‘Kokteyl’ gibi meyve ağacı

Cuma, Mayıs 27, 2016, 20:38
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Yatağan ilçesinde emekli olduktan sonra evinin bahçesinde meyve yetiştiren Memduh Mavi, internetten öğrendiği aşılama yöntemi sayesinde bir ağaçtan 7 farklı meyve elde etti.

Türkiye Kömür İşletmelerinden emekli olan 53 yaşındaki Mavi, Yeşilbağcılar Mahallesi’ndeki evinin bahçesine meyve fidanları dikti. Zamanının büyük bölümünü burada geçiren Mavi’nin, bahçenin yeterli büyüklükte olmaması nedeniyle tek bir ağaçtan birden fazla meyve almak için giriştiği arayış olumlu sonuçlandı.

Mavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internet sitelerinden yaptığı incelemelerin ardından aşılama tekniklerini öğrendiğini anlattı. Bahçesindeki muşmula ağacına erik, badem, elma, ayva, vişne ve şeftali aşıladığını ifade eden Mavi, ağacın her türden meyveyi verdiğini kaydetti.

Meyveleri severek yediklerini dile getiren Mavi, ‘Yani bir ağaçta kokteyl gibi değişik meyveler yer alıyor. 3 yıldır deniyorum. Şu anda meyveleri yiyoruz.’ dedi.

Evine misafirliğe gelen yakınlarının da bahçesine hayran kaldığını belirten Mavi, çevresindekiler için de ücretsiz aşılama yaptığını ifade etti.

Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday ise bir meyve ağacına, aynı türün iki çeşidi olmak kaydıyla aşılama yapılabildiğini fakat farklı çeşitte meyvelerin tek bir ağaca aşılanmasına daha önce tanık olmadığını söyledi.

Yaklaşık 60 yıldır tarımla uğraştığını belirten Buğday, ‘Bunca yıllık tarım hayatımda, yedi farklı meyve çeşidi ve türünün tek bir ağaca aşılandığını hiç duymadım. Bölgemizde de buna benzer bir örnek bulunmamaktadır.’ diye konuştu.

KAYNAK : star.com.tr

Yorum Yaz


.