Magic Ice Buz Müzesi

Cumartesi, Aralık 10, 2011, 0:06
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Magic Ice Buz Müzesi, yeni konsepti ”Osmanlı ve Türk Tarihi”ni buzla buluşturuyor.

İçindeki her şeyin buzdan olduğu, dünyanın ılıman iklimdeki ilk ve tek buz müzesi Magic Ice, 15 Aralık itibariyle yeni konseptini halka sunacak.Yapılan yazılı açıklamaya göre, ziyaretçilerini Osmanlı ve Türk Tarihi atmosferinde buluşturmaya hazırlanan müzede, ilk çağlardan, Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna, İstanbul’un Fethi’nden, Cumhuriyet Dönemi’ne kadar her şey buz heykeller ile tasvir edilerek anlatılıyor.

Nisan 2010’da Forum İstanbul AVM içinde ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan Magic Ice Buz Müzesi, ilk konsepti olan Vikinglere veda ederek, ”Osmanlı ve Türk Tarihi”ni buza yansıtan -5 derecelik bir sergi alanına dönüşüyor. Kültür Bakanlığı tarafından Kültür Girişim Belgesi ile onurlandırılan müze, yeni temasını online ortamda ziyaretçilerine yönelttiği anket ile belirledi.

Açıklamada, tarih, kültür, sanat ve eğitimi bir arada sunan müzenin Genel Müdürü Odd Roar Olsen’ın aynı zamanda heykeltıraş olduğu bildirildi. Konsept değişikliğinde çalışan ekipte yer alan Olsen, ”Geçtiğimiz yıl Buz Müzesi’ni açarak kültürümüzden bir şeyleri Türkiye’de yansıttık. Ziyaretçilerimizin katıldığı oylama ile de yeni konseptimiz ”Osmanlı ve Türk Tarihi” olarak belirlendi. Değerli bir konu olduğu için yapım aşamasında hata yapmamak adına danışmanlarımızla ilerledik. Ayrıca, önceki Viking konseptimizi yurt dışından gelen heykeltıraşlarımız ile hayata geçirmiştik. Yeni konseptimizde ise Türk heykeltıraşlarımız ile çalışmayı tercih ettik. Kültürlerimiz bu şekilde bir araya geldi, kültür alışverişimiz devam edecek” diye konuştu.

Tarihin dile getirildiği Buz Müzesi’nde, avlanan ilk insan heykellerinden, Çatalhöyük evine, İstanbul’un Fethi’nden, Atatürk’ün lider duruşunu yansıtan karelere kadar Osmanlı ve Türk tarihini anlatan eserler yer alacak. Ziyaret süresince konuklara müzenin konseptini anlatan film gösterimleri ve tarihi bilgiler sunulurken, dönemleri anlatan heykellere de yer verilecek.

Daha önce 300 ton şeffaf buz kullanılarak ‘Vikingler’ temasıyla ziyaretçilerinin karşısına çıkan müzenin, ‘Osmanlı ve Türk Tarihi’ konseptinde 400 ton şeffaf buz kullandığı belirtildi.

Magic Ice Buz Müzesi, ”Osmanlı ve Türk Tarihi” teması ile 15 Aralık’ta ziyarete açılacak.

SABAH

Yorum Yaz


.