Köyün su çilesi kadınların omuzunda

Salı, Ağustos 25, 2009, 23:26
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Van’ın Muradiye ilçesine bağlı Gümüştepe köyünde yaşanan su sıkıntısı nedeniyle kadınlar, temizlik ve içme suyu ihtiyacını köyün yakınındaki kaynak suyundan karşılıyor.

Van’ın Muradiye ilçesine 16 kilometre uzaklıkta 100 haneli Gümüştepe köyünde iki yıl önce sondaj yardımıyla çıkarılan suyun, yapılan analizlerle sağlığa zararlı olduğu belirlendi. Yaz mevsiminde miktarı da azalan suyun tüketimini durduran köy sakinleri, içme suyu ve temizlik ihtiyaçlarını, köyün yakınındaki bir kaynak suyundan karşılamaya başladı.

Evlerindeki çamaşırları burada durulayan kadınlar, temizlik ve içme suyu ihtiyaçları için kovalarla evlerine su taşımak zorunda kaldı.

Köy muhtarı Kutbettin Gümüş, köy halkının iki yıldır zehirli su tükettiğini ifade ederek, ‘‘Köyümüzün içme suyu yoktu. İki yıl önce burada bir sondaj çalışması yapıldı. Çıkan su, köyün kullanımına sunuldu. İki yıldan beri köy halkı hastalıklardan kurtulmaz oldu. Çocuklar sık sık ishal oldu” dedi.Bunun üzerine suyun analizinin yapılması için İl Genel Meclisi Başkanlığına müracaatta bulunduğunu anlatan Gümüş:”24 Haziran 2009 günü köye gelen görevliler, suyumuzdan numuneler alıp gitti. İl Halk Sağlığı Laboratuvar Müdürlüğü, 29 Haziran 2009’da Bakteriyolojik Su Analiz Raporunu tanzim etti ve ilgili makamlara bildirdi. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygun olmadığı bildiren raporun gereği bugüne kadar yapılmadı” dedi.

Gümüş, yaz mevsiminde su miktarının azaldığını ifade ederek, raporun ardından köy halkının bu suyu tamamen kullanamaz hale geldiğini ve büyük sıkıntı yaşandığını kaydetti.
Bu sorunun giderilmesi için yetkililerin çalışma başlatması gerektiğini ifade eden Gümüş, köye yeni bir kaynak suyu temin edilmesi gerektiğini de vurguladı.

Yetkililer ise su deposuna bir hafta önce klorlama cihazı taktıklarını ancak su azaldığı için gerekli çalışmanın yapılamadığını bildirdi.

Yorum Yaz


.