Kronik ağrının ilacı, genlerde

Cumartesi, Eylül 10, 2011, 22:32
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bilim adamlarının bulduğu kronik ağrıları denetleyen gen sayesinde, sinir sistemi tahribatına bağlı gelişen ağrıları yok edecek ilaçları üretmenin yolu açıldı

İngiliz bilimadamlarının bulduğu kronik ağrıları denetleyen gen sayesinde, daha etkili ağrı kesiciler üretilmesi mümkün olacak. Peter McNaughton’ın başkanlığındaki Cambridge Üniversitesi’nden bilimadamları, Science dergisinin dünkü sayısında yayımladıkları araştırmada, buldukları HCN2 adlı genin nöropatik ağrıların geçirilmesinde önemli rol oynayabileceğini vurguladı. Bilimadamlarına göre, sinirlerde meydana gelen tahribatla ortaya çıkan ve mevcut ağrı kesicilerle kontrol edilmesi oldukça zor olan bu tip ağrılar, yeni bulunan gen tarafından üretilen bir proteini engelleyebilecek ilaçlarla ortadan kaldırılabilir.

AKUT AĞRILARA ETKİSİ YOK

Ağrıya duyarlı sinir uçlarında bulunan HCN2 adlı genin varlığının yıllardır bilinmesine karşın, ağrıyı denetlemedeki rolünün şimdiye kadar anlaşılmadığını anlatan araştırmacılar, önce HCN2 geninden arındırılmış sinirlere laboratuvar ortamında elektriksel uyarılar verdi. Deneylerini genetik değişime uğratılmış farelerin üzerinde sürdüren araştırmacılar, farelerin değişik seviyelerdeki elektriksel ağrı uyarılarına verdikleri tepkiler üzerinde yaptıkları ölçümlerle, HCN2 geninin silinmesiyle nöropatik ağrının engellendiğini gözlemledi. HCN2 geninin, elin kesilmesi veya dilin ısırılması gibi nedenlerle ortaya çıkan akut ağrılar üzerinde etkisi bulunmadığının altını çizen uzmanlar, genin, vücut için yararlı sinyaller olarak kabul edilen bu tip ağrılar üzerinde etkisi olmamasının önemine dikkati çekti. Nöropatik ağrılar özellikle diyabetli hastalar, zona hastalığı geçiren kişilerle kemoterapi gören kanser hastalarında görülüyor. Araştırmalar, kronik ağrı çeken insanlardan yüzde 22’sinin bunalıma girdiği ve yüzde 25’inin işlerini kaybettiklerini gösteriyor.

SABAH

Yorum Yaz


.