Kuşkonmazın faydaları nelerdir?

Pazartesi, Kasım 30, 2015, 23:04
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kuşkonmaz nedir, kuşkonmazın faydaları nelerdir?

Kuşkonmaz, sebze olarak yenen ve süs amacıyla yetiştirilen çeşitli bitki türlerini kapsayan bitki cinsidir.

Haziran-temmuz ayları arasında yeşilimsi sarı renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Sulak, kumlu ve killi, kuvvetli topraklarda, ormanlık yerlerde yetişir.

Gövdeleri dik, yeşil düzgün yüzlü ve yaygın dallıdır. Dallar dalcıklara ayrılmış olup, ince, yeşil renkli, 3-6 tanesi bir aradadır. Yapraklar küçük ve zarımsıdır.

Çiçekler teker teker veya çift olarak yaprakların koltuğunda bulunur. Erkek çiçekler 6 parçalıdır. Meyveleri kırmızı veya siyah renklidir. Kuşkonmaz tohum veya pençeden üretilir.

İlkbaharda ekilir. Tohum ekiminden ilk hasada kadar geçen süre dört yıldır. Bir kuşkonmaz tarlasından 20 yıl verim alınabilir.

Eğer bir kuşkonmaz bitkisi hasat edilmeyip doğal haline bırakılacak olursa 170 santimetreye kadar boylanır. Dalları kaplayan ince, iğnemsi yaprakların ardından küçük, sarımsı çiçekler açar; çiçekler daha sonra kırmızı etli meyvelere döner.

Kuşkonmaz A, B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra protein, şeker, yağ ve çeşitli mineralleri de içeren zengin bir üründür. Çorbası yapılır ya da garnitür ve salata olarak yenir.

Süs kuşkonmazları içinde en yaygınlarından biri olan tül kuşkonmazı tüy gibi incecik, hoş görünümlü yaprakları için yetiştirilen bir saksı bitkisidir. Bitkinin yaprakları çiçekçilikte buket hazırlamakta da kullanılır.

Eski çağlarda kendi doğal ortamından alınıp taze sürgünleri için yetiştirilmeye başlanan sebze kuşkonmaz Eski Yunan ve Romalılar’dan beri çok sevilen değerli bir besin kaynağıdır.

Bugün en çok Fransa, İtalya, Çin ve ABD’de yetiştirilir. Türkiye’de taze üretimi gitgide artmaktadır. İstanbul’un Silivri ilçesinde kuşkonmaz bağları bulunmaktadır.

Birçok ülkede salatalar, sağlıklı çorbalar ve zeytinyağlı yemekler birçok kişi tarafından tercih edilir. Salatası, çorbası ve zeytinyağlı yemeği yapılan sebzeler oldukça değerli sebzelerdir. Kuşkonmaz yemekleri ve salataları sıklıkla yapılan sebzeler arasındadır.

Bu leziz bitki tüm dünyadaki birçok ülkede salata yapımında, yemek yapımında sıklıkla tercih edilir. Ayrıca vitamin ve mineral içeriği nedeniyle, hastalıklara karşı faydalı olması sebebiyle de çok eski yıllardan beri birçok ülkede kuşkonmaz kullanılır.

Kalsiyum, magnezyum ve demir gibi elementler içerir. Soğuk algınlığı, öksürük gibi rahatsızlıklara karşı faydalıdır. Hazımsızlık, şişkinlik ve ödem atılmasına yardım eder. Sindirim sistemini rahatlatır.

İdrar söktürücü etkisi de herkes için önem taşımaktadır. Bu özelliği sayesinde kuşkonmaz sıklıkla kullanılır. Romatizma ağrısı çekenler, kemikleri ağrıyan kişiler de bu şifalı bitkiyi kullanarak şifa bulabilirler. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder.

Özellikle et ve tavuk yemekleri ile oldukça sık tüketilen bir bitkidir. Birçok ülkede lokantalarda et ve tavuk yemeklerinin yanında servis edilir. Potasyum, fosfor ve kükürt elementleri açısından da zengindir. İyi bir folik asit kaynağıdır.

Karaciğer ve safra kesesi için de olumlu etki sağlar. Kalp ile dosttur. Kuşkonmaz lif açısından zengindir. Kemikleri korur, içerdiği kalsiyum sebebiyle kemikleri güçlendirir. Kolesterolün düşürülmesine yardım eder.

Diyet yemeklerinde de sıklıkla tercih edilir. Ayrıca kuşkonmaz, probiyotik bakterilerin gelişimini destekler, bağırsaklar açısından da fayda sağlar.

Kabızlık gibi hazımsızlık ve sindirim sorunları için de fayda sağlar. Egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da kullanılır. Anemi yani kansızlık rahatsızlığı olan kişiler de bu şifalı bitkiyi kullanabilirler. Kanı temizleme özelliği vardır.

Kuşkonmaz, yüksek oranda pürin içerir, bu nedenle böbrek hastaları kuşkonmaz tüketmemelidir. Gut hastalığı olanlar da bu şifalı bitkiyi tüketmemeye dikkat etmelidir.

Kuşkonmazın gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılır. Kuşkonmaz suda kaynatılarak çorbası içilirse el ve ayaklardaki şişliklerle karaciğer şişliğini indirmeye yardımcı olur. Fazla miktarda kullanılırsa idrar yollarını tahriş edebilir. Çiğ şekilde yenmesi alerjiye neden olabilir.

Her yiyecekte olduğu gibi kuşkonmazı da doğru koşullarda, gerekli miktarda tüketmek gerekir. Fazla tüketimden uzak durulmalıdır.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.