Maden suyunu mu yoksa sodayı mı tercih etmeliyiz?

Salı, Ağustos 18, 2015, 22:13
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Sıkça birbirine karıştırılan maden suyu ile sodadan hangisini tercih etmek gerekir?

Halk arasında soda ve maden suyu aynı anlamlara geliyormuş gibi kullanılır. Ancak aslında soda ve maden suyu birbirinden farklı şeylerdir

Öncelikle sodanın aslında ne olduğu ile başlayalım.Soda, içilebilir herhangi bir suya karbondioksit ve bikarbonat atılarak elde edilen, kimyasal işlem görmüş yapay bir içecektir. Bu sebeple de sodanın size kazandırabileceği tek fayda midenizi rahatlatmak olacaktır.

Maden suyu, doğal ve mineral açısından zengin bir yeraltı suyudur. Maden suyu ya da mineralli su ise litresinde 1 gramın üzerinde çözünmüş mineral ve 250 miligramın üzerinde doğal karbondioksit gazı bulunduran su anlamına gelmektedir. Kalsiyum, demir, magnezyum, klorür, iyodür, bikarbonat, sülfat ve sodyum minarellerini içerir. Maden suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yer altındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen “doğaldır”. Yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleri de alarak yol alırlar.

Soda ile Maden Suyu Arasındaki Farkları Sıralayacak Olursak…
Karbondioksit maden suyunda doğal olarak bulunur, sodaya ise sonradan karbondioksit ilave edilir.

Maden suyu mineral bakımından çok zenginken, sodada mineral yer almaz.

Maden suyu doğal bir içecekken, soda yapay bir içecektir.

Maden suyu ile sodanın ortak özelliği ise mideyi rahatlatmalarıdır. Ancak yukarı da belirtildiği gibi sodanın tek faydası budur. Maden suyunun ise sağlığa birçok faydası bilinmektedir.

Dolayısıyla soda yerine doğal maden sularının tüketilmesi önerilmektedir…

Soda Ve Maden Suyu Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Sindirimi kolaylaştırır. Maden suyu ve sodanın mideyi rahatlattığı doğrudur; ancak sindirimi kolaylaştırmak gibi bir işlevi yoktur. Hızlı yemek yerken yutulan hava midede spazmlara neden olduğunda, maden suyunun içeriğindeki bikarbonat gaz sirkülsyonunu tetikleyerek rahatlamayı sağlar. Aynı zamanda bazik yani alkali yapısı midenin asidiseni düşürerek, rahatlamasına yardımcı olur. Yemeğin hemen üzerine maden suyu içmek rahatlatır. Yemekten hemen sonra maden suyu içmek yanlıştır denilemez; ancak bu zaten dolu olan mideyi dahada şişirerek hacmini büyütmeye neden olur.

Maden Suyunu Doğru Bir Şekilde Ayırt Edebilmek İçin Kendisini Daha Yakından Tanıyalım:

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi kilo vermeye çalışırken içtiklerine çok da dikkat etmez. Hâlbuki içtiği paketlenmiş meyve suları, gazlı içecek ya da meyveli sodalarda çok fazla kalori vardır. Maden suyu ise yağ ve kalori içermez. Dolayısıyla maden suyu içmek kilo verme sürecinizde size destek olacaktır. Bu şekilde hem kalori almayacak hem de sağlıklı hissedeceksiniz.

Menopoz sonrası kadınlarda aşamalı olarak kemik kaybı gözlemlenmektedir. Düzenli olarak maden suyu içerek bu durum kontrol altına alınabilir. Yapılan araştırmalar maden suyunun içerisinde yer alan kalsiyumun normal kemik yoğunluğunun muhafaza edilmesinde önemli rol oynadığını ve bu sebeple osteoproz gibi kemiklerle ilgili hastalıkların gelişmesini önleyebildiğini ileri sürmektedir. Ancak aşırı tüketimden kaçınılmalı ve doktorunuzun önerdiği ölçüde tüketilmelidir.

Doktorlar böbrek taşından korunmak için daha fazla sıvı tüketmenizi önermektedir ve maden suyu çok iyi bir seçenektir. Ancak böbreklerinde taş oluşmuş kişilerin maden suyu içmesi önerilmemektedir.

Maden suyunun içerisinde bol miktarda silis vardır ve bu sebeple de cilde iyi gelmektedir. Maden suyunu içmek cildinize faydalıdır, ancak içmenin yanı sıra maden suyunu cildinize uygulamanız da mümkündür. Maden suyu ile cildinizi temizleyebilir, pamuğa maden suyu döküp ardından toniğinizi dökebilir, evde hazırladığınız doğal maskelere çeşme suyu yerine maden suyu ilave edebilirsiniz.

Uyarı

Maden suyu alırken yeterli miktarda mineral içermesine, şeker, kimyasal tatlandırıcı ya da renklendirici içermemesine dikkat edin. Eğer maden suyunuzu tatlandırmak istiyorsanız içine birkaç parça taze meyve ekleyebilirsiniz.
Maden suyu alırken düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerenleri tercih etmekte fayda vardır.

Bazı maden suları çok fazla miktarda sodyum içermektedir ve gün içerisinde çok fazla maden suyu tüketmeniz durumunda vücudunuza aşırı tuz girişi olur. Bu sebeple ya aldığınız maden suyu miktarına limit getirmeli ya da daha düşük miktarda sodyum içeren maden sularını tercih etmelisiniz.

Yüksek tansiyon problemi yaşayan kişilerin çok fazla maden suyu tüketmesi sağlıkları için zararlı olabilir.

Hamilelikte maden suyu tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çünkü maden suyunda yüksek oranda tuz bulunur ve bu da kan basıncınızı arttırabilir ya da daha farklı sağlık problemlerine yol açabilir.

Kalp, böbrek, hipertansiyon ya da daha farklı bir sağlık probleminiz varsa yine maden suyu içmeden önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Fazla miktarda sodyum idrarla kalsiyum atılımını hızlandırır, bu da kemik erimesi için risk ortamı oluşturur. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketiminden kaçınılmalıdır.

KAYNAK :  uulkehaber.com

Yorum Yaz


.