Lezzetli Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Salı, Mayıs 3, 2016, 20:52
Mutfak kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Köfte kültürü ülkemizde her yörede yaygındır. Köfteler yöreye göre çeşitlilik göstermektedir fakat her biri de ayrı lezzetlidir. Peki, bizler köfte yaparken lezzetli olması için neler yapabiliriz? Bu konuda sizlere faydalı olabilecek püf noktaları :

Alacağınız kıymanın taze olması öncelikle köftenin püf noktası açısından ilk gerekli şarttır.
Köftenin lezzetli olabilmesinde en önemli nokta kıymanın özelliğidir.
Kıymayı alırken biraz yağlı olmasına dikkat etmelisiniz. Kıyma yağsız olursa köfte çok kuru olur, aynı zamanda lezzetli de olmaz. Eğer çok yağlı olursa köfte pişerken yağ erir ve köfte küçülür. Bu nedenle kıymayı köftelik kıyma olarak almalısınız.
Bazı bölgelerde köfte yapmanın sırları ekmek içini doğru kullanmaktır. Ekmek içini köfte harcına karıştırıp kullandığınız taktirde köfteye şekil vermek kolaylaşır ve pişirirken dağılmasını engeller.
Köfteye koyacağınız ekmeğin üçte biri kadarını ıslatıp kullanabilirsiniz. Ekmeği ıslattığınızda iyice sıkmaya özen gösterin çünkü köfte sulanacak ve pişerken dağılacaktır.
Lezzetli köfte tarifi için sıradaki olmazsa olmaz malzememiz soğan. Yemeklerimiz için kullandığımız soğanı bıçakla kıyarız. Fakat köfte harcında kullanılacak soğanın blender’da kıyılması veya rendelenmesi gereklidir.
Soğanın fazla suyu alındıktan sonra soğanda kalan bir miktar su köftenize lezzet katacaktır. Yumurta, en lezzetli köfte yapımında kullanılan bir diğer malzemedir. Eğer yumurta kokusunu sevmiyorsanız harca 1 yemek kaşığı kadar süt koyabilirsiniz.
Süt aynı zamanda etin yumuşamasını da sağlayacaktır. Her yemeğe lezzet katan baharatlar köftenin de önceliğidir. Karabiber, tuz, kimyon köftenin lezzetine lezzet katacaktır. Köfte yapmanın incelikleri arasında sırada pişirme işlemi bulunuyor.
Bu detay köfte harcının iyice yoğrulması (yaklaşık 10 dakika gibi) ve şekil verilmeden buzdolabında bekletilmesidir. En az yarım saat bekletip elinizle şekil verebilirsiniz. Dinlenmiş bir köftenin kıvamı ve lezzeti daha yoğun olacaktır.
Köfte pişirmenin püf noktaları ise kızartma yapacağınız yağın iyice kızarması olacaktır. Yağ kızgın olursa köfte yağı çekmeyecektir. Ayrıca köfteleri kızgın yağa atınca ateşi orta seviyeye getirin ve öyle pişirin. Bu sayede içi ve dışının pişmesi eşit olacaktır.
Diğer bir uyarımız da köfteleri çevirirken çatal kullanmamanız olacaktır. Maşa yardımıyla çevirerek 4-5 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Çatal kullanırsanız köfteniz parçalanabilir. Köfte yapmak kolay fakat incelik isteyen bir yemektir. Bu püf noktalarına dikkat ettiğinizde eminim çok lezzetli köfteler yapacaksınız. Köfte yapmanın inceliklerini yerine getirdikten sonra yapabileceğiniz leziz köfteleri şu şekilde sıralayabiliriz.
-Kadınbudu köfte
-Dalyan köfte
-İçli köfte
-İzmir köfte
-Çiğ köfte
-Sulu köfte
-Ekşili köfte-
-Izgara köfte
-Balık köftesi

KAYNAK : nasil.com
Yorum Yaz


.