Let the sunshine in!

Çarşamba, Aralık 14, 2011, 1:03
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Neden hippilik?

Çingeneye, “Tanrı seni niye çingene olarak yarattı?” diye sorduğunda, “Yemek, içmek, dans etmek ve uyumak için” cevabını verirmiş.

İşte bu apolitik,  özgürlükçü, saf insancıl yaşam biçimini örnek alan 60’ların gençliği, listeye özgür aşkı da ekleyip dünyanın en büyük kültürel patlamasına önayak oldular. Bu büyük ‘çiçek gücü’ patlaması neredeyse yarım asırdır tüm canlılığıyla hayatımıza renk katıyor.

Modern dünyada hippi olmak
• Düşüncelerinizi serbest bırakın. Genel estetik kaygılardan, modadan ve popülariteden kendinizi arındırın.
• Doğal beslenin, vejetaryen olun. Bitkibilimini öğrenin, hatta şifalı bitkiler yetiştirin.
• Vaktinizin çoğunu dışarıda geçirin. Balkon, teras, bahçe, hangisine sahipseniz o alanı renk renk yastılar, çok desenli kumaşlar, fenerlerle donatın.
• Saksıda çiçek yetiştirin ve saksıları mutlaka rengarenk boyayın.

• Değer verdiğiniz kişileri, güzel anlarınızı anmanızın en kolay yolu, el yapımı çerçevelere yerleştireceğiniz resimlerle duvarlarınızı süslemek…
• Artık kumaş parçalarını değerlendirmek hippi geleneğiyle bire bir örtüşüyor. Evinizde patchwork örtülere, yorganlara yer açın.
• Doğa denge üzerine kuruludur. Dekorasyonda kullandığınız renk, doku ve desenlerde denge arayışında olun.
• Evde her zaman taze çiçekler bulundurun ve bunları içi su dolu cam vazolarda yaşatın. Su çingene kültüründe yaşamın kendisini temsil ediyor. Bu sebeple içinde, ışığında bol bol yaşam enerjisi barındırıyor.
• Hippilik komün hayatının en güçlü akımı… Arkadaşlarınızı evinizde ağırlayın. Ne kadar çok insan, o kadar bol kahkaha, o kadar güzel enerji…

Neden hippilik?
Psikanalist Eric Fromm, hippiliği gelmiş geçmiş en tutarlı hareket olarak kabul ediyor. Çünkü ‘çiçek çocuklar’ özgür aşk savunuculuğunun, barış yanlılığının tüm gereklerini yerine getirerek, inandıklarını yaşamaktan hiçbir zaman çekinmemiş ve var olan düzene bir bütün halinde karşı koyarak alternatif br hayatı sürdürmeyi başarmışlar. Bu yaşam tarzının en şaşırtıcı yanlarından birisi olarak da komün hayatı yaşayan hippi gruplarının üyelerine tek tek bakıldığında hiçbirinin cebinde metelik olmamasına karşın rahatlıkla hayatlarını sürdürebilyor oluşları gösteriliyor.

MİLLİYET

Yorum Yaz


.