Madde kullanım yaşı 14’e düştü

Cumartesi, Eylül 10, 2011, 22:40
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi Müdür Yardımcısı Emniyet Amiri Murat Sarı, bağımlılık yapıcı madde kullanma yaşının 14’lere indiğini belirterek, aileleri dikkatli olmaları hususunda uyardı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlar (KOM) Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerde rehber öğretmenlere madde bağımlılığını önleme ve tedavi yolları hakkında bilgiler verildi. KOM Şubesi Müdür Yardımcısı Emniyet Amiri ve narkotik uzmanı Murat Sarı. madde kullanımının 14’lü yaşlara kadar düştüğünü söyledi. Madde bağımlılığının daha çok tütün maddeleri ile başladığını hatırlatan Sarı, “Aileler ve okul idarecileri bu konuda dikkatli olmalı. Biz sadece sempozyum ve konferans düzenlemek değil, ilk koordinasyon kurulu olarak sahaya inip sahadaki durumu da kontrol etmek istiyoruz. Rehber öğretmenleri aracılığı ile yaklaşık 50 bin öğrenciye ulaşıp düzenleyeceğimiz anket yardımı ile madde bağımlılığı ile ilgili ilin profilini çıkarmaya çalışacağız” dedi.

“ÇOCUĞU SADECE OKULA GÖNDERMEKLE İŞ BİTMİYOR”

Velilere büyük görevler düştüğünü söyleyen Sarı, “Çocuğu sadece okula göndermekle iş bitmiyor. Çocukların okuldaki durumu ve sonrasını da takip etmek gerekiyor. Aileler çocukları ile yakın ilgi ve temas halinde olmalı. Veliler, okul aile birlikleri, okul idaresi iş birliği yapmalı. Rehber öğretmenleri ile ve her okulun danışman polisi ile irtibat halinde olunmasını tavsiye ediyoruz. İstanbul’da yapılan çalışmalardan çıkan neticelere göre, uyuşturucu madde kullanım yaşı 14-15-16’lı yaşlarda seyrediyor. Bazen basına da yansıyan münferit hareketler daha küçük yaşları gösterebilir, ama gençlerde büluğ çağlarının başladığı yaşlarda madde kullanımı başlıyor” diye konuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre, madde kullanımının arkadaş çevresinden başladığına dikkat çeken Murat Sarı, “Yüzde 70’e yakın kesimin arkadaş çevresinden etkilenerek bu işe başladığını görüyoruz. Dolayısı ile bu gruba çok dikkat edilmesi lazım. Çocuklar için bu dönemde ailesinden çok arkadaşlarının sözleri muteber kabul edilebiliyor. Bunun yanında benlik duygusunun gelişmesine bağlı olarak isyan durumları da etkili olabiliyor” dedi.

SABAH

Yorum Yaz


.