‘Kuaförlere özel eğitim verilsin’

Cumartesi, Mart 24, 2012, 22:15
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bilim adamları, kuaförlerin müşterilerinde cilt kanserini en erken teşhis edebilecek kişiler olabileceğini belirterek, kuaförlere bunun için özel olarak eğitim verilmesi gerektiği söyledi.

Güneş veya solaryumdan yayılan ültraviyole ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalmaktan kaynaklanan cilt kanserinin erken teşhisi için kuaförlere de görev düştü. Bilim adamları, kuaförlerin müşterilerinde cilt kanserini en erken teşhis edebilecek kişiler olabileceğini belirterek, kuaförlere bunun için özel olarak eğitim verilmesini önerdi.

American Academy of Dermatology adlı tıp dergisinde yayınlanan bir makalede doktorlar, “Hastaların cilt kanseri olduktan sonra hastalığı fark edip doktora gelmeleri çok geç olabilir. Başta ve boyunda bulunan melonomaları kuaförlere daha fazla görev vererek araştırma ve destek programları geliştirmeliyiz. Potansiyel hastalarımızı kuaförlerle yakın ilişkilerini kullanarak tespit edebiliriz” dedi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin yansıttığı makalede, kadınlarda cilt kanserinin genelde bacaklarda, erkeklerde ise çoğunlukla sırt bölgesinde görüldüğüne dikkat çekilirken, cilt kanseri olan insanların beşte birinde hastalığın baş ve boyun bölgelerinde rastlandığı belirtildi.

Kafa derisi ve ensede olan şüpheli lezyonlar hastanın kendisi tarafından görülemediği için, uzmanlar, kuaförleri şüpheli lezyonları en kolay fark edebilecek insanlar olarak gösteriyor.

Bilim adamları, kuaförlerden başta bulunan şişkinlik, kitle ve yaraları doktorlarına iletmeleri için müşterilerini uyarmalarını istiyor.

“ERKEN TEŞHİS TEDAVİDE BAŞARI SAĞLIYOR”

İngiltere Kanser Araştırma Vakfından Sarah Williams, cilt kanserinde erken teşhisin tedavinin daha başarılı olmasını sağladığını belirtirken, vücuttaki değişiklileri takip etmenin ve beklenmeyen bir değişiklik olduğunda doktora gitmenin çok önemli olduğunu ifade ediyor. Williams, cilt kanseri belirtilerini anlamak için insanların benlerinin şekline, rengine ve boyuna bakmasını ya da birkaç haftada geçmeyen yaralar olduğunda geç kalmadan doktora görülmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Ayrıca, benlerde oluşan şekil ya da renk değiştirmesi, kaşınma veya kanama gibi değişikliklere dikkat edilmesi gerektiği ve cilt kanseri olmaya en yatkın hastaların açık tenli, çilli ve vücudunda birçok et beni olan insanlar olduğu belirtiliyor.

hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.