Kuyruk çilesi çözülecek

Cumartesi, Ocak 17, 2009, 18:07
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 1 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

EGE Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde, yeni tanı konulmuş, kontrol ve kemoterapi alan 250- 200 kanserlinin kuyruk çilesi ‘teknoloji’ sayesinde çözüldü.

Kemoterapi alan hastaların randevularını düzenleyen bilgisayar sistemine geçtiklerini belirten Prof. Dr. Erdem Göker, “Patenti bize ait olan bir yazılım programıyla randevu sorunumuza neşter atabildik. Türkiye’de ilk olan bu uygulamayla kemoterapi hastalarımıza 6 aylık randevu planı verebiliyoruz. Kontrol ve İzmir dışından gelen hastaların sorununu çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Ege Bölgesi’ne hizmet veren Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde, 2007’de 2600 olan yeni hasta başvurusu 2008’nin ilk 6 ayında 3 bine ulaşmıştı. Hastaneye yer yokluğundan yeni hasta alınamaz hale geldi. Hastanenin kapasitesinin üzerindeki hastalar tedavileri planlanıp, konsültasyonları üstlenilerek başka hastanelere yönlendirilirken, tedavi randevularında yaşanan sorunların çözümü için çalışmalar hızlandırıldı. Bu çalışmalar sonunda bir firmanın desteğiyle hastanede bilgisayarla kemoterapi randevu sistemine geçildi. Bunun Türkiye’de ilk olduğunu belirten Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Göker, konuya ilişkin şunları söyledi:

“THY biletleme sistemi gibi bir sistem kuruldu. böylelikle kemoterapi tedavilerini optimal kullanıyoruz, kemoterapi randevusu alamama gibi bir sorunumuz kalmıyor. Kemoterapi için daha önceden aşırı yığılma oluyordu. Düzenli aralıklarla randevu veremiyorduk. Çünkü, hasta ‘ben kemoterapi alacağım’ diye geliyordu, kısa tedavi alan da uzun tedavi alan da aynı muameleye tabiydi ve dolayısıyla da randevu sistemimiz alt üst oluyordu. Kimi bir saat tedavi alıyordu, ardından koltuğumuz da hemşiremiz de üç saat boş kalıyordu. Bu sisteme geçilince, bilgisayara hastanın ne kadar süre, kaç kür tedavi alacağı bilgileri veriliyor. Sistem otomatik olarak hastaların randevularını planlıyor. 6 aylık randevu planını hastaya veriyoruz. Gerekirse 2010’a kadar da verebiliriz. 20 yatakla günde 50 hastaya kemoterapi verebiliyorduk, bu uygulamayla tedavi alan hasta sayısı 80’e çıktı. Aynı mesaiyle, aynı koltukla, aynı hemşireyle.”

Yetişkin onkoloji kliniğinde 6 öğretim üyesi, 5 uzman, poliklinikte 6, yataklı serviste 3 vardiyada 14 hemşirenin görev yaptığını belirten Prof. Dr. Göker, bu sistemle kemoterapi alan hastaların geceden kuyruğa girmesi çilesine son verdiklerini söyledi. Prof. Dr. Göker, İzmir‘in köylerinden, uzak ilçelerinden ya da Ege’nin diğer illerinden gelen hastalarının randevularının düzenlenmesinde sorun yaşadıklarını kaydetti. Prof. Dr. Göker, Balıkesir, Manisa, Çanakkale gibi onkoloğu bulunmayan illerden olduğu kadar hala kemoterapi hizmeti verilen Denizli, Uşak ve Aydın’dan da sürekli hasta başvurusu olduğunu ifade etti.

Kemoterapi alacak hastaların bir gün önce kan tahlilini yaptırması gerektiğini, sonucuna göre ertesi günü kemoterapi aldığını belirten Prof. Dr. Göker, “Sistem böyle olunca dışarıdan, merkeze uzak köylerden, ilçelerden gelen hastalar sorun yaşıyor. Hasta bir gününü burada geçirmek zorunda kalıyor. Buna çözüm bulamadık, uğraşıyoruz. Dışarıdan gelen ve kontrol hastaları için telefonla randevu sistemine geçmek için çalışma yapıyoruz. Hatta şimdiden bunu yapmaya çalışıyoruz. Dışarıdan gelen hastalara tahlillerini bulundukları yerde yaptırmalarını, sonucunu bize telefonla bildirmelerini söylüyoruz. Ona göre ertesi güne tedavi için randevu vermeye çalışıyoruz. Ama hasta telefonla da bildirmeden ya da bu sisteme girmeden gelip, ‘ben tedavi alacağım’ dediğinde onu tedaviye alamıyoruz” dedi.

Öte yandan ‘Plan CT’ (plan kemoterapi) adını verdikleri sistem sayesinde ‘Hocanın hastası, asistanın hastası, uzmanın hastası’ gibi ayırımları da ortadan kaldırdıklarını belirten Prof. Dr. Göker şöyle konuştu:

“Burada çalışan herkes bu sisteme eşit koşullarda giriyor ve sistem kendi kendine gidiyor. ‘Ben aşağıda randevu alamadım, paramı vereyim hocaya muayene olayım’, sisteminden kurtulmak istiyoruz. Bununla da başarıyoruz. Eski uygulamada kontrol hastası da yeni hasta da kemoterapi hastası da randevu için geceden sıraya giriyordu, bunu ayırt edemiyorduk. Geceden girilen bu sıraları yasal olarak kabul etmesek de bunu önleyemiyorduk. Şimdi geceden kuyruğa girmeye gerek yok. Bu uygulama şimdi kalktı. Şimdi bu sistemde kemoterapi hastasını ayırt ettik. Yüzde 30 hasta azaldı. Yeni hasta ve kontrol hastalarda da randevulama sistemine geçtiğimizde sorunu çözeceğiz. Burada primli muayene var. Şimdi onlar da doldu. Tüm bu sorunları çözecek telefonla randevu sistemine de en geç 6 ay içinde geçmeyi planlıyoruz.”1 Yorum yazıldı.

  1. merve nur yorumu - Perşembe, Mart 12, 2009, 16:01

    çok sağolun tıp alanında olmasada okul müzakarasında çooooookkkk işime yarayacak. TEŞEKKÜRLERYorum Yaz


.