezlerin kemiğe daha sağlam yerleştirilmesini konu alıyor. Prof. Dr. Emre Toğrul, Prof. Dr. Mahir Gülşen, Y. Doç. Dr. Cenk Özkan ve Y. Doç. Dr. Aydıner Kalacı’nın ortak çalışmasıyla yayına hazırlanan makaledeki yöntemin, günlük hayatta sıklıkla kullanılan yonga ile sıkıştırma yöntemini esas aldığı, bunun da pratik hayatın bilim adamlarına ilham kaynağı olabilmesine mükemmel örnek oluşturduğu belirtildi.

Yorum Yaz


.